Autor fotografie: Defence Imagery / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Challenger 2
Ukrajina je logistickou noční můrou pro zázemí vojenských operací, množství různorodé techniky, jejíž ztráty rostou, znemožňuje včasné opravy a vozidla jsou mnohdy kanibalizována. V kombinaci se zcela zničenými stroji je bojiště pohřebištěm i pro západní techniku.
Ruská technika sovětské provenience dlouhodobě čelí celkem oprávněné kritice z celé řady aspektů. Jako zásadní faktor se jeví především umístění munice v hlavních bojových tancích, které napříč všemi řadami mají granáty ve věži bez jakéhokoliv krytí vzhledem k osádce. Videa s totálně odpálenou věží jsou celosvětově známá a ruské snaze prodávat svoje MBT do zahraniční zřejmě zcela zásadně uškodila. Zásadní otazníky se vyskytují i ohledně elektroniky, kdy si sice Rusové zřejmě nakonec poradili bez západních součástek, ale na značně primitivní úrovni.
Ruské tanky jednoznačně postrádají kvalitní aktivní ochranu proti ATGM (přenosné protitankové střely), jenže zde už jsme u toho, že drtivá část západních MBT také a ty čekají na izraelské systémy Trophy, ke kterým Rusové nemají ekvivalent. Jak západní, tak čínská i ruská vozidla nemají prakticky žádnou účinnou obranu proti UAV. Snaha o klecovou ochranu je pouhé provizorium, které rozhodně nic nezaručuje. Obecně lze tvrdit, že ruské tanky mají celkově méně kvalitní pancíř než ty západní a ohledně munice do děl je západ také dál. Ruské tanky ovšem mají nižší siluetu a menší váhu, což je vykoupeno velkým nepohodlím osádky.
Jenže ani tyto faktory prostě nezaručují výrazně vyšší odolnost západních tanků na moderním bojišti. Je faktem, že západ Kyjevu neposkytl nejmodernější stroje. Podle Newsweeku dostali Ukrajinci 14 Challengerů 2, které by se daly označit jako nejmodernější stroje společně s Leopardy 2A6 a švédskými Stridsvagn. Tyto stroje nepochybně z hlediska ochrany osádky jasně převyšují drtivou většinu ruských obrněnců. Sami Ukrajinci si západní techniku pochvalují s tím, že vydrží mnohem více než stroje sovětské provenience a osádky přežijí zásah, který by východní vozidla nepřežila.
Jenže ani výše zmíněné MBT, ale ani Leopardy 2A4, 1A5 nemají nijak zvlášť silný pancíř na vrcholu věže či na zadních částech vozidla. A přirozeně útoky sebevražedných dronů míří přesně na tato místa, operátoři malých FPV dronů, které nesou například protipancéřovou munici dosáhli mimořádné přesnosti a jsou schopni trefit z výšky průlez do tanku. Reálně jsou západní stroje ze strany UAV úplně stejně zranitelné jako ty ruské. Kreml s největší pravděpodobností nedisponuje tak kvalitní dělostřeleckou municí jako západ, takže alespoň v tomto aspektu by západní provenience mohla mít výhody.
Ovšem pokud jde o ATGM, situace bude opět velmi vyrovnaná. Jestliže se na začátku války prakticky ikonizoval FGM-148 Javelin, zcela se opomínal například ruský 9M133 Kornet, který má parametry velmi podobné a je zcela nepochybně schopen zlikvidovat jakýkoli západní obrněnec, snad s výjimkou Abramse, což je ovšem oblast teorie, protože stejně vždy výrazně záleží na místě, kam střela zasáhne. Vzhledem k počtu ztracené techniky se jasně ukazuje, že rozdíly nejsou zásadní.
Nejdůvěryhodnější zdroj ohledně ztrát je Oryx. Zde je ovšem nutné podotknout, že uváděná čísla jsou jen potvrzené ztráty, takže reálně budou čísla jistě výrazně vyšší. Leopardů již bylo zcela zničeno nebo opuštěno 21, pokud si k tomu přičteme faktor toho, že Ukrajinci skutečně postrádají náhradní díly a údaje jsou podhodnocené, a tanků nebylo na Ukrajinu dodáno více jak 100, jedná se o vážné ztráty. Celkem pozitivní je pouze jeden ztracený Challenger 2. Není zcela jasné, kolik bylo Kyjevu dodáno švédských Stridsvagn 122, zřejmě deset. Jeden byl zničen a pět opuštěno. Prakticky zřejmě totální ztráty, byť si Ukrajinci zbraň velmi chválili.
Z uvedených čísel jasně vyplývá, že západní technika je na Ukrajině stejně zranitelná jako ta ruská. Přiložená fotka ze sítě X to koneckonců jasně dokazuje. Dva zničené Leopardy a jeden Bradley na jednom místě. V konfliktu vysoké intenzity, jakým ten na Ukrajině je, žádná technika není nesmrtelná a jediným výrazným pozitivem západních strojů je, že lépe chrání své osádky. Nutno ovšem podotknout, že narozdíl od Rusů, nemohou Ukrajici nasazovat nejmodernější stroje jako je třeba Leopard 2A7, kde je velký otazník, jak by si vedli v kvalitně vedeném vševojskovém boji.