Konec pohádky o ruském technologickém zázraku RB-109A Bylina napsal ukrajinský dron

Konec pohádky o ruském technologickém zázraku RB-109A Bylina napsal ukrajinský dron
Autor fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Jedno z vozidel systému RB-109A
18 / 01 / 2024, 13:45

Byliny jsou ruský epický žánr hrdinských básní, jedna z nich právě skončila. Jedno z nejcennějších ruských vozidel bylo nekompromisně zničeno vzdušným úderem. Paradoxní je, že útočníkem byl dron a UAV jsou prostředky, proti kterým má systém bojovat.

RB-109A patří mezi systémy, které jsou v nejvyšších stupních utajení a informací je velmi málo. Elementárně se jedná o plně automatizovaný systém EW (elektronického boje) jehož úkolem je vyhledávat a selektivně rušit rádiové a satelitní komunikační ferkvence. Ve službě je od roku 2017 a komplet se nachází na pěti vozidlech Kamaz, z nichž každé má vlastní zdroj napájení. 

Částečně se jedná o řídící systém, který je schopen lokalizovat vysílání a určit prostředky k jejich zničení. Měl by tedy být účinný proti dronům. Zároveň je schopen zdroje vysílání i rušit, tedy například přerušit komunikaci mezi dronem a operátorem. Používá analytické prvky umělé inteligence a strojově se učí, tedy zaznamenává místa s největší nepřátelskou aktivitou, na která se později více zaměřuje. Dosah RB-109A by měl být až ve stovkách kilometrů a zároveň je schopen nezasahovat do operací vlastních jednotek. 

Obecně elektronický boj na Ukrajině nabývá zcela zásadního významu a je jedním z ukazatelů, kam směřuje moderní bojiště. Forbes tvrdí, že ukrajinské jednotky námořní pěchoty se drží na levém břehu Dněpru právě díky kvalitním rušícím systémům, které Rusům znemožňují přesné zaměření předmostí a zároveň umožňují Ukrajincům používat vlastní bezpilotní prostředky. 

Army Recognition tvrdí, že ruské systémy radioelektronického boje patří mezi nejlepší na světě. Faktem je, že signálů o potížích Ukrajinců v rámci EW dost přibývá. Ruské rušičky vytváří válečnou mlhu, jež zásadním způsobem stěžuje operace obránců. RB-109A by měl být schopen rušit i Starlink, což je zcela zásadní záležitost. 

Army Recognition tvrdí, že ruský systém byl zničen střelou z HIMARS, zatímco Forbes píše o zásahu dronem. Podíváte-li se na výše přiložené video ze sítě X, na zásah raketou s amerického systému to příliš nevypadá. Mnohem pravděpodobnější je zničení dronem. Je to skutečně paradoxní, protože právě drony by Bylina měl rušit. V každém případě pro Kreml jedná o velkou ztrátu, kterou bude jen velmi těžko nahrazovat.

 

 

Tagy článku