Konec zabijáckého dronu MQ-1 Predator

Konec zabijáckého dronu MQ-1 Predator
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Americké drony
20 / 01 / 2018, 16:00

US Air Force již začala přecházet z dronů MQ-1 na MQ-9 Reaper, ale původní stroj bude oficiálně poslán do důchodu až v létě 2018.

Letectvo využívalo MQ-1 Predátor posledních 21 let, ale novější Reaper může létat rychleji a přepravovat více munice na místo určení.

Psali jsme: Jeden z vůdců ISIS tzv. Omar Čečenec zabit během náletu USA?

V minulosti byly bezpilotní prostředky využívány hlavně pro shromažďování informací, avšak současné hrozby vyžadují blízkou podporu na bojišti. Predator nebyl původně navržen, aby nesl zbraně, což mělo za následek nižší užitečné zatížení. Oproti tomu Reaper se může pochlubit užitečným zatížením téměř 1 820 kg.

ISR operations:  Eye in the sky charset="utf-8" type="text/javascript" src="//embedr.flickr.com/assets/client-code.js">

V červnu 2017 provedla nejnovější verze bezpilotního prostředku Reaper první úspěšnou bojovou misi. Varianta Block 5 strávila během operace Inherent Resolve více než 16 hodin ve vzduchu. Reaper letěl plně vytížený zbraňovými systémy od munice Joint Direct Attack, až po rakety Hellfire.

psali jsme: Nový bojový dron s kolmým startem pro americkou námořní pěchotu

Bezpilotní MQ-9 Reaper byly používány posledních 10 let, ale tato nejnovější verze nabízí vylepšené elektronické a komunikační systémy.

Odchodem Predátora do důchodu, letectvo ušetří peníze na školení a vybavení, protože vše bude pouze pro Reaper.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.