,,Konečná" pro Su-57? Moskva bojuje s nedostatkem financí pro svůj na letoun 5. generace

,,Konečná&quote; pro Su-57? Moskva bojuje s nedostatkem financí pro svůj na letoun 5. generace
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
19 / 12 / 2019, 15:00

Server National Interest se zamýšlí nad otázkou nedostatečných financí na letoun Su-57. To se samozřejmě může odrazit na celkových číslech tohoto stroje ve výzbroji.

Ruský prezident prezident Vladimir Putin před časem řekl, že 76 letounů 5. generace Su-57 bude pro letectvo nakoupeno před rokem 2028. 76 letounů Su-57 má stát ruskou kasu zhruba 170 miliard rublů (asi 60 miliard Kč). Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že do roku 2028 budou dodány všechny stroje Su-57. Přesvědčení je ovšem jedna věc, realita věc druhá, protože 170 miliard rublů představují pro Rusko v jeho situaci přece jen značně vysoký náklad. Dodávka 76 letounů před rokem 2028 tak zní jako velmi optimistický odhad.

Server National Interest uvádí, že existuje řada dobrých důvodů, proč být v tomto směru skeptický. Su-57 nemá podle serveru ,,dospělý" design a postrádá klíčové bojové systémy. Problémem je také velikost a efektivnost celé výrobní linky pro typ takového letounu. A jedním ze stěžejních faktorů, který může mít vliv na množství strojů Su-57 jsou již zmíněné finance, což souvisí samozřejmě i s finanční krizí, jíž si Rusko prošlo v letech 2014-2016 včetně sankcí uvalených na tuto zemi po anexi Krymu. Velké plány na skutečně vysoký počet letounů Su-57 tak musely být zákonitě přibržděny, stejně jako třeba u tanku Armata.

Pozitivním signálem a signálem do ,,další práce" na letounu však skutečnost, že podle již dřívějšího stanoviska náměstka ministra obrany Alexeje Krivoručka je první sériově vyrobený letoun Su-57 je připraven k dodávce ruským Vzdušně-kosmickým silám. Krivoručko dodal, že příští rok mohou ruské Vzdušně-kosmické síly očekávat dodávku dalších letounů. Otázkou je, jestli se sériová výroba naplno rozběhne v roce 2020, jak se (zatím) předpokládá, protože to bude dozajista klíč k případnému budoucímu úspěchu. Současná situace však rozhodně přílišným optimismem nenaplňuje.

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace