Konečně rotace a odpočinek? Ne, Ukrajinci Rusům nedají klid ani ve zdánlivém bezpečí

Konečně rotace a odpočinek? Ne, Ukrajinci Rusům nedají klid ani ve zdánlivém bezpečí
Autor fotografie: Will Russell / Flickr|Popisek: Ilustrační foto
27 / 02 / 2024, 09:00

Jeden z velkých problémů války na Ukrajině. Nedostatek živé síly a “ždímání” lidských dostupných zdrojů na kraj možností. Kyjev soustavně nahrazuje nedostatek munice invencí.

Jako jednu z velkých potíží ukrajinské armády označil nově velitel genrálplukovník Oleksandr Syrskyi značnou vyčerpanost bojových jednotek, které v řadě případů tráví na frontě již dva roky. Vzhledem k narůstajícím ztrátám a menší ochotě branců narukovat do armády se rozevírá další problém a tím je rotace jednotek na frontě. V tomto důsledku již Kyjev avizoval rozhodnutí naverbovat půl milionu nových vojáků. Otázka zní, jak hodně realistický je tento plán vzhledem k tomu, že i z napadené země se množí zprávy o snaze se verbířům vyhnout. 

Dle veškerých zpráv Rusové řeší podobný problém od začátku konfliktu. Jejich ztráty jsou významně větší a je celkem známou věcí, že od začátku války má Kreml velké potíže nasadit dostatečné množství jednotek. Na sociálních sítích byla k spatření mnohokrát známá ruská klasika o šikaně vojáků na útvarech, nedostatek kvalitní výzbroje, nesmyslné nasazování do boje s tím, že život branců nemá žádnou cenu. Důsledkem jsou zprávy o naprosto nedostačující rotaci bojových jednotek. 

Odpočinek je zcela zásadní prevencí před vznikem posttraumatické stresové poruchy. Dění na ukrajinské frontě vysloveně evokuje některé prvky války ve Vietnamu, kde se onemocnění objevilo poprvé. Bojové jednotky tam přímými střety s nepřítelem trávily jen minimum času, ale vytrvalé nebezpečí guerillového boje vytvářelo obrovský tlak. Současnost na Ukrajině s drony, o kterých vojáci netuší, kdy se objeví při vědomí, že jsou všude, způsobuje podobné podmínky. 

Výše vložené video ze sítě X ukazuje raketový útok na místo odpočinku ruských vojáků, kteří byli v rámci rotace odsunuti z fronty. Celá situace odpovídá současnému dění na frontě. Ukrajinci trpí nedostatkem munice a začali se soustředit na cíle, kde napáchají co největší škody. Objekt je zasažen zřejmě řízenou střelou a následuje úprk přeživších. Rotace se ruské jednotce příliš nevydařila. 


Tagy článku