Kontrakt na dodávku letounů F-35 pro Spojené arabské emiráty má být podepsán ještě za Trumpova mandátu. Demokraté jsou proti

Kontrakt na dodávku letounů F-35 pro Spojené arabské emiráty má být podepsán ještě za Trumpova mandátu. Demokraté jsou proti
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-35
12 / 01 / 2021, 13:00

Kontrakt na prodej stíhačů F-35 Spojeným arabským emirátům (SAE) má být signován ještě za administrativy dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server Defence News. Zástupci Demokratické strany jsou však proti dohodě.

Dohodu o prodeji letounů F-35 má podepsat ještě dosluhující Trumpova administrativa, informoval server Defence News. Trumpovi končí mandát 20. ledna, přesto by se měl obchod ještě stihnout dotáhnout do zdárného konce. Vše je na cestě, aby mohl být podepsán kontrakt ještě před 20. lednem, potvrdil analytik amerického ministerstva obrany Clarke Cooper.

Členové Kongresu za Demokraty však již dříve vyjadřili znepokojení nad tím, že se na uzavření kontraktu tak spěchá, aby mohl být zdárně dokončen ještě těsně před koncem Trumpova mandátu. Projevili zároveň své obavy, protože podle nich dohoda ignoruje fakt, že SAE pojí čínské a ruské vazby, a mohlo by tak teoreticky dojít ke zneužití technologie.

Dva senátoři za Demokratickou stranu - Bob Menendez a Dianne Feinsteinová -  již dříve v tomto směru podnikli kroky a představili návrh zákona, který by zamezil prodej letounů F-35 a dalšího vojenského vybavení SAE. Senátoři a jejich kolegové měli obavy, aby Trump nerozpoutal na Blízkém východě, kde je nejvýznamnějším americkým spojencem Izrael, nebezpečné závody ve zbrojení. Nicméně tato snaha se nakonec minula účinkem a plánovaný prodej letounů F-35 se nakonec nepodařilo zablokovat.

Anthony Blinken, kterého si vybral nastupující americký prezident Joe Biden do funkce příštího ministra zahraničí, prohlásil, že dohoda mezi USA a SAE je něčím, ,,co bychom měli hodnotit velmi opatrně." Nicméně na druhé straně dodal, že případná revokace dohody by po jejím podepsání ještě za Trumpovy vlády byla složitá. Spíše to tedy vypadá, že kontrakt se zřejmě stihne podepsat ještě před skončením Trumpova funkčního období, které se kvapem blíží. 

V srpnu minulého roku prohlásil Donald Trump, že SAE projevily zájem o pořízení letounů F-35. Jeho oznámení přišlo těsně poté, co bylo zveřejněno, že Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Izraelem. Tato skutečnost byla záhy potvrzena a SAE se tak stanou pvním arabským provozovatelem stíhačů 5. generace. Americké ministerstvo zahraničí schválilo před několika měsíci potenciální prodej 50 letounů F-35 za více než 10,4 miliard dolarů. Celková částka v rámci dohody se SAE však bude činit 23,4 miliard dolarů, protože kontrakt je vlastně ,,balíčkem" obsahující kromě letounů F-35 i drony a další zbraně, určené k prodeji.

 

Zdroj: Defense News

 

Tagy článku