foto: CC BY-SA 2.0/MBT K2 Black Panther
Moderní tank K2 vyráběný v Jižní Koreji by mohl rozbít duopol na evropském trhu hlavních bitevních tanků, kterému v současnosti dominují americký M1 Abrams a německý Leopard.
Přispívá k tomu Polsko, Norsko a válka na Ukrajině, hodnotí španělský deník El Confidencial. Noviny hodnotil výhody a přednosti korejského stroje oproti konkurenci.
Dosud si trh hlavních bitevních tanků rozdělovali Američané a Němci. Francouzský Leclerc byl prodán pouze do Spojených arabských emirátů, britský Challenger do Ománu a italský Ariete si nekoupil žádný zahraniční klient.
Psali jsme
Informace o polském nákupu amerických tanků Abrams (v poslední verzi M1A2 SEPv3) zasluhuje pozornost nejen v kontextu stále intenzivnějšího napětí...
Nyní se ale situace radikálně mění díky Polsku, Norsku a válce na Ukrajině. Na evropský trh přichází K2 Black Panther jihokorejské výroby, používaný armádou této asijské země od roku 2014. K2 má podobnou velikost jako Leopard a Abrams, ale je o 10 tun lehčí, což v kombinaci se stejnou pohonnou jednotkou o výkonu 1 500 koní poskytuje lepší poměr hmotnost/výkon a lepší ovladatelnost v terénu.
Mnoho systémů korejského tanku, jako je pohon a převodovka, je z německého Leopardu. Používá kanón ráže 120 mm, považovaný za jeden z nejlepších na světě. Řízení střelby je založeno na kombinaci radaru a termovizní kamery, tank dokáže lokalizovat cíle až do vzdálenosti 10 km. Jeho automatický systém detekce cíle (ATDTS) spolupracuje se systémem IFF, který rozlišuje „přítele od nepřítele“ a automaticky identifikuje cíl tím, že na něj namíří zbraň.
K2 je drahý, jeho cena se pohybuje okolo 9 milionů dolarů za kus. Navíc zatím nebyl testován v reálných podmínkách a panují obavy, že „tolik technologií by mohlo ovlivnit jeho spolehlivost“.
Psali jsme
Sultanát Omán by rád nakoupil hlavní bitevní tanky pro svou armádu, a zajímá se i o další Leopardy od německé společnosti Krauss-Maffei...
Polsko objednalo speciální verzi K2PL, celkem tisíc kusů. Norsko zvažuje jeho koupi, očekává se, že v ohledně nákupu bude rozhodnuto do konce letošního roku.
Proč si Poláci nekoupí další Leopardy?
Německý zbrojní průmysl se podle deníku dopustil několika chyb. Kromě politických problémů, jsou zde i přemrštěné ceny, stávající zákazníci nejsou spokojeni s dodacími lhůtami a přehnanými nároky na náhradní díly a logistiku.
Španělský deník zdůrazňuje, že korejské produkty už dávno nejsou spojovány s nízkými náklady. Jižní Korea je světovým lídrem v moderních technologiích a nyní díky investicím a státní podpoře nachází své místo i ve zbrojním průmyslu.
Zdroj: El Confidencial
Tagy