foto: Aselam / Public domain/Samohybný protiletadlový kanón KORKUT SSA
Ruská UAV dávají ukrajinské PVO pořádně zabrat. Ukrajinská armáda se čím dál více usvědčuje v tom, že vhodným řešením pro zneškodnění dronů jsou letadlové kanóny nebo těžké kulomety. Nabízí se proto otázka, jakou změnu by Ukrajině poskytl mladší bratr německého Geparda, turecký KORKUT.
Podle informací zveřejněných polským webovým portálem WP Tech byla na začátku června mezi Tureckem a neznámým zákazníkem uzavřena smlouva na dodávku nespecifikovaného počtu samohybných protiletadlových systémů KORKUT (v turečtině znamená korkut „odhodlaný”). Jedná se tak o první zahraniční subjekt, který o systém turecké společnosti Aselam, jehož vývoj byl dokončen v roce 2018, projevil zájem. Bližší podrobnosti k celému nákupu včetně ceny nebo odhadu dodávky systémů nebyly tureckou společností zveřejněny.
Záhada nákupu samohybného PVO systému KORKUT
Podle Przemysława Juraszeka z WP Tech by oním zákazníkem klidně mohla být Ukrajina, která proti masovým útokům ruských dronů Lancet nebo Geran-2 hojně využívá německý systém Flakpanzer Gepard ze 70. let minulého století. Turecko přitom systém KORKUT nabízelo Ukrajině již v polovině roku 2021. Samohybný turecký protiletadlový komplet posazený na pásovém podvozku se vyrábí ve dvou variantách jako KORKUT KKA a KORKUT SSA. Prvně jmenovaný typ je velitelským vozidlem vybaveným 3D radarem s dosahem až 70 km a dalšími senzory určenými pro zaměřování vzdušných hrozeb. Najednou může vozidlo řídit až tři systémy KORKUT SSA.
Právě KORKUT SSA je vybaven zbraňovými systémy v podobě dvou automaticky nabíjených protiletadlových kanónů Oerlikon GDF-003B od společnosti MKEK vyráběných v Turecku na základě licence. Zbraňové systémy mají společně rychlost palby 1 100 ran za minutu. Kanóny používají 35mm ABM (Airburst Ammunition) munici ATOM, které společně s protiletadlovým systémem dodává společnost Aselsan. Tyto specifické náboje jsou v podstatě programovatelnou municí, kterou je možné odpálit ve specifický moment a výbuch následně do prostředí rozprostře množství wolframových fragmentů schopných rozmetat či vážně poškodit nepřátelský vzdušný objekt. Vnitřní systémy KORKUTU vypočítají nejvhodnější místo střetu a tisíce šrapnelů vzniklé jako důsledek výbucu ABM munice následně ve vzduchu v jednom okamžiku vytvoří neprostupnou zeď, proti které nemá UAV šanci.
Oba systémy, tedy KORKUT KKA, ale také SSA, by navíc měly mít možnost být zapojeny do síťového systému řízení palby pro další systémy PVO, což jim nejen umožňuje předávat, ale především také získávat informace z radarů jiné technologie. Tímto propojením se může značně zefektivnit obrana vzdušného prostoru. Kulomety jsou podle informací výrobce schopné zneškodnit široké množství vzdušných hrozeb na maximální vzdálenost 4 km včetně letadel s pevnými i rotačními křídly, řízených střel, raket vzduch-země a UAV.

Obrovskou výhodou protiletadlového kanónu je především jeho možnost střílet za pohybu, což stroji dává schopnost se v případě potřeby skrýt před odvetnou palbou. Maximální rychlost kanónů může na silnici dosahovat až 65 km/h a vozidlo na jednu nádrž ujede až 500 km. Přesnost střelby právě také za jízdy umožňuje stabilizátor děla a systémy automatického sledování cíle. Systém v současné době používá turecká armáda, která novými stroji nahradila své dnes již poněkud zastaralé americké protiletadlová děla M42 z 50. let minulého století.
Turecký KORKUT mladším bratrem německého Geparda
Téměř o padesát let starší německý bratr systému KORKUT, Flakpanzer Gepard, disponuje rovněž dvěma 35mm kanóny Oerlikon a má množství dalších shodných parametrů s tureckým strojem. Disponuje sice stejnou rychlostí palby, však je schopen se standardní municí sestřelit cíle pouze do vzdálenosti 3,5 km. S náboji FAPDS se stabilizovanými křidélky je však německý samohybný kanón schopen zasáhnout hrozbu nacházející se až 4,5 km od stroje. Gepard je schopen vyvinout stejnou rychlost, jako nový turecký KORKUT a dojezd má rovněž přibližně shodný. Pokud by nakonec opravdu byly objednané KORKUTY dovezeny na Ukrajinu, pravděpodobně by pro vojáky, zvyklé na německé Gepardy, nemusely mladší turečtí bratři představovat tak zásadní změnu.
Tagy