foto: Parlamentní listy/Robert Králíček
SM přináší rozhovor s poslancem Robertem Králíčkem (ANO), který okomentoval situaci týkající se boje proti koronaviru a s tím související kybernetické bezpečnosti, protože v zájmu větší ochrany zdraví se budou sdílet i citlivé informace, které mohou být zneužity. Kdo je podle Králíčka dnes nejvíce ohrožen kybernetickými útoky a jsme na ně dostatečně připraveni? Více se dozvíte v rozhovoru.
Chystá se projekt chytrá karanténa, co si o něm myslíte?
To opatření na naše soukromí bude mít vliv zcela zásadní, dovolím si říci i fatální. Vše má svá pozitiva i negativa. Moderní technologie nám mohou značně ulehčit či zachránit život a pomoc při řešení krizových situací, jako je tato a další. Nezapomínejme, že během této pandemie nespí ani terorismus a kyberterorismus, tak jak ukázal další útok na psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech. Je proto důležité moderní technologie i přes jejich rizika nasazovat a používat, avšak musíme znát i jejich úskalí. Již dlouho ve vzduchu visí otázka soukromí vs. bezpečí a dnes možná i soukromí vs. bezpečí a zdraví. Vzpomeňme na emoce kolem mýtného systému a kamer. Dnes se budeme potýkat s něčím podobným. V zájmu ochrany zdraví a bezpečnosti občanů Česka budeme sdílet citlivé informace, které v nesprávných rukou mohou o nás prozradit více než si přejeme a dokážeme představit. Je zde více než důležité vědět komu my a stát poskytuje data o našich spoluobčanech. Někdy i za partou nadšenců, která nabízí své služby zdarma, může být bezpečnostní riziko a možný únik dat.
Myslíte si, že kybernetická bezpečnost a digitalizace dostane po zkušenostech ze situace Covid-19 více prostoru?
Domnívám se, že už ji dostala a zcela jistě jí bude ještě věnován velký prostor ve všech sférách, soukromé, byznysové i té státní. V současné situaci se do online světa přeneslo mnoho nového a rozšířily se mnohonásobně věci, které dříve nebyly v takovém měřítku využívány. Lidé jsou donucení měnit své návyky a toto vše sebou nese nové nároky na kapacity a bezpečnost, protože se enormně zvýšil počet potenciálních cílů útoků.
Kdo je dnes nejvíce ohrožen kybernetickými útoky?
Jsme to my všichni. Všechny sektory, soukromý, obchodní i státní. Protože jak jsem zmínil museli jsme změnit návyky. Přenesli jsme naše životy a životní situace více do online světa. Děláme v něm i úkony, které jsme si před tím nechtěli připustit.
Co přesně máte na mysli, můžete uvést konkrétní případy?
V současné situaci, kdy většina lidí zůstala doma a pracuje z domova se podstatně zvýšilo využití tzv. home office. Některé společnosti na něj museli rychle zareagovat implementací bezpečného připojení, zakoupení různých licencí na videokonferenční hovory, nástroje na týmovou práci online, sdílení dokumentů atd. Také se několikanásobně zvýšila poptávka po bezpečnostních prvcích, různých ochranných softwarech apod. V neposlední řadě se zvýšilo využití různých služeb online, jako je nákup potravin, drogerie, dovoz jídla a také stoupl počet nákupu na různých e-shopech. Zvýšil se i počet transakcí přes mobilní a internetové bankovnictví a zřejmě roste i počet jejich uživatelů.
Lidé jsou donucení měnit své návyky a toto vše sebou nese nové nároky na kapacity a bezpečnost, protože se enormně zvýšil počet potenciálních cílů útoků.
Jsme na to vše připraveni?
Na tuto otázku se dá odpovědět pozitivně i negativně. Použil bych příměr se sklenicí vody, která je plná z půlky a jde jen o úhel pohledu, zdali je z půlky plná či prázdná. Vždy se najde prostor ke zlepšení, na druhou stranu máme již nyní spoustu nástrojů a možností, které ne vždy využíváme. V privátní sféře je implementace změn určitě rychlejší a pružnější, ale to bude vždy. Ve státní správě se domnívám dochází v digitalizaci k výraznému posunu, máme datové schránky, e-občanku, portál občana, bude zde možnost využít k identifikaci bankovní identitu, a mnoho dalších již implementovaných nástrojů, které již teď můžeme pro komunikaci s veřejnou správou využívat. Stejně je to v kybernetické bezpečnosti, zde však musíme zvýšit pozornost v oblasti nových hrozeb a být schopni na ně pružně reagovat i v oblasti zákonů a vyhlášek, stejně tak musí některé instituce začít vnímat kybernetickou bezpečnost vážněji než doposud a věnovat jim patřičnou pozornost. Ale hlavně musíme všichni začít u sebe, u našich návyků a tzv. digitalní hygieny. Je to o přístupu k naším heslům, údajům a informacím, které sdílíme na sociálních sítích s našimi obchodními partnery a institucemi. Sebelepší zákony nenahradí lidský faktor.
Tagy