Koupí USA od Turecka protivzdušné komplexy S-400? Bez našeho povolení na to zapomeňte, vzkazuje Rusko

Koupí USA od Turecka protivzdušné komplexy S-400? Bez našeho povolení na to zapomeňte, vzkazuje Rusko
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: S-400
03 / 07 / 2020, 14:00

K zajímavému obchodu se teoreticky může schylovat mezi USA a Tureckem. Aby se alespoň zčásti obrousily hrany mezi oběma zeměmi, navrhl republikánský senátor John Thune úpravu vojenského rozpočtu NDAA pro příští rok. Pokud by úprava nakonec prošla, mohly by USA od Turecka legálně koupit ruské systémy protivzdušné obrany S-400. Rusko se však proti tomuto návrhu ohradilo a tvrdí, že bez jeho oficiálního povolení k takovému obchodu dojít nemůže.

Právě systémy protivzdušné obrany S-400 způsobily mezi USA a Tureckem poměrně vážnou roztržku. Turecký nákup těchto komplexů měl i přes americké varování za následek, že Turecko bylo vyřazeno z programu F-35 a dodávky stíhaček 5. generace, které měla Ankara již předtím nasmlouvána, byly zmrazeny i přes hlasitý odpor prezidenta Recepa Erdogana.

Nyní se teoreticky rýsuje obchod, který může pomoci jak USA, tak Turecku, nad nímž se stále vznáší hrozba amerických sankcí. Republikánský senátor John Thune totiž navrhl úpravu (dodatek) k vojenskému rozpočtu NDAA pro příští rok, tedy 2021, který, pokud by prošel, dovolil by legálně USA odkoupit od Turecka protivzdušné systémy S-400. Turecko by se pak mohlo teoreticky i vrátit do programu F-35 a dostat své letouny 5. generace.

,,Myslím si, že odkoupení protivzdušného systému S-400 od Turecka je chytrým řešením, jak dostat Erdogana z problémů, do nichž se dostal. Chceme dostat tyto systémy z Turecka, a pokud to umožní, aby se Turecko zapojilo do programu F-35, tím lépe," prohlásil senátor Thune.

To, že vše nemusí být zdaleka tak jednoduché, jak se možná zdá, dokladuje názor Ruska. Ruská Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci (FSMTC) vydala promptně tiskové prohlášení, v němž pochybuje o tom, že by USA mohly odkoupit od Turecka protivzdušné komplexy S-400. V tiskovém prohlášení stojí, že aby mohlo dojít k exportu ruského vojenského materiálu, musí kupující těchto zbraní předložit tzv. prohlášení (certifikát) konečného uživatele, v němž se zavazuje, že bez souhlasu země vývozce nebude daný vojenský materiál reexportován do třetích zemí. K tomu by bylo zapotřebí zvláštního souhlasu, který uděluje Rusko, protože to je výrobcem systémů S-400. Jinými slovy to znamená, že zvláštní povolení by muselo dát Turecku právě Rusko, aby mohlo přeprodávat ruský vojenský materiál třetí zemi.

A otázka je, co by Rusko mělo z toho, kdyby se dostaly do amerických rukou jeho technologie, které by mohly být zneužity. Ostatně Rusko pochybuje také o tom, že by navržená úprava senátorem Thunem mohla projít povinným legislativním kolečkem v USA. Dalším důsledkem by bylo logicky zhoršení turecko-ruských vztahů, které jsou minimálně ve vojensko-technické spolupráci stále příznivé. Někteří vojenští experti však zastávají názor, že právě zhoršení turecko-ruských vztahů je hlavním cílem možného obchodu.

Další ,,maličkostí" je pak postoj samotného Turecka, které nemusí rovněž dát souhlas k odkupu protivzdušných kompletů S-400, protože k tomu nemá vlastně důvod. Systémy naopak zařazuje do bojové služby.

Jiným otazníkem pak zůstává, jestli Thunův návrh vůbec projde, neboť zatímco republikáni mají v Horní komoře, tedy Senátu většinu, ve Sněmovně reprezentantů ji naopak mají demokraté, a zákonnou úpravu by pak musel ještě podepsat prezident Donald Trump. Zatím zůstávají tedy kvůli systémům S-400 rusko-turecké vztahy stále napjaté a uvidíme, jestli návrh vlivného republikánského senátora může vůbec reálně projít. V tuto chvíli to úplně pravděpodobně kvůli výše zmíněným faktorům nevypadá.


Zdroj: Defense News, Defence-Blog

Tagy článku