foto: Devianart / Public domain/Donald Trump
Analýza: Reverze Nixona je termín používaný pro taktiku USA, jež vedla k rozbití narůstajících vztahů Pekingu a Moskvy. Otázka zní, zda Marco Rubio vysvětloval svůj postoj nebo Trumpův. V každém případě US Army v Evropě zeštíhlí.
Přestože místy rétorika Donalda Trumpa působí tak, jako by byl skutečně placeným agentem Kremlu, kroky jeho administrativy zcela chaotické nejsou. Podobně utržený ze řetězu Elon Musk má podle Forbesu za úkol zeštíhlit Ministerstvo obrany až o osm procent civilních zaměstnanců, což je proces, který už začal propuštěním prvních 5 400 lidí. Celkově by se mělo jednat až o 65 000 pracovníků. Zcela logický krok, který měl být při dluhových potížích Spojených států proveden možná již dávno. Jednoduše proto, že počty těchto lidí přesahují čísla za studené války.
Ostuda Trumpa S Volodymyrem Zelenským
Události v Bílém domě související s návštěvou Volodymyra Zelenského byly doslova ostudné a stigma si USA ponesou dlouho, ale v jiných kontextech je jednání Trumpa zcela pochopitelné. Zadlužení USA setrvale stoupá a Trump se snaží škrtat, polský WPtech se podrobně věnuje případnému stažení amerických sil z Evropy, kde se celkově i v rámci pravidelných rotací nachází až 100 000 amerických vojáků. Mluví se o zrušení důležité základny v Řecku, zeštíhlení všech jednotek v západních zemích s tím, že by je měli platit sami Evropané. Vše má svou logiku, ekonomická síla EU je tak velká, že je takřka iracionální se spoléhat na bezpečnostní záruky z USA.
Nixonova reverze s Čínou a SSSR
Proč tedy všechna tato Trumpova divadla a doslova ostudné jednání se Zelenským? Financial Times píší, že celé se to podobá Nixonově reverzi ze sedmdesátých let, kdy Nixon nařídil napravit vztahy s Čínou, aby se přestala sbližovat se Sovětským svazem. A samí Číňané, tedy někteří, upozorňují, že tentokráte se jedná o izolaci Pekingu. Ruský obchod s Čínou dosáhl v loňském roce 245 miliard dolarů, což je rekord, ale stále méně než 270 miliard dolarů v obchodu Moskvy s EU v roce 2021, což byl poslední celý rok před totální invazí na Ukrajinu. Teorii potvrzují i Economic Times a The Diplomat.
Rusko je na kolenou
A proč to tak je? Rusko je na kolenou. Polský WPtech uvádí, že vývoz ruských zbraní se oproti roku snížil o 92 procent. To je naprosto šílené číslo a má dva důvody. Válka na Ukrajině zcela zpochybnila kvalitu ruských top systémů jako jsou S-400, Pancir-S1, T-90M a třeba Tornado-S. O Su-57 ani není třeba hovořit. Druhým důvodem je velmi úspěšný lobbing USA. Jen třeba zájem Malajsie nebo Indonésie o ruské produkty je pryč a tlak se vytváří i na hlavní odběratele jako je Indie a Alžírsko. Z hlediska čísel Kremlu byl zbrojní průmysl vždy klíčový pro ruskou ekonomiku hned vedle vývozu nerostných surovin.

Mluvil Marco Rubio za Trumpa?
Takže jen okrajově, Evropa už není závislá na ruských surovinách, byť je ještě stále odebírá a v lednu došlo k tomu, že i Indie a Čína odmítly přijímat flotilu stínových tankerů Kremlu. To je hodně kritická záležitost pro Kreml. Ruský HDP sice roste, ale roste stejně jako za Hitlera v Německu. Je to státem dotovaná záležitost. A ruský fond mizí. Kreml není vůbec schopen stačit technologicky západu. ISW už pravidelně píše o tom, že Rusové na frontě pravidelně útočí bez techniky a stále častěji bez dělostřelecké podpory. I přes veškeré proklamace Rusko nezvládá válečnou výrobu. Kdyby Ukrajina měla dostatek pěchoty, zřejmě by dokázala Rusy vytlačovat.
Kreml nikdy nepřizná, že je na kolenou, bude pořád šířit propagandu. Ale už je zjevné, že to jejich nas mnogo nestačí. Je těžké posoudit, zda v Trumpově chaosu hraje Nixonova reverze zásadní roli. Ale Čína byla hlavní Trumpův nepřítel v prvním období a je nepravděpodobné, že se to změnilo. Jestřábi ve Washingtonu možná dobře ví, jak hodně je na tom Kreml špatně a házejí mu záchranné lano, protože především nechtějí úzkou vazbu Kreml a Peking. Konvenčně Rusko prostě není nebezpečné. A Washington si to vyhodnotil tak, že do budoucna bude lepší, když bude ruský medvěd inklinovat k západu než k Číně, která je skutečně nebezpečná a hraje v globální hře už jasně číslo dvě. O Nixonově reverzi hovořil Marco Rubio a ten by to bez Trumpa neudělal. A USA proti Číně potřebují Evropu silnou.
Tagy