foto: GoodFon / Public domain/Model Su-75 Checkmate
Su-57 je katastrofa sama o sobě. T-14 Armata odchází definitivně do věčných lovišť. Kreml má obrovské problémy s moderní elektronikou, T-90M selhávají, ale pokračuje se v projektu Su-75 Checkmate.
Dnes je již prakticky nezpochybnitelný fakt, že ruský zbrojní průmysl se potýká s velmi nekvalitní elektronikou. V nedávné době vyzval francouzský prezident Emmanuel Macron Indii, aby přestala umožňovat dodávky komponentů do Su30SM od firem Safran a Thales přes Kazachstán do Ruska. Opět se tím dostal na pořad dne problém se zaměřovacími systémy, termovizí, systémy řízení střelby a zřejmě i komponenty do AESA radarů. Tyto potíže řeší Kreml napříč celým spektrem armády. Nejen letectvo, ale i T-90M, T-80BVM nebo například komponenty do hlavic pro MLRS Tornado-S. Je až neuvěřitelné, že Rusko zůstalo v linii osmdesátých let a nedokázalo na poli moderní elektroniky dohnat západ. I přes velké finanční možnosti.
Tragédie jménem T-14 Armata
Snad nejznámější příklad selhání ruského vojensko-průmyslového komplexu je T-14 Armata. Kreml projekt doposud oficiálně neodpískal, ale v zásadě se jedná již jen o formalitu. V segmentu MBT dostal zelenou především T-90M. A i tam je potíž se zaměřovacími systémy a termovizí. Podle The National Interest byl hlavním problém u T-14 Armata v přílišné složitosti a ceně MBT. Nejvíc se projevil nesmysl kolem toho, že nejdříve byl zkonstruován motor a až pak tank. Rusko doposud využívá deriváty motoru z T-34. Tohle měla být novinka. Jenže pohonná jednotka se ukázala jako příliš komplikovaná a poruchová. To je téměř vše. A i Kreml jde pomalu ke křížku. V listopadu loňského roku už Pravda napsala, že jde o totální selhání.
Su-57 není letadlo 5. generace
T-14 Armata a T-90M jsou ovšem v řadě. Divadla kolem Su-57 nabývají až komických rozměrů. Naposledy se letadlu vysmáli podle The Aviationist v Číně. Su-57 je ve výrobě od roku 2019. Jenže doteď neexistuje sériová výroba a pochybnosti o sériové výrobě panují třeba u Su-34 také. Rusové zřejmě nemají kvalitní laserové technologie na kalibraci zařízení pro výrobu jednotlivých komponentů, které vyžadují přesnou geometrii pro stealth a nejsou sto spustit výrobní linku. Jenže Su-57, už jen proto je Su-75 Checkmate fraška, nemá jen tyto potíže. Ruská propaganda Su-57 označuje za letadlo páté generace. Jenže k tomu by letnou musel mít kvalitní stealth technologii. A tu prostě nemá.
Vedle Su-57 je už Su-75 Checkmate fraška
Zbraně jsou na Su-57 běžně instalovány na pylonech. Kreml zřejmě nedisponuje kvalitním stealth nátěrem, pokud tedy vůbec nějaký má. Celou dobu má letadlo potíže s tepelnou stopou a je zachytitelné infračervenými vyhledávači poměrně snadno. Radarová signatura je prostě příliš velká. K tomu je třeba připočíst potíže s avionikou. To Kreml pochopitelně nepřizná, ale dlouhodobě se nepochybně spoléhal na dodávky ze západu, ke kterým má aktuálně ztížený přístup, nebo žádný. A Čína Kremlu moderní technologie nedá. V souvislosti s tím už ohlášení prototypu Su-75 Checkmate vyznívá jako fraška.

U Su-75 vše hovoří pro nesmyslnost realizace
Informaci o dvou prototypech Su-57 Checkmate nezávisle na sobě přinesly The National Interest a polský WPtech. Kreml podle 19fortyfive.com představil koncept v roce 2021. A jako zásadní vývojový problém jsou označovány právě sankce a nepřístupnost moderních západních technologií. Vše ještě komplikuje slábnoucí důvěra v ruský vojenský průmysl, který se stále hůře prosazuje na globálním trhu. Trumpovi se údajně v posledních dnech podařilo uzavřít zbrojní dohodu s Alžírem, který je prakticky po Indii druhým největším odběratelem techniky Kremlu.
A v neposlední řadě vše v poslední době polyká válka na Ukrajině, které se Su-57 prakticky neúčastní, T-14 Armata vůbec ne a T-90M čelí velkým potížím. Na Checkmate tedy nezbývá. Informaci o prototypech měl podat ředitel leteckého závodu Komsomolsk-on-Amur (KnAAZ) Jurij Kondratieff, který zároveň sdělil, že podnik převezme výrobu Su-57. Jenže tomu už věří asi málokdo. Ruská klasika. Na výstavě představili model a od té doby nic. Podobné sny má Putin s letadlovými loděmi Štorm nebo jadernými torpédoborci Liděr. Ale Rusové tyto fantazie poslouchají velmi rádi.
Tagy