foto: Alex Beltyukov / Wikimedia Commons / CC BY-SA/Tu-160 Blackjack
Tupolev Tu-160 Blackjack by měl být vlajkovou lodí ruské flotily strategických bombardérů. Na základně Anadyr aktuálně ukazuje ladné křivky USA a spíše připomíná druh na vymření.
Nelze s jistotou tvrdit, že při ukrajinské operaci Pavučiny byly zničeny nějaké strategické bombardéry Tu-160 Blackjack. Kyjev tvrdí, že zasáhl čtyři letadla, ale tvrzení se nedá ověřit. Na letišti Belaja se v době útoku zřejmě nacházelo sedm Tu-160, což s největší pravděpodobností tvořilo zbytek operačně schopných letadel. Minimálně dva jsou na Engels-2, ale ty tam jsou již zcela jistě proto, že nedokáží vzlétnout. Po třech útocích na Engels-2 ze strany ukrajinských dronů není základna absolutně bezpečná pro jediné letadlo. Podle Defence Express v noci na 6. června 2025 útočily na Ukrajinu mimo jiné dva Blackjacky s Ch-101 a podle Defence Blog se dva nachází na základně Anadyr.
Kreml má Tu-160 velmi málo
U Tu-95MS a Tu-22M je jisté, že je Kazaňský letecký závod již nedovede vyrábět. Obecně panuje přesvědčení, že tato situace se týká i Tu-160. To potvrzují i spekulace Rusů na téma udělat strategické bombardéry z dopravních Tu-214, což jsou úvahy tak trochu z říše snů. Přesto podle anglické Wikipedie ruská státní společnost United Aircraft Corporation na začátku roku 2024 oznámila dodání čtyř Blackjacků ruskému armádnímu letectvu s tím, že dva z nich jsou úplně nové typu Tu-160M. Vzhledem ke stavu Kazaňského leteckého závodu, který plní normy výroby Tu-214 na deset procent, se spíše jedná o fantasmagorii.

Blackjack kanibalizován
Kreml kanibalizuje stará letadla a snaží se modernizovat stávající stroje. Zřejmě ani to příliš nejde, protože podle dostupných fotek výroba v Kazani zcela stojí. Jednotlivé části trupů letadel se nacházejí dlouhodobě na stále stejných místech. Navíc je tu ještě zcela zásadní faktor avioniky, kdy je s největší pravděpodobností Moskva bez západních komponentů úplně bezradná. Totéž naznačuje produkce Su-34, Su-35 a Su-57. Náhrada strategických letounů v podobě PAK DA je opět zatím jen stále vousatější sen kremelských demagogů. Bombardér stále nemá ani prototyp a stealth technologie, kterou by PAK DA měl mít, v Rusku je v souvislosti s Su-57 jen předmětem spekulací.
V této chvíli je jisté, že na základně Anadyr se nacházejí dva Tupolevy Tu-160 a někde dva další, přirozeně je řeč o letadlech s operační schopností. Respektovaný Forbes v roce 2021 psal, že Kreml jich má k dispozici 17. Letadla podléhají značnému opotřebení a aktuálně bude číslo výrazně nižší. Tu-160 vstoupily do služby v roce 1987. Celkem bylo vyrobeno 36 kusů. Prázdný Tu-160 váží 110 tun. Jen pro srovnání B-1B Lancer váží bez nákladu 87 tun. Rozpětí křídel je impozantních 55 metrů.

Parametry Tu-160
Vzletová hmotnost Tu-160 je 267 600 kilogramů a maximální dokonce 275 tun. Letadlo může přistát maximálně při váze 155 tun. Blackjack má dvě pumovnice a šest podvěsů. Je upravený tak, aby mohl použít ruské hypersonické střely, o jejichž kvalitách ovšem panují stále větší pochybnosti. Maximální rychlost je 2 220 kilometrů za hodinu a dolet bez tankování úctyhodných 12 300 kilometrů při rychlosti Mach 0,77 a šesti shozenými Ch-55SM v polovině trasy. Letadlo má přezdívku Bílá labuť a drží 44 světových rekordů. Charakteristická bílá barva má zajistit menší zahřívání při nadzvukovém letu.
Anadyr jako vitrína pro USA
Základna Anadyr, kde jsou alokovány dva Tupolevy Tu-160, se nachází jen 500 kilometrů od americké Aljašky. A více než 6 600 kilometrů od ukrajinských hranic. Je až ironické, že Kreml je donucen schovávat jednu z klíčových součástí jaderné triády na dohled svému největšímu nepříteli. Spojeným státům. USA mají aktuálně dobrý přehled o tom, co vlajková loď ruského strategického letectva dělá. Pavučina a drony vytvořily pro Moskvu tak schizofrenní stav, že vystavují Tu-160 přede dveřmi USA. Dislokace na základně Anadyr jen ukazuje rostoucí slabost ruského agresora. Jen je škoda, že to Donald Trump nechápe.
Tagy