Autor fotografie: ShinePhantom / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: BTR-50PU
Obrněné transportéry v okolí Avjidivky jsou jistě třeba. BTR-90 a BTR-70 u Kupjansku také. Ačkoli se jedná o buď beznadějně zastaralá, nebo poměrně vzácná vozidla.
Řada ruských vozidel s označením BTR jsou obrněné a obojživelné transportéry. Víceúčelové obrněnce, jejichž úkolem je doprava osob na bojiště, palebná podpora, průzkum, doprovod a hlídkování. Společně s řadou bojových vozidel pěchoty BMP tvoří základ ruské armády. Je přirozené, že ke ztrátám těchto vozidel bude docházet.
Jenže BTR-50 pochází z padesátých let dvacátého století. Do výzbroje byl zařazen v roce 1954. Bylo jich vyrobeno zhruba 12 000 kusů a jejich bojové schopnosti byly prověřeny především v arabsko-izraelských válkách. kde jich Tel Aviv velké množství zajal a zařadil do vlastní výzbroje. To svědčí o soudobé kvalitě těchto vozidel. Jenže se píše rok 2023.
Pancéřování BTR-50 je pouze do deseti milimetrů síly obyčejné válcované oceli. To znamená, že proti ručním soudobým ručním zbraním, jako jsou kulomety osádku neochrání. Dnes samozřejmý rychlopalný kanón také nemají a jsou vyzbrojeny jen dvěma kulomety. Ve vodě dosáhnou rychlosti 11 kilometrů za hodinu a na silnici 44 kilometrů v hodině. Jsou pásové a jejich dojezd je 400 kilometrů.
Jen pro zajímavost, moderní Pandury ve výzbroji AČR jsou kolové. Jedná se také o obrněné transportéry s podobně silným pancířem, ale zcela jiné kvality. Volně přeloženo, v moderních podmínkách boje jsou BTR-50 krabičky od sirek, které prakticky nemají šanci přežít delší dobu. Převážet tímto vozidlem vojáky znamená absolutní riziko ztráty družstva, pokud se stroj dostane pod palbu. Modernější BTR-70 je na tom s pancéřováním podobně, jedná se o vozidlo ze sedmdesátých let.
Už je na kolovém podvozku, ale stále jen disponuje dvěma kulomety. Osádku tvoří tři muži a obrněnec může převážet až sedm vojáků. Zajímavostí je, že export BTR-70 se Sovětskému svazu vůbec nepovedl a vozidlo prodali jen do NDR, Afghánistánu, Maďarska a Rumunska. Už má centrální systém regulace tlaku v pneumatikách, aby mohlo reagovat na terén, kterým projíždí. Maximální rychlost se zvýšila na 80 km/h.
Nejmodernějším transportérem řady BTR je BTR-90, který byl zachycen u Kupjansku. Je zajímavé, že Rusové jich zřejmě mají velmi málo, protože zpráv o jejich zničení či vůbec zahlédnutí je minimum. BTR-90 už má 30mm rychlopalný kanón Šipunov 2A42. Ten je spřažený s 7,62mm kulometem PKT a má zesílené pancéřování, které by mělo odolat střepinám a palbě ze všech ručních zbraní.
Už je také vybaveno systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení, systémem nočního vidění a dokonce systémem řízení BIUS. Konstrukce umožňuje i instalaci 125mm kanónu. Dojezd činí velmi slušných 800 kilometrů. V každém případě možná nejvíce právě na obrněných transportérech je vidět, jak ruská armáda trpí nedostatkem moderních vozidel. Zničené BTR-50 je jen důkazem, co vše je Moskva schopna použít.
Video: YouTube
Zdroj: Defence Express