Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Mi-24
Aktuálně jsou na cestě na Ukrajinu další systémy IRIS-T a Gepardy z Německa, objevily se Mi-24 ze Severní Makedonie, příští týden obdrží Ukrajina první RCH 155, už byl předán Lynx a Biden se snaží poslat na závěr maximum vybavení.
Aktuálně se již bere jako fakt, že ruské centrální sklady zejí prázdnotou, na frontě se objevují prorezlé BMP, BTR a MT-LB. Modernizované T-90M, T-80BVM a T-72B3 jsou stále vzácnějším jevem. Rusko v podobě pum KAB a FAB používá stále brutálnější sílu a v ofenzivě vše rovná se zemí. Je zjevné, že se Kreml snaží udržet strategickou iniciativu za každou cenu. Konflikt vytrvale eskaluje a Kyjev trpí především na naprostý nedostatek vojáků a v souvislosti s obnoveným útokem u Kurska se snaží narušit vlastní dlouhodobou pasivitu. Přesto Rusové zatím stále pomalu postupují. Podle Novinek.cz padlo Kurachove, ISW uvádí postup Rusů u Kupjansku a Chasiv jaru. Toreck zřejmě brzy padne a Pokrovsk, pokud Ukrajinci neprovedou brzy rozsáhlý protiútok, také.
Mi-24 ze Severní Makedonie spatřeny na Ukrajině
Každá strana má svůj kratší konec a cynicky řečeno už jde jen o to, kdo déle vydrží. Pomalá, ale neustávající pomoc západu nakonec může převážit misku na stranu Ukrajiny. Rusové již převážně útočí pomocí pěších útoků za pomoci dělostřelectva a i to není vždy k dispozici. Aktuálně by už zřejmě nedokázali tlačit na všech místech fronty bez pomoci Severní Koreje a její 152mm munice a M-1978 Koksan. Stejně jako jejich drony Geran-2 a Lancet, který je asi nejnebezpečnější, vychází z íránských Šáhid 136. Ukrajinský Babylon zbraní se vytrvale rozrůstá, může to být ovšem úplně k ničemu, pokud Kyjevu skutečně dochází živá síla.
Defence Express uvádí, že se v ukrajinských rukách poprvé objevili vrtulníky Mi-24 ze Severní Makedonie. Celkem jich mělo být dodáno dvanáct. Makedonci napadené zemi také dodali všechny své T-72 a čtyři Su-25. Skopje, neznámo přesně kdy, dodalo na Ukrajinu deset Mi-24V a dva Mi-24K. Provozuschopné byly pouze dva Mi-24V. Mi-24 je bitevní a transportní vrtulník, který dosluhuje i v AČR pod exportním označením Mi-35. Podle české Wikipedie jich bylo vyrobeno přes 2 300 kusů. Mi-24K podle GlobalSecurity.org je speciálně upravená verze pro vyhledávání a zaměřování cílů pro dělostřelectvo. Mi-24V je modernizovaná verze, ale i ta je z roku 1978.
Iris-T, Gepary a první Lynx
Podle německé verze Euronews přislíbil ministr obrany Boris Pistorius Ukrajině další pomoc, kterou se ovšem snaží kancléř Scholz blokovat. V každém případě i tak na Ukrajinu míří další čtyři systémy protivzdušné obrany IRIS-T a třináct Gepardů. Pochopitelně i se značným množstvím munice. IRIS-T jsou vedle Patriotů s NASAMS páteřními systémy ukrajinské PVO. IRIS-T je ve skutečnosti střela vzduch vzduch a Kyjev dostává upravené rakety na systémech IRIS-T SLS krátkého dosahu a SLM středního dosahu. Velitelské vozidlo systému může integrovat více radarových systémů a navádět 24 střel jedné baterie najednou. Navádění je primárně infračervené a baterie se skládá ze tří vozidel po osmi odpalovacích tubusech.
Server Zona Militar uvádí, že Kyjev již obdržel první bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41. Přesněji obrněné bojové vozidlo, protože Lynx je univerzální platforma, která může být konstruovaná jako BVP, IFV (obrněný transportér), vozidlo palebné podpory nebo systém PVO. Němci na Lynx instalovali systém Skyranger, který aktuálně patří mezi nejnadějnější zbraně proti UAV. Rheinmetall postavil na Ukrajině čtyři závody na výrobu zbraní. Lynx je první vlaštovka. Koneckonců bratr Skyrangeru, Skynex, již na Ukrajině působí. Vedle CV90 bude Lynx nejmodernějším obrněncem na Ukrajině. Ale teprve ho čeká bojový křest.
První RCH 155 a finance z Kanady na českou muniční iniciativu
Podle serveru German aid to Ukraine bude mít ukrajinská armáda k dispozici příští týden první samohybnou houfnici RCH 155. Němci zjevně dodávku urychlili a půjde o významnou posilu. RCH 155 je aktuálně jedinou houfnicí, která dokáže střílet za jízdy a patří mezi nejmodernější vůbec. Konkurovat jí nejvíce aktuálně asi mohou švédské Archery a parametrově také české komplety DITA. Na dělostřelectvu visí schopnost Ukrajiny bránit se a dodávky houfnic jsou zcela klíčové. Na cestě jsou i francouzské Caesary, některé už na místě.
Americký dosluhující prezident Joe Biden se snaží na závěr svého období poslat co nejvíc pomoci. Na cestě jsou M2 Bradley, střely do Patriotů, HIMARS a M270. Vypsat jen jmenovitě množství zasílaných systémů by bylo na dlouho. A s nástupem Donalda Trumpa to nebude tak horké. S Putinem se nedomluví. A to text nezmiňuje mnoho další pomoci, třeba aktuální kanadský balík v hodnotě 300 milionů dolarů, který z poloviny půjde pro českou muniční iniciativu. Mezi nejvýznamnější dary Kanady patří 900 dronů SkyRanger.