foto: Irwin Day / Flickr/Vrhač raketových pum RBU-6000
V průběhu posledních dvou týdnů byly na sociálních sítích zveřejněny poněkud bizarní fotografie hybridních zbraňových systémů, které nyní ruská armáda používá na ukrajinském bojišti. Jedná se o vrhač raketových pum RBU-6000, který je připevněný na podvozku tanku T-80.
Fotografie a videa zveřejněná v posledních několika týdnech na sociálních sítích podle portálu Army Recognition jasně ukazují na skutečnost, že Rusku zásadním způsobem docházejí počty raketometů. Ty však nutně potřebuje pro své operace na Ukrajině, protože v dohledné době neplánuje totiž polevit ve svých útocích na ukrajinská území. Tuto nastalou situaci se proto snaží ruská armáda vyřešit kreativními výtvory, při kterých se snaží aplikovat námořní zbraně, jichž má dostatek a nemá pro ně využití, na pozemní útoky.
Jedním z takových výtvorů je podle dostupných informací vrhač hlubiných raket RBU-6000 Smerč-2 připevněný na různé druhy podvozků s koly, ale také pásy. Na sociálních sítích je proto možné zaznamenat doklady RBU-6000 připojených k podvozku tanku T-80 nebo nákladních aut. Sovětský vrhač pum RBU-6000 je ruským námořnictvem používán již od začátku 60 let minulého století a v jedné salvě je schopen odpálit až 12 raket RGB-60 a 90R ráže 122 mm.
Protiponorkové neřízené střely RGB-60 jsou schopné nést až 25 kg munice a jejich dosah je přibližně 6 km. Modernizovaná varianta RBU-6000 pod exportním označením RPK-8 má možnost používat také samonaváděcí rakety 90R s dosahem něco málo přes 4 km. Podle informací Rosoboronexportu je vrhač 15 sekund po zachycení cíle schopen začít s palbou. Stroj by také měl obsahovat zařízení starající se o nabíjení munice, systém vzdáleného odpalování Burya a zásobník pro 72 nebo 96 střel.
Ruské námořnictvo dlouhodobě není v dobrém stavu a po požáru na letadlové lodi Admiral Kuzněcov v roce 2019 a zničení křižníku Moskva v dubnu 2022 není ruský námořní arzenál příliš použitelný. Podobných strojů jako je vrhač raketových pun RBU-6000 má pravděpodobně ruská armáda ve svých skladech obrovské množství, avšak kvůli absenci lodí pro ně nemá potřebné využití. Naopak raketomety se pro ruskou armádu čím dál více ukazují jako nedostatkové zboží.
Během téměř dvouletého konfliktu na Ukrajině podle informací zpravodajského webu Oryx přišla ruská armáda o 346 kusů raketových systémů, z nichž 260 bylo zničeno, 30 poškozeno a zbytek zajat ukrajinskou stranou nebo opuštěn obsluhující četou. Ukrajinské armádě se podařilo vyřadit 202 kusů raketometů BM-21 Grad, 80 strojů BM-27 Uragan, ale také 20 novějších TOS-1A nebo 19 odpalovačů raket typu Tornado-G. Pro Rusko bylo nejspíš velkou ztrátou také zničení dvou těžkých salvových raketometů BM-30 Smerč.

Při porovnání ráže střel jsou vrhači raketových pum RBU-6000 nejvíce podobné raketomety BM-21 Grad a Tornado-G, které také používají rakety ráže 122 mm. Samohybný raketomet BM-21 ze 60. let minulého století je posazen na podvozku sovětského nákladního automobilu Ural-375D s pohonem 6x6 a maximální rychlostí 75 km/h. V jedné salvě je raketomet schopen odpálit až 40 střel 9M2U s HE-frag hlavicí s maximálním dosahem 52 km.
Raketomet 9K51M Tornado G je modernizovanější verzí původního raketometu BM-21 Grad, ale je posazen na podvozku Kamaz 6x6 nebo Ural-4320. V jedné salvě je raketomet schopen vystřelit 40 raket 9M55 nebo 9M528. Střely 9M55 jsou schopny zasáhnout cíl ve vzdálenosti 70 km a jejich maximální rychlost je 3 600 km/h. Rakety 9M528 jsou schopny nést munici do váhy 243 kg a jejich dosah je přibližně 90 km. Kromě těchto střel může raketomet využívat také všechny další typy raket určených pro stroje typu Grad.

Pokud se proto podíváme na raketomety a improvizaci v podobě RBU-600 na kolovém nebo pásovém podvozku, už jen z množství střel v salvu každého ze strojů je patrné, že je tato náhrada uspokojivá jen zdánlivě. Vrhač raketových pum se také není zdaleka schopen vyrovnat maximálnímu dosahu a rychlosti raket, které používají raketomety. To je samozřejmě dáno skutečností, že byl vrhač pum a jeho střely vyvinuty k úplně jinému účelu, než je po nich nyní požadováno.
Rakety určené pro ničení lodí a ponorek, které používá RBU-600, navíc pracují s jinou technologií než střely určené k ostřelování velkých ploch nebo budov nepřítele, což provádějí raketomety. Kromě těchto hybridů Rusko prokazatelně proti Ukrajině používá také další studenoválečné námořní zbraně, jako například rakety P-35, jejíž šrapnel byl nalezen na ukrajinském území v pátek 19. ledna 2024. Více se můžete dočíst v tomto článku. Tato taktika ruské armády je proto pravděpodobně důsledkem nedostatku zbraňových systému nebo rozhodnutí je šetřit pro případný rozsáhlejší konflikt.
Tagy