Kritika nákupu BVP se hromadí. Uzavírat servisní smlouvu až po kupní smlouvě je naprostý amatérismus, říká stínový premiér Havlíček

Kritika nákupu BVP se hromadí. Uzavírat servisní smlouvu až po kupní smlouvě je naprostý amatérismus, říká stínový premiér Havlíček
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: CV90
29 / 05 / 2023, 12:00

Security Magazín požádal po podpisu smlouvy na pořízení 246 BVP CV90 o vyjádření zástupce opozice. Stínový premiér Karel Havlíček (ANO), který již před podpisem vládu vyzýval, aby bez smlouvou podchyceného zapojení českých firem do zakázky, nákup nepodepisovala, kritizuje nejen fakt, že větší část smluv ještě podepsána není, ale označuje za "naprostý amatérismus", že nebyla spolu s kupní smlouvou uzavřena také smlouva na servis. Ani člen výboru pro obranu, poslanec Lubomír Wenzl (ANO), dosud nezná podrobnosti. Zajímat jej bude mj. to, kde se vzala potřeba navýšit počet vozidel na 246.

Vyjádření Karla Havlíčka, premiéra stínové vlády hnutí ANO:

"Nemám z toho dobrý pocit. Je dobře, že se vláda alespoň formálně snažila dodržet plán přijatý ještě za naší vlády. Ale bohužel se ukazuje, že kromě strategické komunikace jim nejde ani obchodní uvažování. V tuto chvíli má dodavatel uzavřené smlouvy s pěti poddodavateli, ale větší část smluv na uzavření stále ještě čeká. A všem těmto firmám česká vláda hodně ztížila jejich vyjednávací pozici, protože hlavní kupní smlouvu má už švédský dodavatel jistou.

A navíc vláda opět lhala, když nedodala, že kromě kupní smlouvy bude potřeba uzavřít další smlouvu na servis těchto vozů, jejíž hodnota bude s velkou pravděpodobností v jednotkách až nízkých desítkách miliard. A znova. Je od vlády naprostý amatérismus uzavírat servisní smlouvu až po kupní smlouvě a ne dohromady. V tuto chvíli nemá už dodavatel žádný důvod ke vstřícnosti. Více se k tomu budeme moci ale vyjádřit, až uvidíme finální znění smlouvy."

Vyjádření Lubomíra Wenzla, poslance hnutí ANO, člena výboru pro obranu:

"Pro mě to je nová informace, dozvěděl jsem se ji z médií, neměl jsem možnost se řádně seznámit s jejím obsahem. Byť na druhou stranu rozumím, že v rámci smlouvy byla opce na dalších 36 vozidel. Původní návrh zněl na 210 vozidel. Já bych chtěl určitě vědět, kde vznikla potřeba těch dalších 36 vozidel. Nicméně jak už jsem řekl, nemohu se nyní k tomu hlouběji vyjádřit, zeptám se na to ministryně obrany na Výboru pro obranu a určitě to bude předmětem jeho jednání."

Tagy článku