Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Pancir-S1
S-400 a ani S-500 nestačí na ochranu Kerčského mostu, Rusové nejsou sto svojí prestižní záležitost ubránit. Kremlu hrozí logistická katastrofa.
Guerillová skupina ATESH se proslavila objevem Pancir-S1 kolem Putinovy dači na Krymu. Nedávno zjistila nejmodernější MBT Rusů T-90M v okolí Petrohradu, kam je Moskva zřejmě posílá kvůli obraně severních hranic v reakci na vstup Švédska a Finska do NATO. ATESH jsou známí tím, že jejich informace jsou poměrně spolehlivé. Nyní přichází s dost zásadní novinkou. Podle níže vloženého příspěvku ze sítě X se pod náporem nedávných útoků začíná hroutit ruská chlouba, a tou není nic jiného než Krymský most. Klíčová logistická spojnice pro zásobování ruských jednotek na frontě. Prestižní cíl a jeden z lakmusových papírků úspěšnosti ruské agrese na Ukrajině.
ATESH informuje o Krymském mostu
Je jisté, že jeden z hlavních cílů ruského útoku na Ukrajinu bylo vytvoření pozemního spojení s Krymským poloostrovem. To se Putinovi povedlo, ale navzdory tomu Kerčský most zůstal logistickým klíčem pro zásobování bojových jednotek. A s tím logicky souvisí snaha Kyjeva stavbu zničit. ATESH podle polského WPtech zveřejňuje stále více fotek pomalu hroutícího se mostu. Skupina tvrdí, že černá stavba intenzivně potřebuje rekonstrukci a řada prvků je na hranici svých možností. Most je osmnáct kilometrů dlouhý a kromě silničního spojení má především železniční trať. Ta již byla několikrát na základně ukrajinských útoků odstavena.
Poté, co americký Kongres obnovil pomoc napadené Ukrajině, dostal Kyjev značné množství balistických raket ATACMS. Ty neprodleně využil na logistická centra Rusů a velmi výrazně proti ruským systémům protivzdušné obrany S-400. To mělo zřejmě dva hlavní důvody. První byl blížící se příchod F-16 na Ukrajinu. Jestli se dá něco o S-400 předpokládat, pak je to ta věc, že by mohly mít proti americkým letadlům vysokou účinnost, byl to hlavní důvod jejich konstrukce. A Kyjev nepochybně chtěl ruskou PVO oslabit. To se i povedlo. Reakce Rusů na ztráty byla taková, že přesunuly další protivzdušné systémy z absolutně chráněného Kaliningradu. A dokonce z okolí Moskvy redislokovaly nevyzkoušené S-500.
Druhým důvodem zcela jistě byla snaha oslabit ruskou obranu Krymu a tím pádem i Kerčského mostu. Aktuálně neexistuje dostatek informací, jak hodně jsou ukrajinské útoky na Krymský most intenzivní. Ale některé aspekty jsou zcela jasné. Rusové, stejně jako Ukrajinci, mají velký problém ubránit se útokům UAV. Ruský systém Pancir-S1, který měl být určený primárně proti bezpilotním prostředkům poměrně dost selhává a jeho dislokace u mostu je tak trochu lichá. Koneckonců Rusové na Armiji 2024 ukázali výrazně přepracované vozidlo, čímž potvrdili, že původní Pancir-S1 prostě nestačí.
S-400 na ATACMS nestačí, Krymský most není dostatečně chráněný
Druhým aspektem je schopnost S-400 sestřelit ATACMS, protože právě tyto americké balistické rakety ruským systémům zřejmě způsobily největší ztráty. Je jasné, že S-400 má velkou potíž ATACMS zachytit na radarech a vůbec není sto sestřelit raketu v terminální fázi. Zde je ovšem nutno podotknout, že takový problém by měly i západní systémy PVO. Výsledek je ten, že Moskva je zřejmě nucena kolem Krymského mostu dislokovat velké množství PVO, kdy se hovoří třeba i o systému Tor, ale účinnost těchto zbraní je sporná. Minimálně ATESH ukazuje, že to stejně nestačí.
Takže zůstává jediná neznámá. Jak hodně bude poměrně neznámý S-500 schopen zasahovat střely s plochou dráhou letu jako SCALP-EG nebo jeho sestru Storm Shadow. A jak hodně bude systém účinný proti ATACMS. V každém případě WPtech cituje ATESH v tom smyslu, že most už dlouho nevydrží a škody se vytrvale prohlubují. V kombinaci s rozsáhlými útoky ukrajinských UAV na ruské ropné terminály, vojenská letiště a především útoku na Kurskou oblast se nejedná dobré zprávy pro Kreml, který se zřejmě spoléhá na dobytí klíčového logistického centra Pokrovsk. Konflikt nadále eskaluje, snad to přiblíží jeho konec.