KSČM dál trvá na škrtech v obranném rozpočtu, Schillerová požadavek znovu odmítla

KSČM dál trvá na škrtech v obranném rozpočtu, Schillerová požadavek znovu odmítla
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
11 / 12 / 2020, 15:45

Komunisté trvají na svém požadavku škrtnout z rozpočtu ministerstva obrany 10 miliard korun a převést do vládní rozpočtové rezervy. Pokud jejich požadavek nebude splněn, KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok.

Komunisté nadále požadují vzít obrannému rozpočtu 10 miliard korun a  finanční prostředky převést do vládní rozpočtové rezervy. Takový závěr vyplynul z jednání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta požadavek komunistů jako už předtím odmítla.

Filip po schůzce prohlásil, že i když Schillerová byla přesvědčivá, na změnu komunistického stanoviska to nestačilo. Podle Filipa jsou komunisté připraveni na další možné jednání s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, který se schůzky nezúčastnil. 

Babišova vláda tak stále nemá zajištěnou podporu pro návrh státního rozpočtu, tedy nejdůležitějšího zákona roku, a hrozí tak hospodaření v rozpočtovém provizoriu. Před ním Schillerová varovala, protože podle ní prohlubuje hospodářskou krizi.

Proti škrtům v obranném rozpočtu se několikrát postavil i předseda vlády Andrej Babiš. Na velitelském shromáždění armády v listopadu se za armádu jasně postavil a podrobil kritice požadavek KSČM. ,,Odmítám jakékoliv snahy nenavyšovat rozpočet, my se potřebujeme konečně zbavit zastaralé ruské techniky," řekl Babiš na velitelském shromáždění. Předseda vlády dále prohlásil, že bojuje za armádní rozpočet.

Stejně tak se negativně vymezil proti požadavku komunistů také ministr obrany Metnar, podle něhož jednak armádní škrty ohrožují obranyschopnost České republiky a zastavila by se rovněž modernizace armády.

Státní rozpočet na rok 2021 má Poslanecká sněmovna schvalovat ve středu 16. prosince a komunistické hlasy jsou pro jeho schválení nezbytné. Na další jednání vládních představitelů s KSČM tedy zbývá už jen málo času.

Tagy článku