KSČM dál trvá na škrtech v obranném rozpočtu, Schillerová požadavek znovu odmítla

KSČM dál trvá na škrtech v obranném rozpočtu, Schillerová požadavek znovu odmítla
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
11 / 12 / 2020, 15:45

Komunisté trvají na svém požadavku škrtnout z rozpočtu ministerstva obrany 10 miliard korun a převést do vládní rozpočtové rezervy. Pokud jejich požadavek nebude splněn, KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na příští rok.

Komunisté nadále požadují vzít obrannému rozpočtu 10 miliard korun a  finanční prostředky převést do vládní rozpočtové rezervy. Takový závěr vyplynul z jednání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta požadavek komunistů jako už předtím odmítla.

Filip po schůzce prohlásil, že i když Schillerová byla přesvědčivá, na změnu komunistického stanoviska to nestačilo. Podle Filipa jsou komunisté připraveni na další možné jednání s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, který se schůzky nezúčastnil. 

Babišova vláda tak stále nemá zajištěnou podporu pro návrh státního rozpočtu, tedy nejdůležitějšího zákona roku, a hrozí tak hospodaření v rozpočtovém provizoriu. Před ním Schillerová varovala, protože podle ní prohlubuje hospodářskou krizi.

Proti škrtům v obranném rozpočtu se několikrát postavil i předseda vlády Andrej Babiš. Na velitelském shromáždění armády v listopadu se za armádu jasně postavil a podrobil kritice požadavek KSČM. ,,Odmítám jakékoliv snahy nenavyšovat rozpočet, my se potřebujeme konečně zbavit zastaralé ruské techniky," řekl Babiš na velitelském shromáždění. Předseda vlády dále prohlásil, že bojuje za armádní rozpočet.

Stejně tak se negativně vymezil proti požadavku komunistů také ministr obrany Metnar, podle něhož jednak armádní škrty ohrožují obranyschopnost České republiky a zastavila by se rovněž modernizace armády.

Státní rozpočet na rok 2021 má Poslanecká sněmovna schvalovat ve středu 16. prosince a komunistické hlasy jsou pro jeho schválení nezbytné. Na další jednání vládních představitelů s KSČM tedy zbývá už jen málo času.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace