Autor fotografie: redakce
Ukrajina ukazuje nutnost zapojení celé společnosti do obrany. Armáda České republiky musí reagovat na aktuální bezpečnostní situaci a na základě toho a podle aktualizovaných strategických dokumentů navyšovat počty vojáků, zajišťovat pro ně výstroj a výzbroj, shodli se účastníci Kulatého stolu, který byl uspořádán Security Magazínem ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky v rámci programu veletrhu IDET 2023. Jeho cílem bylo v rámci diskuse nabídnout odpovědi na otázky, jak velkou armádu Česká republika potřebuje, kolik má taková armáda stát peněz a jakou roli v procesu posílení ozbrojených sil má nebo musí hrát obranný průmysl.
video: youtube
Kulatému stolu poskytli záštitu pánové Lubomír Metnar, předseda Výboru pro obranu PSP, a Pavel Fischer, předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Mezi řečníky vystoupili dále prezident AOBP Jiří Hynek, obranný a bezpečnostní konzultant a bývalý náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, europoslanec a člen Aktivní zálohy AČR Tomáš Zdechovský, major Ivo Heinz, poradce ministryně obrany pro oblast AZ, armádní generál v.v. Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu, Lubomír Kovařík, předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR, poslanec a člen výboru pro obranu Lubomír Wenzl a generálmajor Radek Hasala, náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky.
Účastníci se shodli na třech základních tezích: Početní stavy ozbrojených sil ČR je třeba navýšit. Daniel Koštoval na základě své studie Defense in Times of Interstate Conflict at the Strategic Level: Problems, Challenges and Solutions, nabídl řešení v podobě posílení mírové profesionální armáda na 35 tisíc osob, Aktivní zálohy na 40 tisíc osob a mobilizační rezervy na 75 tisíc osob.
Zaznělo, že Aktivní i mobilizační záloha musí mít stejné vybavení jako profesionálové a že maximum výzbroje a výstroje pro české ozbrojené síly musí produkovat český obranný průmysl.