Kupte nové tanky, modernizace T-72 by se měla přehodnotit. Nedodržení 2% HDP je obrovský problém, hodnotí stav akvizic generál Šedivý

Kupte nové tanky, modernizace T-72 by se měla přehodnotit. Nedodržení 2% HDP je obrovský problém, hodnotí stav akvizic generál Šedivý
Popisek: Jiří Šedivý
09 / 03 / 2020, 17:00

Bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý poskytl rozhovor serveru Echo24, v němž si mimo jiné posteskl, že v současné době je sice rozpracováno v armádě velké množství programů, na druhé straně je jen málo z nich dokončených. Šedivý se také pozastavil u plánované modernizace starých sovětských tanků T-72M4 CZ, podle něho by se měla armáda zaměřit už na nákup nových tanků.

V rozhovoru, který Šedivý poskytl serveru Echo24, bylo otevřeno několik témat. Za prvé je to skutečnost, že armáda má v současné době rozpracováno velké množství programu, nicméně jen malá část z nich je úspěšně dovedena do konce. Šedivý v tomto směru jmenoval například zatím nedokončenou brigádu rychlého nasazení. Podle generála se síly na jednotlivé programy navíc tříští, chybí také hmatatelný výsledek a tah na branku.

Řeč se stočila i na další ožehavé téma, jímž je vynakládání 2% HDP na obranu. Toho má dosáhnout ČR v roce 2024, nicméně před měsícem ministr vnitra Jan Hamáček dal otevřeně najevo, že ve zmíněném roce s tím nepočítá. Kvůli závazku, ke kterému se ČR přihlásila v roce 2014, si navíc vicepremiér Babišovy vlády ,,vjel do vlasů" s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

Šedivý v rozhovoru řekl, že je to obrovský problém, protože právě 2% HDP na obranu se v současných debatách zpochybňují. Pokud má nějaký členský stát NATO s tímto závazkem problém, má to říct jasně a nahlas a nemáme tedy slibovat závazně, že se na toto číslo v budoucnu dostaneme.

Jiné téma rozhovoru se týkalo i problémů, které má ministerstvo obrany při velkých, ale i menších tendrech. Příkladem budiž nákup víceúčelových vrtulníků od firmy Bell, který byl strvrzen až po průtazích v prosinci minulého roku. Firma Leonardo navíc podala podnět k ÚOHS. Další velké potíže jsme viděli při nákupu dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG. Tato zakázka byla zřetelně předražená. Podle Šedivého mohou za potíže při tendrech politické problémy a nestabilita, které ztěžují akviziční procesy.

Šedivý se rovněž vyjádřil k aktuálně horkému tématu, jímž je plánovaná modernizace 33 kusů tanků T-72M4 CZ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu by měla ČR uvažovat v tomto případě už o nákupu nových tanků a nadcházející modernizační proces starých sovětských strojů tak přehodnotit. Jako problém případného pořízení nového tanku vidí Šedivý harmonogram, protože modernizace má proběhnout mezi lety 2020-2023 a v konceptu armády je počítáno s tím, že se už v roce 2026 má zavádět nový typ tanku.

 

Tagy článku