Kupte raději letouny F-15EX než F-35, nabádá Ukrajinu bývalý vedoucí projektant společnosti Antonov

Kupte raději letouny F-15EX než F-35, nabádá Ukrajinu bývalý vedoucí projektant společnosti Antonov
Autor fotografie: Tony R. Tolley, volné dílo|Popisek: F-15E Strike Eagle
10 / 08 / 2021, 14:00

Ukrajina řeší v současné době proces adekvátní náhrady zastaralých strojů MiG-29 a Su-27 a bývalý vedoucí projektant konstrukční kanceláře Alexander Ukrajině doporučuje, aby upřednostnila v případě, že zvolí americké řešení, spíše letoun F-15EX nad F-35.

,,Pořiďte si raději letouny F-15EX než F-35," vyslal vzkaz Ukrajině bývalý vedoucí projektant společnosti Antonov Alexander Los. Podle něho představuje nový letoun F-15EX vhodnější řešení než stíhač 5. generace F-35, a to z několika důvodů.

Los prohlásil, že výhody ,,neviditelnosti" F-35 stírají účinné ruské radary, letoun F-15EX navíc disponuje větší zbraňovou výbavou a je rychlejší než stíhač 5. generace. Nicméně podle Lose by mohly teoreticky oba stroje spolupracovat s tím, že by F-15EX byl dominantnější vzdušnou silou a F-35 by sloužila k zaměřování cílů. F-15 by pak použít své zbraně z velké vzdálenosti na zvolený cíl, který by byl předtím detekován ,,kolegou".

Který letoun nakonec zvítězí?

Otázkou je, kterým letounům dá nakonec Ukrajina přednost, protože možností je samozřejmě více. Jedním z řešení z nich je zmiňované americké řešení v podobě akvizice strojů F-15EX, nebo nákup letounů F-16V či F/A-18 Super Hornet. Pak se může Ukrajina dále zaměřit na Evropu, kde by se nabízel jako vhodná alternativa třeba JAS-39 Gripen E/F od SAABu či francouzské Rafale, jež jsou v současnosti  ,,prodejním hitem".

Nicméně v této souvislosti některá média informovala před časem o tom, že Ukrajina má blízko k pořízení letounu Dassault Rafale a prodej těchto stíhačů je navíc jednou z priorit francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zde je ale nutno zároveň podotknout, že prodej stíhačů do jiných zemí je i švédskou či americkou prioritou.

Ukrajina chce každopádně obrátit svou pozornost při nákupu budoucích stíhačů na Západ, což jí může přiblížit jejímu cíli - stát se členem NATO. Pokud by Ukrajina nakoupila letouny pocházející z členských států NATO, zvýšila by se její interoperabilita se Severoatlantickou aliancí, což by přirozeně velmi nelibě neslo Rusko.

Doporučení šéfkonstruktéra Lose je v podstatě v souladu s dřívější analýzou SM, kdy výhody obou letounů, tedy F-35 i F-15EX jsou jedinečné a lze počítat s tím, že prostředkem prvního úderu budou F-35 nebo drony vzhledem ke stealth technologii následované letouny jako F-15EX se značnou nosností a variabilitou zbraňových prostředků dopravených na cíl, ovšem ne cestou přepadu stealth.

Otázkou je, jaká je ukrajinská doktrína pro použití vzdušných sil a především, co si Ukrajina může dovolit, respektive, co jí kdo poskytne.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku