Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: 2K22M1 Tunguska
Kurská oblast se pomalu stává tržištěm vojenské techniky. Právě provedený ruský protiútok zřejmě přinesl výjimečně zisk pro Moskvu v podobě protivzdušného systému 9K22 Tunguska.
Ukrajinci při svém útoku na Kurskou oblast ukořistili ruské T-90M Proryv, T-72B3 a další techniku. Rusové v posledních dnech, téměř měsíc po zahájení útoku Kyjevem, začali konečně vyvíjet aktivitu s cílem Ukrajince z ruského území vytlačit. Důsledkem je zřejmě kořist v podobě protivzdušného systému krátkého dosahu 9K22 Tunguska. Přesto je zřejmě ruský protiútok naprosto nedostatečný. Napadená Ukrajina v Kursku intenzivně používá salvové raketomety HIMARS a svá UAV k ničení ruských kolon s posilami a Moskva jen stěží soustředí dostatečné síly na operaci. Kreml zřejmě získal zpět jen pár zcela bezvýznamných vesnic a ukrajinská armáda provedla protiútok, který hrozí obklíčením ruských sil.
9K22 Tunguska jako ochrana Ukrajinců
Je zcela šokující, že rádoby vojenská velmoc se měsíc nezmohla na účinnou operaci proti ukrajinským jednotkám na svém území. A to i ve chvíli, kdy zahájila operaci. Zřejmě tak nedokáže účinně Ukrajince vytlačovat. Již teď je zcela zjevné, že pokud by Rusko nevlastnilo jaderné zbraně, z konvenčního hlediska neznamená pro Evropu žádnou hrozbu. Výsledek Putinova snažení je zatím jen ten, že Moskva ztratila klíčové trhy, stala se závislou na Číně a NATO má Rusko najednou i na severních hranicích v podobě Švédska a Finska. Docela slušný účet. Nemluvě o holé pravdě týkající se ruské ekonomiky a sofitikovaných elektronických systémů pro vojenské účely, které nedokáže vyrábět v potřebné kvalitě. V této souvislosti je možné zmínit i neschopnost uvést v provoz Armatu a vybudovat sériovou linku pro Su-57.
Při převaze ruského letectva a množství raket je pro Ukrajinu protivzdušná obrana zcela klíčová i v Kurské oblasti. Před válkou měla Ukrajina k dispozici podle anglické Wikipedie 75 systémů 9K22 Tunguska. A nejedná se o první ukořistěné zařízení Rusy. Ti většinou tolik úspěchů jako Ukrajinci nemají. Ale tentokráte ano. Tunguska je podle výše vloženého příspěvku ze sítě X zcela nepoškozená a Ukrajinci ji zřejmě byli donuceni kvůli zvyšující se aktivitě Rusů dislokovat blíže frontě. Je celkem jasné, že v rámci protiútoku Rusové nasazují své bitevní Su-25, Kamov Ka-52 Alligator a další techniku, které se Kyjev musí bránit tak, aby zajistil maximální možné bezpečí pozemním jednotkám. Tedy kromě vojáků je řeč i o velmi cenných Marderech, Strykerech a Challengerech 2.
9K22 (2S6) Tunguska je samohybný pásový systém protivzdušné obrany krátkého dosahu. V kódu NATO je pojmenován SA-19 Grison. Je určený k ochraně obrněných a pěchotních jednotek proti vrtulníkům a bitevním letounům. Vychází z ZSU-23-4 Šilka, která je doposud ve výzbroji řady armád, a podle Weapons Systems by měl být dvakrát účinnější než jeho předchůdce. Vývoj probíhal v sedmdesátých letech v Sovětském svazu. Tunguska je přirovnávána celkem oprávněně k německému Gepardu, který je vysoce úspěšný proti UAV. Má také dva rychlopalné a dvouhlavňové kanóny 2A38M 30 mm s celkovou kadencí 5 000 ran za minutu. Stroj nese 1 904 střel.
Modernizovaná ruská Tunguska
Vývoj byl reakcí na americké A-10 Thunderbolt a AH-64 Apache. Šilka měla 23mm kanón, ale provedené studie ukázaly, že 30mm zbraň potřebuje jen třetinu až polovinu střel ke zničení nepřítele. Dosah ve vzduchu se zvýšil na 4 000 metrů a také se zlepšila efektivita zásahů proti lehce opancéřovaným cílům na zemi. Systém má reakční dobu 10 sekund. Oproti Gepardu navíc nese osm střel země-vzduch. Tunguska využívá podvozek GM-352 vyvinutý v běloruském Minsku. Systém váží přibližně 35 tun a osádku tvoří čtyři operátoři. Maximální rychlost je 65 km/h a dojezd činí 500 kilometrů.
Tunguska prošla celou řadou vylepšení v Rusku až na verzi 2K22M1. Ta by měla být schopna sestřelovat i rakety s plochou dráhou letu. Systém má elektromechanicky snímaný radar s parabolickou anténou a pulzní dopplerovský 3D radar se schopností detekovat cíle až do výšky 3 500 metrů a detekčním dosahem 18 kilometrů. Je jen jeden otazník a tím je, zda je detekční vybavení stejně kvalitní jako na Gepardu, jinak je parametrově 9K22 Tunguska asi lepší než německý stroj. Není známo, zda je systém proti UAV nějak výrazně účinný. Obecně mají ruské radary velký problém zachytit bezpilotní prostředky. V každém případě se jedná o cennou kořist pro Rusko.