Kvůli ruským dronům létá nad Polskem AWACS Boeing E3 Sentry NATO
foto: Defensie Nederland / Public domain /F-35A Nizozemského královského letectva
Po zásadním narušení polského vzdušného prostoru ruskými drony se do vzduchu zvedl letoun včasné výstrahy NATO AWACS Boeing E3 Sentry, podporuje F-16 a F-35.
Bezprecedentní narušení vzdušného prostoru člena NATO ze strany ruských dronů vyvolalo obrovské množství reakcí. Jednou z nich je nasazení letadla včasné výstrahy NATO AWACS Boeing E3 Sentry. Přestože se o tom příliš zatím nemluví, systémy AWACS budou jedním z mála reálných řešení vzdušné hrozby ze strany dronů. Polsko čelilo celkem 19 narušení svého vzdušného prostoru, Rusové vše svádí na Ukrajinu. Ruské drony byly podle The Aviationist sestřeleny polskými F-16 a nizozemskými F-35 z polské základny NATO Poznaň Křešiny. Poláci pozemními prostředky proti dronům téměř nedisponují.
Zásah F-16, F-35 a dohled Boeing E3 Sentry není náhoda
Rusko denně útočí na ukrajinská města stovkami dálkových dronů Šáhid-136 a jejich imitacemi Gerbera. Pokud by Kreml použil jen tuto sílu proti jakémukoliv členskému státu NATO, ten by neměl jak odolat. Evropa technologiemi proti dronům disponuje. Jedná se o celou řadu C-UAS systémů již testovaných na Ukrajině, Kyjev si sám vyvinul C-UAS Sky Sentinel, a C-RAM systémů jako je Skyranger nebo Tridon Mk2. Všechny mají výborné senzorické vybavení, ale pozemní detekce je značně omezená přírodními podmínkami. A detekce je klíč ke zničení bezpilotních vzdušných prostředků (UAV). Není náhoda, že zasahovaly F-35 a F-16. A není náhoda přítomnost AWACS Boeing E-3 Sentry nad Polskem.

Špičková senzorika na F.35 a E3 Sentry NATO
Informaci o nasazení letadla NATO Boeing E-3 Sentry přinesl polský WPtech. Tyto AWACSy se pohybují v Evropě prakticky od začátku konfliktu. Je v nich koncentrována špičková senzorika podobně jako u F-35, ale s ještě mnohem větším dosahem. Poláci pochopitelně využívají své dva letouny včasné výstrahy AWACS Saab 340 AEW&C. Základní rozdíl mezi Boeing E3 Sentry a Saab 340 spočívá v tom, že švédský AWACS detekuje pouze vzdušné cíle, americký E3 ma i senzoriku na pozemní cíle. Saab má detekční dosah podle Airforce Technology 400 kilometrů a senzorika pokryje 500 000 kilometrů čtverečních. Sentry má podobný dosah a tím pádem pokryje i zhruba stejný prostor. Detekce pozemních cílů se pohybuje na vzdálenosti 240 kilometrů.
Polsko proti ruským dronům použilo F-16
Polsko disponuje 48 F-16 C/D Block 52+, které disponují radary AN/APG-68 se senzorickým dosahem 80 kilometrů. Nizozemské královské letectvo má k dispozici F35A s radarem AN/APG-81. Ten je dosáhne na 150 kilometrů. Veškerá uváděná senzorika by měla být schopna detekce dronů jako je Šáhid-136 nebo Gerbera, které se s největší pravděpodobností objevily v polském vzdušném prostoru. Tři letouny Boeing E3 Sentry by měly být schopny pokrýt celou střední Evropu. Pochopitelně žádoucí výpočetní výkon je obrovský. Realitou jsou roje dronů.

Nejen Polsko bude mít problém s detekcí
Pochopitelně je vše za velmi vysokou cenu. Jenže už při nedávném prvním dopadu Šáhid-136 na polské území se ukázalo, že Varšava ruské drony vůbec nezachytila. Teď už ano. A za vším stojí vzdušná detekce a F-35 s F-16. Nasazení NATO AWACS Boeing E-3 Sentry je logickým vyústěním. Nikdo v NATO aktuálně není schopen pomocí pozemních systémů PVO skutečně čelit hrozbě dronů. V zásadě chybí veškeré vybavení. Nejsou efektory ani senzorika a ta má značné omezení. Nákup adekvátních letadel bude hlavní cestou. Boeing E-3 Sentry končí, ale Donald Trump škrtl jeho náhradu v podobě australských AWACS E-7 Wedgetail.
Ve světle těchto událostí se jeví nákup F-35 pro AČR jako velmi rozumný. Letadla jsou částečně schopna nahradit systémy jako je Boeing E-3 Sentry. Už budou mít radar AN/APG-85, který je mimo jiné konstruován na detekci dronů. Vzhledem k tomu, že F-35 je řídící systém, může se letadlo stát klíčovým zařízením protivzdušné obrany České republiky. Situace v Polsku a na Ukrajině jasně ukazuje na nutnost absolutní modernizace české PVO. F-35 je prakticky prvním zásadním krokem.
Tagy