foto: foto: redakce/Jakub Samek a brig. gen. Miroslav Feix
Ve struktuře velení a řízení Armády České republiky spadá Velitelství informačních a kybernetických sil do taktické úrovně společně s Pozemními silami, Vzdušnými silami a Velitelstvím teritoria, a je z nich nejmladší. V jeho čele stojí brigádní generál Miroslav Feix, s nímž jsme natočili během letošního IDETu 2021 rozhovor o úkolech a prostředcích vojáků nasazených do operací v kyberprostoru.
video: youtube
- Občané možná nebudou mít přesné povědomí o tom, co patří do působnosti Velitelství informačních a kybernetických sil, je to nejmladší druh sil v rámci AČR, můžete nám své velitelství ve stručnosti představit?
Já bych určitě začal tím, jak velitelství vzniklo. Zmínil jste, že jsme nejmladší druh sil. Přesně. Známe to všichni, bojuje se na zemi, bojuje se ve vzduchu, bojuje se na vodě, a pak samozřejmě s rozvojem internetu, s rozvojem kybernetického prostoru, do kterého se náš život dostává více a více, vznikl kyberprostor jako další doména, ve které se plánují a vedou operace. A máme také vesmírnou doménu. V tom okamžiku si armáda uvědomila, že když se tam mají plánovat a vést operace, tak pro to potřebujete specificky vyčleněné a vycvičené vojáky. Takže vzniklo Velitelství kybernetických sil a informačních operací. A naším úkolem je bojovat v kybernetické doméně a vytvářet informační efekty.
A teď co vlastně děláme. Armáda nebo rezort, jako každá velká organizace, která má 35-40 tisíc lidí, je vlastně obrovská korporace, která má vlastní informační sítě. Naším hlavním úkolem je tyto sítě chránit. A pak jsou to ty ofenzívní části, vedení válečných operací v kyberprostoru. To je úkolem mého velitelství. Přistupuje k tomu získávání informací z kybernetického prostoru, nebo o kybernetickém prostoru, a informační působení. To znamená, že pod mým velením jsou i psychologické a informační operace.
- Kolik vojáků dnes pod Velitelství vlastně spadá?
V současné době mám něco přes dvě stě vojáků. Jsme samozřejmě ve výstavbě. Vznikli jsme před dvěma lety, a počítá se s tím, že přibližně do roku 2030 se dostaneme na nějakých 500 až 700 vojáků.
- Armáda, ozbrojené síly, využívají stále více datovou komunikaci. Což přináší obrovské možnosti na jednu stranu, ale na druhou stranu také určitě obrovská rizika. Která rizika to jsou?
Kvůli tomu jsme vznikli. Máte jednotlivé věci, internet věcí, každý to zná i ze svého okolí. U nás si pod tím představte zbraňové systémy, jednotlivé zbraně, BVP, tanky, letadla. To všechno je pospojované. My musíme tyto věci ochránit tak, aby je nepřítel nedokázal využít proti nám. Ať už jednoduše tím, že nebudou schopny činnosti, nebo dokonce dokázal například automatické zbraně obrátit proti nám. Takže my chráníme přesně ty datové toky, datové struktury, tak, abychom dokázali ochránit vlastní systém velení a řízení.
Psali jsme
Ve dnech 6. - 8. října 2021 se v areálu brněnských veletrhů a výstavišť uskuteční 16. ročník Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní...
- A to je asi to, co si každý představí, když se řekne Velitelství kybernetických sil. Otázky spojené s kybernetickou bezpečností. Ale vy jste to zmínil i na začátku, že máte i ofenzívní nástroje. Jakým způsobem vaše ofenzívní operace ve vaší působnosti probíhají?
To je poměrně jednoduché. Vždy to probíhá v multidoménovém prostoru. To znamená vzájemnou souhru jednotlivých domén, tedy pozemní, vzdušné, i naší. Nelze to redukovat na jednu konkrétní věc. Jde o kombinaci nástrojů s cílem a efektem, který potřebujete vyjádřit. Nefunguje to tak, že řeknete, že máte script, kterým vypnete Gripena. Je to přesně specificky udělané na konkrétní věc, dělá se to až v průběhu operace. Kdybyste se mě zeptal, kolik mám kybernetických zbraní, není to nic moc. Ale to je proto, že jsme vznikli před dvěma lety, teď se vytvářejí lidské kapacity, technické kapacity proto, abychom toho byli schopni do budoucna.
- Když je řeč o rozvoji. Nejvíce se veřejně samozřejmě diskutují velké akvizice, co si každý dovede představit. Děla, BVP, na co si každý může sáhnout. Každá složka armády by si dovedla představit lepší rozpočet v tom svém poli působnosti. Rozvíjí se i vaše oblast podle vašich představ? Postupuje to dostatečně rychle?
Musím říct, že se to rozvíjí podle plánu. Podle představ, které jsme měli. Prostředky na BVP, na tu velkou techniku jsou samozřejmě řádově vyšší, než které my potřebujeme, zvláště pak v počátku, na tu kybernetickou bezpečnost, nebo na to kybernetické válčení, válčení v kybernetickém prostoru.
To, co si myslím, že se budeme muset nějak do budoucna naučit, je přesně, že když kupujete BVP, tak ten proces může trvat pět let. Vy ho kupujete na dvacet let. Ale v tom kyberprostoru se věci mění hrozně rychle. A náš akviziční proces, minimálně ten rezortní, není postavený na to, abychom to dokázali udělat krátce, rychle, a třeba jenom na krátkou dobu. A to si myslím, že by nás do budoucna mohlo omezovat. A to si myslím, že se budeme muset naučit. Ale není to otázka zdrojů, není to otázka prostředků. A jak jste říkal, teoreticky můžete spotřebovat mnohem víc. Ale jde to podle plánu, jaký jsme si napsali, a tedy v tomto duchu si nemůžu stěžovat.
Tagy