Autor fotografie: spoilt.exile / Wikimedia Commons / CC BY|Popisek: Hrim-2
Snaha Ukrajiny vyvinout vlastní střely dlouhého doletu je velmi intenzivní. V posledních měsících se objevují jména jako Palianytsia, Grom nebo aktuálně Trembita. Všechny mají jeden cíl, kvantifikovat množství prostředků vzdálených úderů Kyjeva proti Moskvě.
Rusové opravdu nespí. Server Novinky.cz uvedl, že o štědrovečerní noci Rusové neustali v náletech na Ukrajinu. Charkov byl cílem střel s plochou dráhou letu Kalibr a celkově bylo uvedeno odpálení 70 raket a 200 UAV ze strany agresora. I kdyby se Putin chtěl tvářit, že se snaží zasahovat konkrétní cíle při snaze netrefovat civilní objekty, bylo by to k ničemu. Kalibr je stále známější svou nepřesností a poruchovostí. Elektronika naváděcích systémů v hlavici je na úrovni devadesátých let a kruhová chyba bude značná, pokud ovšem střela nespadne dřív a nezasáhne třeba Kazachstán.
Snaha o systémy dlouhého doletu Kyjeva v podobě Hrim-2 a Palianytsia
Ukrajinci věnují primární pozornost při vývojí svých zbraňových systémů dvěma segmentům. Buď to jsou drony s dlouhým doletem nebo střely s plochou dráhou letu, případně balistické rakety. Kyjev se snaží zasahovat především ruské cíle strategického významu. Nedávný zásah ruské výškové budovy v Kazani je spíše naprostá výjimka a možná šlo o nehodu. Ukrajinci útočí přednostně na ruská vojenská letiště, rafinérie, sklady a zbrojní infrastrukturu. K tomu, aby dokázali Rusy citlivě zasahovat, potřebují vybavení s dlouhým doletem. Neustálá odkládání a omezní použití ATACMS, Storm Shadow a SCALP-EG na území Ruska je dovedla k vlastnímu intenzivnímu vývoji podobných zbraní.
Již v srpnu letošního roku se objevily informace o kombinaci střely s plochou dráhou letu a UAV Palianytsia, která má podle The Defense Post podobnou hlavici jako AIM-120 AMRAMM a to minimálně ve váze, která je dvacet kilogramů. Zdroje se velmi liší a často udávaná váha je 50 kilogramů. Má vysoce tříštivou náplň. Dron Palianytsia lze odpalovat z pozemní plošiny a měl by být výrazně levnější než západní střely dlouhého doletu. Pohon je proudový a systém již zřejmě byl použit proti ruským cílům. Je pravděpodobné, že zasáhl ruský muniční sklad ve Voroněži. Klíčový je ovšem dolet. Podle anglické Wikipedie by měl činit 600 až 700 kilometrů. To by v zásadě odpovídalo stažení ruských Su-34 na základnu Engels-2 vzdálené 600 kilometrů od původních hranic s Ukrajinou.
Newsweek uvedl v listopadu letošního roku článek o ukrajinských balistických raketách Hrim-2. Server cituje Zelenského, že střela už úspěšně prošla testy. Dosah Hrim-2 by měl být až 500 kilometrů. To sice na Moskvu nestačí, ale na velké množství klíčových míst ano. Vývoj této zbraně ovšem spadá až do roku 2006, kdy si Ukrajinci uvědomili, že jejich sovětské balistické střely Točka-U výrazně stárnou a mají maximální dolet jen 120 kilometrů. Financování bylo v letech 2009 až 2010 pozastaveno. Ovšem anexe Krymu totalitním Ruskem znamenala úplný restart projektu Hrim-2. V roce 2016 poskytla Saúdská Arábie na vývoj 40 milionů dolarů. Ukrajinský prezident mluvil letos o prvních sto střelách.
Kyjev a výroba střel Trembit
Polský WPtech se věnuje další skupině střel, které by měly pomoci Kyjevu k větší nezávislosti na zahraniční vojenské pomoci. Mělo by jít o rodinu raket Trembita a ty už by měly být schopné zasáhnout Moskvu. Podle The Economist mají mít střely moderní pulzní motory, které vychází z německých V-1. Hlavně by už měly být střely vyráběné. Základní verze rakety má mít maximální rychlost 400 kilometrů za hodinu a dolet 200 km. A ve vývoji by měla být pokročilejší verze, která dosáhne až na Moskvu. Je zde jeden zcela klíčový faktor, vývoj základní verze trval jen rok a půl. Na západě nemyslitelné.
Poláci uvádí, že aktuálně už výroba munice na Ukrajině probíhá v podzemních prostorách. Kyjev se velmi rychle adaptoval proti neustálému vzdušnému tlaku Ruska v podobě raket a dronů. Otázka zní, jestli tamtéž probíhá třeba i výroba špičkových kolových houfnic Bohdana. Drony se prakticky vyrábí v tisících drobných manufakturách po celé Ukrajině. Kyjev potřebuje nejméně rok na výrobu dostatečného množství řízených střel Trembita, aby znamenaly skutečné nebezpečí pro Rusko. Otázka zní, jestli by nebylo lepší, aby ten čas za nějakých přijatelných podmínek Ukrajinci neměli.