Autor fotografie: foto: Mil.ru; CC BY 4.0|Popisek: Iskander-M
Podle ukrajinské rozvědky má Rusko k dispozici maximálně 45 % svých raket. Vadym Skibitskyj z ředitelství rozvědky ukrajinského Ministerstva obrany tvrdí, že Rusko čelí se svými střelami s plochou dráhou letu 3M14 Kalibr obtížné situaci a že mu zbývá nanejvýš 20 % balistických střel krátkého doletu 9K720 Iskander-M.
Rusko učinilo z raket Kalibr jeden ze základních prostředků své války proti Ukrajině, neboť jejich dolet umožňuje údery hluboko na území kontrolované Ukrajinou. Jedny z prvních záběrů války zachycují Kalibry, jak se 24. února při východu slunce vznášejí nad ukrajinskou krajinou a pak narážejí do cílů. Podobně proslulé se staly noční starty Iskanderů-M z Belgorodu na Charkov.
Snižující se stavy střel, a to nejen typů země-země, ale mohou být pro Rusko v jeho situaci neřešitelným problémem. Nasvědčují tomu poslední zprávy ze Sýrie. Rusko stáhlo baterii raket země-vzduch S-300, kterou slavně "darovalo" Sýrii (ačkoli si nad ní Rusko ponechalo kontrolu), přičemž pozorovatelé sledují jejich případné dodání do Novorossijska v Černém moři.
Dalším příznakem potíží Ruska se zásobami útočných raket je stále častější používání střel, které nejsou primárně určeny k útoku na pozemní cíle. Ačkoli jsou střely S-300 navrženy a optimalizovány pro použití proti letadlům, Rusko je během letních bojů nasadilo i pro pozemní útoky. To, stejně jako použití i nových protilodních střel z dob studené války proti pozemním cílům, svědčí o snaze šetřit přesnější a modernější střely.
video: youtube
Rychlá výroba nových střel země-země bude pro Rusko problematická, protože sankce omezily schopnost země vyrábět zbraně vyžadující komponenty využívající moderní technologie. Ukazuje se totiž, že mnohé z ruských typů střel jsou osazeny západní elektronikou. O obtížné situaci Ruska svědčí i jeho záměr nakoupit větší množství bezpilotních letounů v Íránu.
Velkým problémem pro Rusko rovněž je, že jeho vzdušné síly jsou mimo frontové linie do značné míry neúčinné a nejsou schopné zajistit nad Ukrajinou vzdušnou převahu. Útočné střely země-země byly jediným způsobem, jak mohlo Rusko dosáhnout na západní Ukrajinu a zasáhnout tam zvolené cíle, namnoze civilní. Bez těchto střel nebude mít Rusko možnost tyto cíle zasáhnout, aniž by vystavilo své vzdušné síly velkému riziku. Ani sebevražedné drony z Íránu nemají takovou razanci jako Iskander nebo Kalibr, a také obrana proti nim je snazší.
Rusko má mnoho dalších národních bezpečnostních zájmů i mimo Ukrajinu, na které musí pamatovat. Vyčerpání raketových zásob znamená velké riziko potenciálně na několik let dopředu. Čas ukáže, jak málo raket Moskva skutečně má, a možná jediným skutečným ukazatelem bude, že nyní již běžné sirény na Ukrajině na delší dobu utichnou.
Zdroj: The Kyiv Independent; The Drive