foto: Mil.in.ua / Public domain/Čínská bugina v ruských službách
Legendární Lada Niva, čínské buginy a vykreslení ruských technologických možností, které jsou aktuálně na míle vzdálené těm západním. Rusko je jen navoněná bída s neutuchajícími imperiálními choutkami.
Zatímco západ na Ukrajinu posílá v drtivé většině případu staré vybavení, Kreml od začátku nasazuje vše, co má. Celý konflikt ve veškeré nahotě ukázal skutečný stav Putinovy armády, která se v Sýrii znovu tvářila jako konvenční velmoc. Po půl roce války na Ukrajině, která měla trvat pád dní, gloriola mocného Ruska zmizela. Zbývá tradiční medvěd s klasickým jednáním. Když to nejde silou, půjde to ještě větší silou. Aktuálně jsou toho důkazem severokorejské jednotky, které se nedomluví, proti dronům podle RFA fungují jako lidské návnady a milují svého vraha, Kim Čong-una.
Bída Ruska na čínských buginách
Asi nejvíc patrné zaostávání Ruska je v tolik upřednostňovaném segmentu protivzdušné obrany (PVO). Sovětský svaz věděl, že Západu nemůže čelit v leteckých silách a vždy se soustředil na systémy PVO. Páteř těchto jednotek aktuálně tvoří S-400 a Pancir-S1. S-400 selhávají proti balistickým ATACMS a z Pancir-S1 udělal Kreml z nouze ctnost v tom, že je avizuje jako systém proti dronům, ačkoli proti nim původně nebyl určen. Koneckonců jeho modernizace Pancir-SMD-E ukázaná na Armija 2024 jasně ukázala snahu Rusů vozidlo modifikovat. To se zřejmě netýkalo radaru, ale pouze byly přidány malé rakety a odebrán rychlopalný kanón. Přesný opak toho, kam směřuje západ.
Právě západní vojensko-průmyslový komplex reagoval velmi promptně a již aktuálně nabízí relativně širokou škálu systémů krátkého dosahu, které jsou primárně určeny proti dronům. Rheinmetall vychází ze svých stařičkých Gepardů, které se na Ukrajině velmi osvědčily právě proti UAV. Výkonný radar plus rychlopalné kanóny na kompletech Skynex, Skyranger nebo Mantis. BAE Systems přinesl kolový Tridon Mk2 na stejných principech. Američané s italským Leonardem ukázali hodně inovovaný Counter-Drone Stryker. Probíhá velmi intenzivní vývoj energetických zbraní určených proti dronům. A Rusko?
Právě nutnost nasazení všeho, co mají, ukázala v holé nahotě, že z hlediska opravdu moderních elektronických technologií nemají nic. Dlouhodobě se spoléhali na dodávky ze západu. A to nic je právě nejvíce vidět při obraně proti UAV. Improvizují, to Ukrajinci také, ale opět po specifickém ruském způsobu. Zatímco se Ukrajina snaží technologicky posunout dopředu, Rusko je zřejmě nuceno používat ty nejprimitivnější nástroje, jak ukázal server The Warzone. Rusové začali používat improvizované protidronové buginy čínské výroby. Na nich jsou nainstalovány sestavy o 24 hlavních, které střílí munici do brokovnic. Dále bylo z videa ruského ministerstva obrany identifikováno šest útočných pušek řady AK na jedné lafetě.

Lada Niva 4x4, ruská nepancéřovaná legenda na frontě
Brokovnice jsou instalovány na dálkově ovládané věži a příspěvek ministerstva hovoří přímo o tom, že střílí broky. Systémy zaměřování pochopitelně žádné, ani obyčejná optika. Ruská klasika, nemáme wolframovou munici, tak tam pošleme mrak broků, ono to nějak dopadne. AK jsou ovládány ručně, vypadají jako AK-12. Schválně to porovnejte s tímto německým C-UAS, který používá také puškovou munici. Ruský pravěk kontra jednoduchá západní technologie. Zaměřování spočívá zřejmě jen na otevřeném kruhovém zaměřovači. V tomto případě je ovšem nutné podotknout, že Ukrajinci podobné improvizované komplety používají také.
TWZ dále uvádí, že buginy by měly mít zřejmě tepelné světlice k oklamání a oslepení ukrajinských dronů. Ukrajinci brokovnice také testovali, výsledky byly velmi špatné. Broky prostě neprorazí plášť UAV a nepoškodí ani FPV dron. Úplně stejné systémy jsou instalovány na legendární SUV Lada Niva 4x4, což je prostě klasické civilní vozidlo a je zjevné, že je nasazováno bez jakýchkoli úprav. Pro dokreslení situace Rusů lze ukázat na klesající kvalitu jejich dronů, jak uvedl server Novinky.cz. Ukrajinci si v poslední době všimli, že ruské UAV stále častěji padají do vývrtek a při prudkých změnách směru se stávají neovladatelnými. Na vině je opět technologie, slabé motory a baterie z Číny, Íránu a Indie. Vše nevhodně použité. Narozdíl od Ukrajinců. Rusové vše klasicky vynahrazují masovým nasazením.
Tagy