László Fazekas – ředitel Centra excelence pro vojenské zdravotnictví (Future Forces Forum)

László Fazekas – ředitel Centra excelence pro vojenské zdravotnictví (Future Forces Forum)
19 / 10 / 2018, 12:00

Security Magazín přináší z veletrhu Future Forces Forum v pražských Letňanech exkluzivní rozhovor s plukovníkem Dr. László Fazekasem, ředitelem Centra excelence pro vojenské zdravotnictví NATO. Pan plukovník hovořil o významu zkušeností vojenské medicíny, jež je vhodné předávat také civilním kolegům nejen pro řešení každodenních situací, ale i pro případy hromadných neštěstí či teroristických útoků. Zmínil vysokou míru přežití, kterou vojenské zdravotnictví dokáže ve válečných zónách zajistit, a rád podpoří své civilní kolegy, aby podobné míry přežití dokázali dosahovat rovněž.

(zapněte youtube titulky)

  • Dobrý den, pane doktore Fazekasi, jsem velmi ráda, že vás potkávám na Future Forces Forum, je skvělé mít zde někoho z NATO. Můžete nám říci, co Center of Excellence pro vojenské zdravotnictví vlastně dělá, resp. proč jste zde na Future Forces Forum?

Děkuji za otázku, která je zcela na místě. Je vždy velkou radostí propagovat oblast, které se věnujete. Jsem ředitelem instituce, která se zabývá vzdělanostním výcvikem, vývojem, experimentováním, doktrínami a zkušenostmi v oblasti vojenského zdravotnictví. A z toho důvodu jsme dostali pozvání na Future Forces Forum, za což jsem velmi vděčný, abychom vedli zdravotnický obsah zdravotnického workshopu a kongresu. V rámci toho bylo mým prvotním cílem při cestě sem  zefektivnit obsah zdravotnického workshopu, a letos jsme se rozhodli v rámci Future Forces Forum vést workshop na téma koncepce rozvoje experimentování (Concept Development and Experimentation Workshop). To je tedy mým hlavním cílem: sdílet naše zkušenosti s experimentováním, jak vést vojenské zdravotnické pokusy, neboť moje instituce, Center of Excellence pro vojenské zdravotnictví, již provedla tři pokusy během živých cvičení minulý rok, a pro příští rok plánuji provést pět pokusů podle vojenského zdravotnického nastavení, na různá témata.

Psali jsme: Pomoz si sám nebo zemři

Mezi další úkoly, které zde mám, a které jsou rovněž velmi důležité, patří odpolední panelová diskuse o vztahu mezi civilním a vojenským zdravotnictvím. A v rámci této oblasti budu velice rád sdílet zkušenosti vojenského zdravotnictví učiněných během posledních patnácti let, z nasazení ve válečných zónách, kde jsme byli schopní dosahovat 95, 96 i 97% míry přežití i v případě skutečně velmi těžce zraněných vojáků a letců mezi nasazeným personálem.

  • Ale vaše práce není jen o zachraňování životů vojáků, ale také zachraňování civilistů, je to tak?

Přesně tak. Tato zkušenost, kterou jsme získali při svém nasazení, a to by mělo být úkolem vyšších velitelů vojenské zdravotní služby, by měla být předávána našim civilním kolegům. Neboť v každodenním civilním životě, kde se setkáváme například se zraněními na dálnicích, naši kolegové dosahují nižší míry přežití, než jakou máme my v našich misích ve válečných zónách. Přitom i vy byste měla mít stejnou naději jako voják, abyste svou nehodu přežila. Současně nesmíme zapomínat na velká neštěstí, skutečnost teroristických útoků na evropské půdě, v Paříži, v Bruselu, ve Velké Británii. Naším posláním je předat své znalosti, protože my víme, jak zachraňovat životy. Máme celkový náhled na to to, jak adaptovat systémy, které garantují tak vysokou míru přežití. A rádi bychom zahájili s našimi civilními partnery, našimi civilními zdravotnickými kolegy, diskusi o zavedení našich principů do civilních systémů, protože tím pomůžeme k zachraňování životů i v civilní oblasti v Evropě.

Psali jsme: Dnes v noci odletěli do Iráku příslušníci Polního chirurgického týmu

  • To je velmi ušlechtilý cíl, děkuji vám za tento rozhovor, a přeji vám hodně štěstí při zachraňování životů nejen vojáků, ale také našich – civilistů.

Děkuji. Pokud dovolíte, rád bych popsal ještě jeden problém. Jsem velmi vděčený Future Forces Foru, protože kromě těchto témat vztažených ke kongresu nám byl nabídnut také prostor pro expozici. Mám tedy tři cíle. Tři je v Maďarsku šťastné číslo. Kromě toho, že sloužím v NATO jsem také Maďar a nosím maďarskou uniformu. Jsem tedy velmi vděčný, že zde máme prostor pro expozici, v níž mohu prezentovat všechna naše témata vojenského zdravotnictví, a to širokému publiku, jež je na akci v tomto týdnu přítomno. Děkuji.

  • Díky, a musíme připomenout našim divákům, že váš stánek je v hale číslo 4, a mohou vás tam navštívit. Velice děkuji.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace