Leclerc, budoucnost tankového vojska? Spojení KMW a Nexteru nese své ovoce. Jsme na Eurosatory
foto: Redakce SM/Leclerc Evolution
Fúze francouzského Nexteru a německé KMW nese své ovoce. KNDS představila v Paříži dvě žhavé novinky s kanónem ASCALON. Leclerc Evolution i Leopard 2 A-RC 3.0 jsou zaslouženě jedním z center pozornosti na Eurosatory 2024.
Zatímco britský Challenger 3 finišuje modernizaci, u francouzského Leclercu je budoucnost velkým otazníkem. V souvislosti s válkou na Ukrajině je zcela jasná potřeba inovace. Odpovědí bude zřejmě Leclerc Evolution vystavený na Eurosatory 2024. Francouzi se svého klenotu nebudou chtít vzdát a zmodernizují ho. Všechny nástavby tanku tomu napovídají, takže se v brzké době v rámci Evropy můžeme dočkat ostrého konkurenčního boje v podobě Challenger 3, Leopard 2A8 od KMW, KF-51 od Rheinmetallu a právě Leclerc Evolution.
Leclerc Evolution jako odpověď na Ukrajinu
Válka na Ukrajině přinesla pro MBT dvě zásadní změny. V původních podobách nejsou stroje schopné čelit moderním ATGM (přenosné protipancéřové systémy) jako Javelin nebo ruský Kornet. Nejde jen o utržené věže T-90M, T-80BVM nebo derivátů T-72, ale ani západní tanky vůči PTŘS nejsou jednoduše imunní. Budoucnost je totiž v aktivní ochraně. Ještě větší revoluci přinesli vzdušné bezpilotní prostředky (UAV). Aktuálně se jich na ukrajinském nebi pohybují tisíce denně a ani jedna strana proti nim nemá dost účinných prostředků. Obranou bude opět aktivní ochrana (APS) a také mobilní prostředky PVO krátkého dosahu jako je německý Gepard.

Francouzský Leclerc vstoupil do služby v roce 1992 a od té doby prošel jen jednou modernizací v roce 2004. Aktuálně jeho vybavení proto neodpovídá požadavkům moderního bojiště. Jedna z výhod Leclercu je jeho váha, která činí u modernizované verze 57 tun, což je v porovnání s Leopardy nebo Abramsy opravdu málo. Tanky jsou totiž oba někde na 70 tunách. U německého tanku se bavíme o modernizaci Leopard 2A8, kde váha už výrazně narostla a začal dohánět americký tank. Stroj má plně automatizované nabíjení a tedy jen tříčlennou osádku.
Specifika Leclercu na Eurostatory
Leclerc má specifický a patentovaný pancíř s titanovou vrstvou a hodně se diskutuje jeho odolnost. Směle se proto stroj může svojí odolností nejspíš rovnat Abramsům a izraelským Merkavám. Kanón je ráže 120 mm GIAT CN120-26/52 se 40 střelami, z nichž 22 je uvnitř zásobníku a 18 ve speciální komoře. Leclerc tedy nemá problém jako ruské tanky, kdy se ATGM relativně snadno propálí k munici a dojde k obrovské explozi. Právě kanón je velká změna u vystavovaného Leclerc Evolution. Nexter vyvíjel 140mm dělo, ale později od toho upustil. Právě ve spolupráci s KMW byl stroj dotažen do konce.

Vystavený kus je 120mm ASCALON, jenže ho lze vyměnit za 140mm dělo se zásobou 22 nábojů. To je zcela zásadní změna, kdy Evolution, ale i Leopard 2 A-RC 3.0 ponesou nejsilnější tankový kanón současnosti. Další velkou přeměnou je kulometná stanice ARX-30, která se u Leclerc Evolution uzpůsobila na boj proti UAV. Nejde o koaxiální zbraň, ale o reakci na válku na Ukrajině. Tento základní prostředek proti dronům je doplněný systémem aktivní ochrany APS. Ta bude zatím primárně proti ATGM, ale je jen otázkou času, než se její působnost rozšíří i na bezpilotní prostředky.
Podle KNDS tank disponuje 30mm rychlopalným kanónem a řízenými protitankovými střelami. Silné zaměření je na celou řadu senzorů pro blízkou detekci a tím pádem je samozřejmostí i výkonný počítač, který je prakticky sám o sobě malým řídícím systémem. Ten lze navíc integrovat do datové propustnosti na bojišti. Leclerc Evolution na Eurosatory 2024 je jednoznačně francouzským posunem kupředu a snahou o pokračování tradiční konstrukční školy akorát, že v tomto případě už v úzké spolupráci s německým partnerem KNDS. Leopard 2A8 již tak možná brzy dostane velmi silnou konkurenci.
Tagy