Lehký kulomet M249 SAW - efektivní podpůrná zbraň družstva nebo čety

Lehký kulomet M249 SAW - efektivní podpůrná zbraň družstva nebo čety
Autor fotografie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:PEO_M249_SAW_Para_ACOG.jpg|Popisek: M249 Para
06 / 06 / 2019, 10:00

M249 SAW je lehký kulomet, který pochází původně z Belgie a má jej v užívání i ČR (jako FN MINIMI) a většina členských států NATO.

M249 je americkou verzí lehkého kulometu FN MINIMI, který je vyráběn firmou FN Herstal, jež se specializuje na vývoj a výrobu ručních zbraní. Jedná se o zbraň, která plní roli podpůrné zbraně družstva nebo čety. M249,  vyráběna v Jižní Karolíně, je určena pro americké ozbrojené složky. Armáda začala kulomet používat v roce 1984, protože byla vyhodnocena jako nejefektivnější z dalších nabízených zbraní. Od zmíněného roku ji pěchota používá v kombinaci s útočnými puškami M16.

                                 

Nicméně to může být už brzy minulostí v souvislosti s programem NGSW-AR (Next Generation Squad Weapon-Automatic Rifle), který je součástí NGSW, a má nahradit právě lehký kulomet M249. Cílem programu NGSW, který má též nahradit útočnou pušku M16 a karabinu M4 zavedením nové pušky ráže 6,8 mm je pak cílem použití nových zbraní znatelně zlepšit smrtonosnost, mobilitu a situačního povědomí vojáka, který má jasně dominovat souboji ,,jeden na jednoho".

Jednou z výhod M249 je kromě přesnosti palby a účinnosti nízká hmotnost zbraně, která činí 10 kg (prázdná zbraň váží 7,5 kg). v případě potřeby je možné kulomet lafetovat do trojnožky nebo do montáže na technice. Délka zbraně činí 1041 mm, délka hlavně pak 521 mm. Kadence M249 je 750 - 1000 střel/min, úsťová rychlost 915 m/s. Účinný dostřel činí 1000 m. Kulomet má několik variant či verzí. Kromě standardní je to verze Para, která má zkrácenou hlaveň a teleskopickou pažbu, SPW (Special Purpose Weapon), jež má zkrácenou těžkou hlaveň, RIS (Rail Interface System) s teleskopickou pažbou a Mk.46, která představuje odlehčenou verzi pro speciální jednotky. 

První velké nasazení si M249 odbyl ve válce v Perském zálivu v roce 1991. Války  se ,,účastnila" necelá tisícovka těchto lehkých kulometů, které byly zpravidla využívány staticky jako krycí palba pro přesun jednotek. I přes určité problémy související s funkčností v pouštím prostředí se však zbraň osvědčila. Další nasazení pak následovalo v chronickém konfliktu v Afghánistánu či v Iráku, kde provedly USA invazi v roce 2003.

V současné době používá lehký kulomet M249 i česká armáda. Zde je označena zbraň jako FN MINIMI. Ve výzbroji jej má také Kanada, Velká Británie či Libanon. Lehký kulomet prokázal velmi dobré služby v již zmíněných válečných konfliktech, pro USA však může být už zanedlouho minulostí, protože v rámci programu NGSW-AR bude nahrazen jinou zbraní.

 

 

 

Tagy článku