Leonardo se znovu obrací ve věci vrtulníků na ÚOHS – žádá zastavení americké dodávky

Leonardo se znovu obrací ve věci vrtulníků na ÚOHS – žádá zastavení americké dodávky
20 / 02 / 2020, 09:00

Společnost Leonardo se ve věci víceúčelových vrtulníků pro AČR znovu obrací na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V novém podání navrhuje zákaz plnění smlouvy, kterou uzavřelo Ministerstvo obrany s vládou Spojených států amerických o dodávce dvanácti vrtulníků systému H-1 (Viper a Venom) od společnosti Bell. Smlouva byla podepsána před Vánoci, byla jedním z důvodů požadavku na navýšení rozpočtu programu rozvoje vzdušných sil. Akvizice amerických vrtulníků je dlouhodobě vystavena kritice jako drahá a nevýhodná. S prosincovým podáním, které ministr Metnar označil za "naprostou nehoráznost", společnost Leonardo neuspěla - z formálních důvodů.

Američané nabídli osm vrtulníků Venom a čtyři bitevní Vipery za bezmála 18 miliard korun (vč. DPH). Dodávky mají být zahájeny v roce 2023 a vrtulníky mají nahradit dosluhující ex-sovětské Mi-24/35 nasazované 221. vrtulníkovou letkou z Náměšti nad Oslavou. Celý akviziční projekt se vlekl mnoho let a byl (a stále tedy je) zdrojem mnohých pochybností. Ministerstvo obrany a AČR vybraly americké vrtulníky s tvrzením, že právě ony jediné splňují armádní požadavky kladené na víceúčelové stoje, a jen od americké vlády přišla nabídka v režimu nákupu vláda-vláda.

Prosincovému podání společnosti Leonardo ÚOHS nevyhověl. Podle úřadu však byl podnět podán až po uzavření smlouvy, a řízení bylo tedy zastaveno z formálních důvodů. Společnosti Leonardo, která armádě nabízí své militarizované stroje AW139M za cenu řádově poloviční oproti americkému řešení, postup ministerstva, které vrtulníky pořídilo bez standardního výběrového řízení, kritizuje dlouhodobě a ministerstvu vyčítá, že nerespektuje evropskou legislativu a zneužívá možnosti výjimky ze zákona o veřejných zakázkách, ač nejde o mimořádnou zakázku a trh nabízí více řešení.

Lubomír Metnar se po příletu z USA, kde podepsal smlouvu o nákupu vrtulníků se svým americkým protějškem Markem Esperem, vůči společnosti Leonardo velmi ostře vymezil a hovořil o "torpédování zakázky" a označil firmu za neseriozního partnera. Kauza dále pokračuje a budeme ji sledovat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace