Leonardo se znovu obrací ve věci vrtulníků na ÚOHS – žádá zastavení americké dodávky
Společnost Leonardo se ve věci víceúčelových vrtulníků pro AČR znovu obrací na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V novém podání navrhuje zákaz plnění smlouvy, kterou uzavřelo Ministerstvo obrany s vládou Spojených států amerických o dodávce dvanácti vrtulníků systému H-1 (Viper a Venom) od společnosti Bell. Smlouva byla podepsána před Vánoci, byla jedním z důvodů požadavku na navýšení rozpočtu programu rozvoje vzdušných sil. Akvizice amerických vrtulníků je dlouhodobě vystavena kritice jako drahá a nevýhodná. S prosincovým podáním, které ministr Metnar označil za "naprostou nehoráznost", společnost Leonardo neuspěla - z formálních důvodů.
Američané nabídli osm vrtulníků Venom a čtyři bitevní Vipery za bezmála 18 miliard korun (vč. DPH). Dodávky mají být zahájeny v roce 2023 a vrtulníky mají nahradit dosluhující ex-sovětské Mi-24/35 nasazované 221. vrtulníkovou letkou z Náměšti nad Oslavou. Celý akviziční projekt se vlekl mnoho let a byl (a stále tedy je) zdrojem mnohých pochybností. Ministerstvo obrany a AČR vybraly americké vrtulníky s tvrzením, že právě ony jediné splňují armádní požadavky kladené na víceúčelové stoje, a jen od americké vlády přišla nabídka v režimu nákupu vláda-vláda.
Psali jsme
Na Televizi Seznam se obrátil expert, který stál na začátku výběru víceúčelových vrtulníků, a pro televizi promluvil inkognito. V roce...
Prosincovému podání společnosti Leonardo ÚOHS nevyhověl. Podle úřadu však byl podnět podán až po uzavření smlouvy, a řízení bylo tedy zastaveno z formálních důvodů. Společnosti Leonardo, která armádě nabízí své militarizované stroje AW139M za cenu řádově poloviční oproti americkému řešení, postup ministerstva, které vrtulníky pořídilo bez standardního výběrového řízení, kritizuje dlouhodobě a ministerstvu vyčítá, že nerespektuje evropskou legislativu a zneužívá možnosti výjimky ze zákona o veřejných zakázkách, ač nejde o mimořádnou zakázku a trh nabízí více řešení.
Psali jsme
Ve svém podání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se společnost Leonardo, výrobce víceúčelových vrtulníků AW139M, které nabízela (a nabízí) Armádě...
Lubomír Metnar se po příletu z USA, kde podepsal smlouvu o nákupu vrtulníků se svým americkým protějškem Markem Esperem, vůči společnosti Leonardo velmi ostře vymezil a hovořil o "torpédování zakázky" a označil firmu za neseriozního partnera. Kauza dále pokračuje a budeme ji sledovat.
Tagy