foto: foto: redakce/Leopard 2A7 na Dnech NATO 2022
V pořadu Události a komentáře České televize diskutovali 9. února ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO). Tématem byly kromě zvyšování výdajů na obranu nebo změn v oblasti obranné povinnosti, které sněmovna podpořila v prvním čtení, nejsledovanější akvizice ministerstva obrany, tedy budoucí pořízení hlavních bitevních tanků a nadzvukových letounů. V případě tanků probíhá průzkum trhu, který má ministerstvu obrany umožnit srovnání možných řešení, a ministryně počítá s nákupem tanků v režimu mezivládní dohody. Podle poslance Růžičky by byly pro AČR obrovským přínosem tanky Leopard 2 v nejmodernější verzi. O pořízení letounů F-35 v současnosti jedná vrchní ředitelka ekonomické sekce MO v USA. Ministerstvo má do října vládě předložit informace o ceně, lhůtách a požadavcích na infrastrukturu. Současně probíhají jednání se společností Saab o prodloužení pronájmu letounů Gripen a nové servisní smlouvě.
Otázka hlavních bitevních tanků a Leopard 2
Jana Černochová: "Tanky, o kterých můžeme v budoucnu uvažovat, budou rozhodně těžší než T-72, díky tomu, že ta modernější technika dává větší akcent na bezpečnost vojáků a pancéřování tam je mnohem silnější."
Jakub Železný, ČT: "Tanky Leopard, tam je to 100% jasné, jak to s nimi bude?"
Jana Černochová: "Tam probíhá momentálně průzkum trhu. My jsme na rezortu ministerstva obrany oslovili vícero zemí, které mají tuto techniku, tak abychom měli možnost nějakým způsobem srovnat, co je pro Českou republiku to nejlepší možné řešení. Pokud se rozhodneme pro nějakou platformu, předpokládám, že budeme oslovovat opět nějakou zemi prostřednictvím vláda-vláda."
Psali jsme
V Přáslavicích byl dnes vojákům 73. tankového praporu předán první z 15 tanků Leopard 2. Celkem Německo v rámci kruhové podpory Ukrajiny daruje...
Jakub Železný, ČT: "Nevypadalo to s těmi Leopardy před časem už skoro jasně, a teď to zní ne úplně jasně, jestli to chápu?"
Jana Černochová: "Ne, tak já myslím, že my jako správný hospodář musíme mít srovnání, co na tom trhu je a kolik co stojí, protože nechceme samozřejmě se dostat do nějakých potíží, že někdo nám bude říkat: ale vy jste měli vybrat tyto tanky, protože ty možná jsou lehčí, zase na druhou stranu odolnější, je menší třeba spotřeba. Takže chceme mít opravdu ty parametry srovnatelné, abychom mohli zcela transparentním způsobem rozhodnout o té cestě."
Jakub Železný, ČT: "Jsou tanky Leopard 2 pro naši armádu vhodné z vašeho pohledu?"
Pavel Růžička: "Já si myslím, že určitě, že to je špičková technika. A pokud to budou ty nejmodernější verze, tak já si myslím, že to je obrovský přínos. Paní ministryně to říká správně. My bychom se na to na výboru pro obranu ptali, jakým způsobem udělali průzkum, a jestli něco srovnali. Já jsem rád, že ministerstvo obrany tímto způsobem postupuje, a že tam budeme nějaké srovnání, včetně cenového srovnání, ale i toho taktického použití."
V této souvislosti se Security Magazín obrátil na Generální štáb AČR s otázkou, kdy bude hotová analýza trhu týkající se budoucího pořízení hlavních bitevních tanků, a kdy nejpozději by MO chtělo moderní tanky nejnovější verze zařadit do výzbroje AČR:
"Armáda má ve výzbroji 30 modernizovaných tanků T-72M4, u kterých právě probíhá technické zhodnocení s cílem zabezpečit jejich provoz a servis do roku 2030. Po tomto roce je plánováno jejich vyřazení a nahrazení novým typem tanku. Tanky T-72 jsou již značně zastaralé a ani jejich modernizovaná verze není zcela konkurenceschopná ve srovnání s nejnovějšími moderními typy. Zkušenosti z probíhající války na Ukrajině však ukazují, že tanky i nadále patří k nejdůležitějším zbraním na bojišti a i starší typy tanků mají stále značnou bojovou hodnotu.
V rámci přezbrojení armády novým typem tanku nyní probíhá studie proveditelnosti. Součástí této studie je i průzkum trhu, při kterém se hodnotí všechny dostupné tanky a vyvíjené projekty nových tanků. „European Main Battle Tank“ je společný projekt německé firmy Krauss-Maffei Wegmann (výrobce tanku Leopard 2) a francouzské firmy Nexter (výrobce tanku Leclerc). Tito výrobci společně pracují na vývoji tanku, který bude splňovat požadavky projektu německé a francouzské vlády „Main Ground Combat System“. Cílem tohoto projektu je vytvořit tank, který v budoucnosti nahradí tanky Leopard 2 a Leclerc zavedené do výzbroje německé a francouzské armády. Předpokládaný termín dodávky prvních tanků je v roce 2035 s možným zavedením do výzbroje po roce 2040.
Cílem armády je mít jednotky vyzbrojené novými tanky do roku 2030. Optimálním řešením je pořízení nejmodernější verze MBT, u které budou další změny ke splnění operačních požadavků NATO nejméně finančně a technologicky náročné."
Nadzvukové letectvo, Gripeny a F-35
Jakub Železný, ČT: "Ještě nepochybně sledovanější záležitostí, pokud se hovoří o armádních zakázkách, je pořízení nových, nebo staronových letounů, takže jak jsme teď daleko u těch F-35? Objevila se před pár dny zpráva, že by Česko mohlo teoreticky tyto letouny získat dříve, pokud by je chtělo, z původních objednávek pro Turecko. Na druhou stranu se neustále objevují zprávy, které vracejí tak říkajíc do hry delší pronájem Gripenů, takže v jaké jsme teď fázi?"
Jana Černochová: "Delší pronájem Gripenů bude muset být, protože samozřejmě válka na Ukrajině způsobila i to, že všechny země začaly investovat do své obrany a začaly nakupovat vojenskou techniku. Navíc my tady máme možnost opčního práva, o dva roky prodloužit stávající smlouvu z roku 2027 na rok 2029. Ale nemáme k tomu servisní smlouvu. Takže musíme stejně vyjednávat i o té servisní smlouvě se společností Saab, která provozuje Gripeny. Potom vláda rozhodne, resp. vláda mi dala úkol, že mám do října 2023 předložit nějaký návrh řešení, protože souhlasila s tím, že v tuto chvíli máme jednat jako rezort ministerstva obrany s americkou stranou v rámci G2G právě o možnosti pořízení F-35. V tuto chvíli moje kolegyně z rezortu ministerstva obrany, paní vrchní ředitelka Cupáková, je ve Spojených státech amerických a přijede v pondělí. Dostanu čerstvé informace o tom vyjednávání, které tam proběhlo. Budu o tom samozřejmě informovat jak kolegy na výboru, tak kolegy z vlády. A budeme všechno směřovat k tomu, abych do října roku 2023 poskytla vládě veškeré informace o tom, co to bude stát, kdy by to mohlo být, jaké požadavky na infrastrukturu musíme splňovat. A vláda se podle toho rozhodne. Tady by ale to řešení nemělo být poplatné pouze jedné vládě, ale mělo by to být řešení, které bude mít širší podporu, protože skutečně náklady na pořízení nadzvukových letounů jsou obrovské."
Psali jsme
Na dnešní zprávu Českého rozhlasu, že v únoru míří do USA vyjednávací tým vedený vrchní ředitelkou ekonomické sekce MO Blankou Cupákovou, aby pokračoval...
Jakub Železný, ČT: "Předpokládám, že pan poslanec předpokládá, že v té další vládě budou zase oni, takže je logické se jeho zeptat, jestli tato věc, která by měla být nadpolitická, má vaši podporu, tedy nákup F-35, s tím, že před tím dojde k nějakému prodloužení."
Pavel Růžička: "Já jsem spokojený v tom smyslu, že ta debata se teď konečně trošičku upravila. Tady bylo jednoznačně ze začátku řečeno, že chceme F-35, a o tom Gripenu se dál nemluvilo. Já jsem byl ten, který upozorňoval, že letadel, která mají nalétáno 50 %, je špatné se zbavovat. Já jsem hrozně rád, že jsme měli na výboru pana náměstka Šulce, který nám to vysvětloval. Je tam posun z ministerstva obrany, že s těmi Gripeny se bude počítat, že mohou létat do roku 2030, popřípadě 2035. To si myslím, že je dobré řešení. A to, co my říkáme hned od začátku, je: ano, F-35 je špičkový stroj, takže pojďme v klidu se o tom bavit, jakým způsobem F-35 zakomponujeme do našeho prostředí. Kolik F-35 bude Českou republiku stát na letové hodině. A prostě ať se to všechno zhodnotí, a pak se přijme takové řešení, které bude napříč vládami."
Zdroj: Česká televize, Generální štáb AČR
Tagy