Tankový prapor bude mít 42 Leopardů 2A4. Potřebují servis, investice a modernizaci

Tankový prapor bude mít 42 Leopardů 2A4. Potřebují servis, investice a modernizaci
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Leopardy 2A4 73. praporu
22 / 11 / 2024, 10:00

Vláda schválila nákup dalších 14 tanků Leopard 2A4, a 73. prapor jich tak bude mít ve výzbroji celkem 42. Následně přezbrojí na verzi Leopard 2A8, o jejímž pořízení se vyjednává. Zásadními otázkami jsou servis a budoucí modernizace Leopardu 2A4 a osud stávajících T-72M4 CZ.

V rámci tzv. kruhové výměny darovalo Německo kompenzací za těžkou techniku odeslanou na Ukrajinu České republice 28 hlavních bojových tanků Leopard 2A4 a dva vyprošťovací tanky na stejném podvozku Büffel 3. Německá vláda je za tímto účelem zakoupila od společnosti Rheinmetall. Současně s informací o druhém daru přišla také nabídka koupit 14+1 tanků stejného typu od Rheinmetallu za stejných podmínek. „Pokud bychom využili (...) všech těchto možností, mohla by naše armáda mít již koncem roku 2025 kompletně přezbrojený tankový prapor dle standardů NATO,“ řekl poslancům výboru pro obranu letos v březnu první náměstek ministryně obrany František Šulc.

Za stejných podmínek jako Německo znamená cenu 3,98 miliardy korun bez DPH. Tanky budou dodány s českou armádou používanými komunikačními a informačními systémy, dílenskými prostředky i počáteční zásobou munice. „Pokračujeme v modernizaci nejenom našeho tankového vojska, ale i celé armády. Jde o další krok, abychom se zbavili staré ruské výzbroje a zároveň abychom zvýšili naše schopnosti,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Ačkoli se Leopard 2A4 v dodávaném provedení liší od budoucí varianty Leopard 2A8 v dlouhé řadě prvků, v každém případě bude přechod na moderní výzbroj plynulejší, než kdyby prapor přezbrojoval z T-72 na Leopard 2A8 přímo. Tři roty tanků Leopard 2A4 následně nabízejí možnosti, které v případě T-72M4 CZ chybějí.

Leopard 2A8 na Eurosatory 2024

Další osud modernizovaných tanků T-72M4 CZ

 

Tisková zpráva Ministerstva obrany uvádí: „Tanky Leopard 2A4 nahradí v Armádě ČR stroje původně sovětské konstrukce T-72M4CZ. Ty již nesplňují podmínky moderního bojiště. Bojové schopnosti tanků T-72, ať už z hlediska palebné síly či ochrany osádky, jsou pro vedení intenzivní bojové činnosti značně omezené.“ V článku Otázky a odpovědi k pořízení 14 bojových tanků Leopard 2A4 rezort doplňuje: „Tanky Leopard 2A4 nahradí v AČR stroje původně sovětské konstrukce T-72M4 CZ. Ty již nesplňují podmínky moderního bojiště. Bojové schopnosti tanků T-72, ať už z hlediska palebné síly či ochrany osádky, jsou pro vedení intenzivní bojové činnosti značně omezené (...) Tank T-72 v jakékoli verzi a modifikaci je již zcela za zenitem a není možné ho zásadně modernizovat. Jeho koncepce je stará více než půl století. Problémy jsou i s náhradními díly.“

Zároveň ovšem stále dobíhá projekt „Tank T-72M4 CZ - technické zhodnocení“. V návrhu státního rozpočtu pro rok 2025 je uveden výdaj 474,6 milionu korun, čímž se celkové náklady této modernizace/technického zhodnocení dostanou na smlouvou předpokládaných 1,1 miliardy korun. Technické zhodnocení podle smlouvy z roku 2020 provádí státní podnik VOP CZ, který verzi M4 CZ v 90. letech vyvinul a v letech 2003–2005 vyrobil. V komentáři k této rozpočtové akci již MO není tak přísné jako v citovaných pasážích: „V souladu se smlouvou uzavřenou v roce 2020 probíhá technické zhodnocení tanku T-72M4 CZ, jehož cílem je zvýšit základní parametry vozidel tak, aby byly provozuschopné a operačně nasaditelné na bojišti i po roce 2026. Předmětem technického zhodnocení je 27 bojových tanků, 3 velitelské tanky a 3 vyprošťovací tanky.“

T-72M4 CZ

Je zde cítit v každém případě určitý rozpor. Security Magazín upozorňoval v roce 2020 na problematičnost projektu, jehož cílem bylo „technické zhodnocení“ objektivně zanedbatelného počtu českých tanků. Přezbrojení na Leopardy 2 spíše než další udržování T-72 bylo vhodnějším řešením i podle místopředsedy výboru pro obranu Pavla Růžičky (ANO): „na těchto starých tancích určitě nestojí budoucnost české armády,“ řekl tehdy v jednom z rozhovorů. Marně. Tehdejší argumenty pro realizaci projektu neříkaly nic o tom, že jsou jejich bojové schopnosti značně omezené.

Zásadní změnou je samozřejmě zmíněná kruhová výměna, kterou v roce 2020 nemohl nikdo předpokládat. Armáda získala s minimálními náklady dvě roty tanků s mnohem větším potenciálem. A změnu přinesly i možnosti dané skokovým navýšením obranného rozpočtu na 2 % HDP, jakkoli investiční výdaje zatěžují zálohové platby za F-35. Pro ilustraci a pod čarou: v návrhu rozpočtu na rok 2025 je uvedeno 22 vybraných nejvýznamnějších akvizičních projektů – celkové výdaje na ně v příštím roce jsou 38,4 miliardy, z toho ovšem 41 % představují zálohové platby na F-35.

T-72M4 CZ

Projekt T-72M4 CZ podle smlouvy běží a bez kompenzace pro VOP CZ jej dost dobře nelze nedokončit. Světově unikátní verze T-72M4 CZ osazená specifickými agregáty (zejména motor a systém řízení palby) není z hlediska provozu a servisu kompatibilní s žádnou jinou variantou T-72, a bude velmi složité uvažovat o jejich efektivním odprodání. Nejlepším řešením by bylo je darovat Ukrajině – za podmínky, že je ukrajinská armáda vůbec vyhodnotí jako přínosné. Než se to případně stane, budou zřejmě tyto tanky nějakou dobu sloužit u tankové roty Aktivní zálohy.

I darovaný a levně pořízený Leopard 2A4 vyžaduje péči, investice a modernizaci

 

Objektivně nahlédnuto jde v případě projektu technického zhodnocení T-72M4 CZ o nešťastně investovanou více než miliardu korun. Cílem oficiálně bylo/je překlenout dobu do přezbrojení na moderní tanky. Nyní obrana o T-72M4 CZ další zájem nemá. Opatrně říká: „Díky dodávkám tanků Leopard 2A4 a případně později 2A8 bude možné stroje T-72 vyřazovat z výzbroje.“ – co znamená „případně později“? Provozuschopnost T-72M4 CZ byla neuspokojivá dlouhou dobu. Šlo o jeden z důsledků kritického podfinancování armády. Do konce roku 2025, tedy před dokončením technického zhodnocení T-72M4 CZ, plánuje zařadit do výzbroje 42+3 tanky Leopard 2A4.

Prvním problémem je personální naplněnost 73. praporu. V březnu náčelník generálního štábu řekl poslancům, že praporu chybělo 200 vojáků. Jen čtyřčlenné osádky 42 Leopardů znamenají oproti tříčlenným osádkám 30 T-72 vyšší nárok papírově o 70 lidí. A při povědomí o chabých výsledcích náborů, resp. rostoucích odchodech vojáků z armády, se nabízí automaticky otázka, kdo by měl v rámci AČR obsluhovat 30 technicky zhodnocených T-72M4 CZ, bude-li mít prapor postavit osádky pro 45 (a výhledově dalších až 77) Leopardů 2.

Leopard 2A4

Dalším problémem je, že Leopardy 2A4 sice rozhodně mají modernizační potenciál a zjednoduší přechod na moderní Leopardy 2A8, ale fakticky jsou to vozidla stará desítky let. Samy vyžadují investice, aby byly plně provozuschopné. Návrh rozpočtu pro rok 2025 předpokládá projekt „Komplexní servisní podpora projektu Leopard 2A4 a jeho modifikace“ s předpokládanými celkovými výdaji přes 2,2 miliardy korun rozloženými do několika let. Ministerstvo obrany říká: „V současné době dokončujeme jednání o servisní smlouvě, která v budoucnosti zajistí schopnost servisu na území České republiky subjekty českého obranného průmyslu.“

Společnost KNDS Deutschland (dříve KMW), výrobce Leopardů 2, může v budoucnu zajistit modernizaci Leopardů 2A4 na vyšší verzi. S výměnou hlavní zbraně za kanon s délkou hlavně 55 ráží teoreticky i na variantu 2A6–2A8. Další možností bude využití podvozku pro modernizaci podle rámce projektu Leopard 2A-RC 3.0 představeného na letošním veletrhu Eurosatory a určeného explicitně pro uživatele starších verzí Leopardů, jejichž podvozky budou doplněny moderní bezosádkovou věží. Má jít o přechodné řešení, než bude definitivně vyvinut tank nové generace – MGCS.

Chybějící protipožární systém

 

Kromě zajištění servisu je zde také vleklý problém týkající se dodržení platného Českého obranného standardu. Krátce po zkrácených vojskových zkouškách, které absolvovaly první Leopardy 2A4, aby mohly být zařazeny do výzbroje, upozornil místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička na chybějící českou normou požadovaný protipožární systém. Byl obratem ujištěn, že bude doplněn – ale nezdá se, že by armádě stačilo 20 měsíců na to, aby techniku uvedla do souladu s normou, případně normu do souladu s technikou. Růžička na síti X napsal: „Před 20 měsíci se @ArmadaCR chlubila, že Leopardy 2 prošly zkrácenými vojskovými zkouškami, které podepsal @karel_rehka. Jaká je realita!! Podmínky pro užívání v AČR splňuje pouze jeden Leopard 2 ze 14 kusů. Takhle dbá NGŠ na dodržování předpisů a ochranu života vojáků.“

Ministerstvo obrany uzavírá svou tiskovou zprávu: „Díky kompletnímu přezbrojení 73. tankového praporu z původně sovětských strojů na moderní německé bude AČR disponovat kompletním tankovým praporem standardu NATO. Zatímco dosud Armáda ČR disponovala 30 tanky T-72M4CZ, nyní se počet hlavních bojových tanků zvyšuje na 42. Darovaných 28 tanků z Německa by Armáda ČR měla kompletně převzít do konce roku 2025. Kromě náhrady již neodpovídající techniky novou a moderní je důvodem pořízení strojů Leopard 2A4 rovněž plnění závazku v rámci NATO na dosažení schopností těžké brigády. Tanky jsou její základní součástí.“ Lépe pozdě než nikdy a přijetí Leopardů 2A4 i nákup dalších 14+1 kusů jsou rozhodně pro Armádu České republiky dobrou zprávou. Zůstává nicméně řada otázek a problémů, které je třeba řešit.

Tagy článku

-->