Leopard 2A6 – německá obrněná šelma

Leopard 2A6 – německá obrněná šelma
Autor: Katzennase (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Leopard 2a6
24 / 09 / 2018, 14:00

Na počátku tohoto úspěšného tanku stál společný americko-německý projekt tanku nové generace s označením MBT-70, který měl reagovat na hrozby nových tanků SSSR. Cesty obou společníků se sice rozešly, ale díky tomu došlo k vývoji obou nejlepších tanků studené války – Leopardu 2 a M1 Abrams.

MBT-70

Na rozdíl od amerického bratrance se německý Leopard stal úspěšným vývozním artiklem a tento tank v různých verzích je možné nalézt ve více než 18 armádách světa. Naši severní sousedé z Polska tento vynikající stroj zakoupili ve verzi 2A4 a pořídili si 250 kusů tohoto stroje. V současné době probíhá ve spolupráci s firmou Rheinmetall modernizace těchto strojů na verzi Leopard 2PL, kdy 142 tanků získá nové elektrooptické systémy, novou stabilizaci kanónu, nový pohon věže a další komponenty potřebné pro tank do bojového prostředí 21. století. V podstatě tato budoucí polská varianta tanku odpovídá verzi MBE Rheinmetall Revolution.

psali jsme: Bojové vozidlo pěchoty ASCOD 2 se představilo na Dnech NATO

Tank Leopard 2A6, tedy jedna z posledních vývojových verzí je vybavená kanónem Rheinmetall L55 ráže 120mm s hladkým vývrtem hlavně. Dále oproti předchozím verzím je verze 2A6 vybavena vylepšenou ochranou podvozku proti minám a systémem pro přežití posádky. Tuto verzi používají německé jednotky krizových sil, Kanada, Portugalsko, Řecko a Finsko.

Kampfpanzer (MBT) Leopard 2A6 Heer (Bundeswehr) | Tag der Bundeswehr Hohn 2016 (Explored 11th June 2016 # 141)

Leopard 2A6 dosahuje rychlosti 68 km/h vpřed a 31 km/h vzad. Průměrný dojezd na palivo v základních nádržích činí asi 280 km.

To, že jsou německé tanky velmi žádaným artiklem dokazují i jednání Německa a Saúdské Arábie o prodeji nejmodernější verze 2A7+ od firmy KMW pouštnímu království, či uvažované nákupy v Bulharsku, Chorvatsku a Ománu.

psali jsme: Bojové vozidlo LYNX od firmy Rheinmetall – víceúčelová, silná „kočkovitá šelma“ pro české ozbrojené síly

Použití tohoto tanku by bylo výhodné i pro Českou republiku, jak připustil v roce 2016 šéf moskevského Centra analýz strategií Ruslan Puchov, který zároveň označil tanky T-72 jako zastaralé.

Pro případný nákup starších Leopardů Armádou České republiky hovoří vynikající poměr cen/výkon a zkušenosti jak z bojových nasazení, tak s provozem v různých zeměpisných šířkách.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace