Leopard 2A7+ na IDETu vzbudil zájem a pozornost nejen veřejnosti – prohlédli si ho i důstojníci 73. tankového praporu

Leopard 2A7+ na IDETu vzbudil zájem a pozornost nejen veřejnosti – prohlédli si ho i důstojníci 73. tankového praporu
foto: foto: redakce/Leopard 2A7+ na IDETu 2021

ČR se zavázala vyčlenit 7. mechanizovanou brigádu pro síly okamžité reakce NATO, k tomu měl směřovat stále nedokončený tendr na BVP, a samozřejmě i modernizace tankového praporu s vyřazením sovětských/ruských T-72. Jediný, kdo se přijel České republice/Armádě České republiky představit na IDET, byla německá společnost KMW s tankem Leopard 2A7+.

Ve dnech 6.–8.10. proběhla na brněnském výstavišti výstava obranných a bezpečnostních technologií IDET. Samozřejmě mezi největší „taháky“ patřila technika, kterou má ve svém akvizičním plánu Armáda České republiky. K vidění byla houfnice CEASAR od společnosti NEXTER nebo pásová BVP ASCOD od společnosti GDELS a LYNX od Rheinmetallu. Kromě nich a další techniky AČR plánuje i modernizaci výzbroje 73. tankového praporu ze 7. mechanizované brigády.

Této příležitosti využili v rámci velitelské přípravy vojáci tankového praporu 7. mechanizované brigády, tedy budoucí uživatelé nově pořízených tanků, až je MO a vláda zařadí mezi priority. A o tom, že dosluhující T-72 jsou další akviziční prioritou asi nejsou pochyby.

Vojáci měli možnost se seznámit s detailními technickými daty a prohlédnout si Leopard 2A7+ jak zvenku, tak i zevnitř. Toto je zmíněno proto, že tank Leopard 2A7+ (někdy uveden jako 2A7 V) je zapůjčen od Bundeswehru, a logicky je to to tank s nejmodernějším vybavením, ať již ve zbraňových systémech, balistické ochraně, tak i v elektronice. Bundeswehr intenzivně digitalizuje, a proto mnohé zbraně nejsou zvány zbraň, ale systém. To je dáno schopností sdílet data s jinými systémy, jako je dělostřelectvo, letectvo, zároveň by měla být schopnost sdílet data i sjednotlivými vojáky v rámci projektu „voják budoucnosti“, jehož prvky představila na IDETu společnost Rheinmetall.

Vojáci AČR pozitivně hodnotili nejen palebnou sílu Leopardu a jeho modulární balistickou ochranu, ale i detaily, jako je třeba duální kamera (pasivní se zesilovačem zbytkového světla a termokamera), kterou má k dispozici řidič, ale i celá osádka (velitel a střelec), kdy do obrazu promítaného v informačním systému tanku je fúzován obraz z obou kamer v poměru 50 % / 50 % umožňující lepší detekci čehokoliv za snížené viditelnosti. Řidič má též k dispozici sekundární tachometr umístěný před vlezem řidiče, což napomáhá bezpečnosti při jízdě, kdy je řidič v tzv. pochodové poloze, což je s otevřeným příklopem a hlavou venku. Řidič tak nemusí při jízdě hledět na tachometr pod pancířem, ale má ho přímo v zorném poli.

Vojáci AČR též ohodnotili i další schopnosti, jako je třeba rychlost otáčení věže, což společně se systémem situačního povědomí zvyšuje zásadním způsobem možnost přežití tanku na bojišti. Evidentně mají zájem o to nejlepší, co je na trhu, vždyť jde o jejich životy. Samozřejmě byli velmi profesionální, takže otázky byly velmi odborného charakteru a zároveň nikdy neřekli, že toto je tank, který by chtěli, nebo který je nejlepší. To je otázka férového výběrového řízení. Leopard 2A7 dnes přitom nepochybně patří ke světové špičce. A je možno též zmínit, že americký Abrams i korejský K-2 používají kanóny vyrobené v Německu. A je celkem jasné, že i další technologie Leopardu patří ke světové špičce a kompatibilita, interoperabilita a možnost součinnosti s našimi sousedy (ať již jsou nebo nejsou v NATO), je velmi důležitá.

Doufejme, že naši vojáci, byť tankové vojsko je v síle jednoho praporu, získá to nejlepší, a ne to nejlevnější.

Tagy