Leopard 2A7+ vs T-90M: Souboj hlavního evropského bitevního tanku NATO a Ruska. Kdo je králem bojiště?

Leopard 2A7+ vs T-90M: Souboj hlavního evropského bitevního tanku NATO a Ruska. Kdo je králem bojiště?
20 / 03 / 2020, 09:00

Tank Leopard 2 je zdaleka nejrozšířenějším neamerickým hlavním bojovým tankem států NATO a nasazuje jej i řada nečlenských západních zemí. Jako takový by v potenciálním konfliktu byl hlavním protivníkem ruských tanků typu T-90. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody obou tanků? Pokusme se porovnat několik základních parametrů. Bez ohledu na úroveň vycvičenosti osádek nebo konkrétní úroveň zapojení tanku a jednotky do celého systému ozbrojených sil.

T-90M je zatím posledním krokem ve vývoji ruského hlavního bitevního tanku T-90 a byl poprvé představen veřejnosti na obranné výstavě Russian Expo arms v září 2011. Verze je výsledkem komplexní modernizace T-90 a dotkla se prakticky všech součástí s cílem zvýšit schopnosti ve všech parametrech. V porovnání se základní verzí je hmotnost T-90M vyšší o 1,5 tuny na celkových 48 tun.

Hlavní zbraní tanku je 125mm kanón 2A46M-5 (případně 2A82-1M užitý rovněž na T-14 Armata) s hladkým vývrtem s výrazně zvýšenou přesností (rozptyl oproti předchozímu modelu byl snížen až 1,7násobně, přesnost vzrostla o 15-20 %) a delším dostřelem. Nízká hmotnost tanku má ovšem kromě výhod v podobě velmi nízké siluety a nízkých nároků na infrastrukturu také svou cenu, a to v podobě stísněných prostor pro osádku, a také způsobu uložení munice. Ze čtyřiceti vezených granátů je 22 připraveno k okamžitému použití na dně korby, a tank je tak stále náchylný, tak jako předchozí ruské a sovětské typy, k rychlému zániku v důsledku exploze munice, která odstřelí celou věž. Další munice je pak již vezena v izolovaných pancéřových schránkách a v externím úložiští na zádi věže.

Poměr výkonu a hmotnosti dosahuje u T-90M se vznětovým motorem V-92S2F s výkonem 842 kW 17,5 kW/t.

Zhruba ve stejné době jako T-90M byl veřejnosti, tentokrát na Eurosatory, představen také německý tank Leopard 2A7+ od společnosti Krauss-Maffei Wegmann (KMW), který je pokročilou variantou nejrozšířenějšího neamerického tanku států NATO a řady dalších západních zemí, například Rakouska. Tanky Leopard 2 patří do jiné váhové kategorie než jejich potenciální protivník, ruský T-90. Při 67,5 tunách přesto dosahují stejné maximální rychlosti na silnici - 72 km/h, a mají vynikající jízdní vlastnosti i v terénu, což je dáno výkonným motorem, vodou chlazeným dieslem MTU MB 873 Ka-501 o výkonu 1103 kW, tedy 16,3 kW/t.

Větší rozměry Leopardu 2 umožňují jednak mnohem pohodlnější práci osádky (poznali to například izraelští tankisté - kořistní arabská technika sovětského původu byla v Izraeli z tohoto důvodu neoblíbená), ale i efektivnější a bezpečnější uložení munice, při jejímž případném zásahu dojde k explozi směrem vzhůru, nikoli však do prostoru věže a osádky. Další munice je pak umístěna v přední části korby, která je proti zásahu nejodolnější.

Bundeswehr dává na rozdíl od ruské armády přednost čtyřčlenné osádce vozidla, což mu rozměry Leopardu 2 umožňují. Nabíječ namísto automatického systému poskytuje výhodu rychejších první tří výstřelů - první náboj je v hlavni, druhý drží nabíječ v ruce, třetí přebije po výstřelu, přičemž rychlost tohoto postupu je vyšší než u automatického systému. V moderním boji vedeném přesnou palbou vysoce účinnou municí s využitím pokročilých systémů řízení palby je vyšší rychlost nabíjení v úvodu střetnutí nepominutelnou výhodou (zde pro kontext diskusí o osádkových a bezosádkových věžích BVP dodejme, že v jejich případě je to vzhledem k faktu, že jejich věže jsou osazeny automatickými kanóny schopnými pálit dávkou, jinak).

Poměřovat parametry dvou vozidel je přirozeně z hlediska možných situací ostrého konfliktu vždy zkreslující a zavádějící. Moderní zbraně jsou nevyhnutelně součástí systému, který zahrnuje prostředky schopné odpovídat různým situacím, poskytují situační přehled, vyhledávají a určují primární cíle, poskytují palebnou podporu, ať již pozemní, nebo vzdušnou, a teprve v kontextu celého systému se zbraň může uplatnit jako efektivní nebo neefektivní, přičemž její detailní technické parametry nemusejí v dané chvíli hrát rozhodující roli. Zároveň je třeba si uvědomit, že na dnešním bojišti disponují protivníci tolika pestrými protitankovými zbraněmi, že přímé vzájemné souboje mezi hlavními bitevními tanky budou jen zlomkem situací, při nichž dojde ke ztrátám.

Což neznamená, že jsou parametry druhořadé. Odolnost čelního pancíře tanku Leopard 2A6 dosahuje takové úrovně, že pravděpodobně neexistuje v současnosti kanón schopný jej první ranou probít. Diskuse se vedou o srovnání výkonu hlavních zbraní. Tu svou Leopard 2 v posledních verzích sdílí také s posledními verzemi amerických tanků Abrams. Při vývoji zbraně a snaze dosáhnout žádoucího účinku bylo samozřejmě důležité mít představu o pasívní ochraně potenciálního cíle, v tomto případě moderních ruských tanků na prvním místě, materiálu pancéřování a způsobu jeho instalace. Průbojný projektil 120mm kanónu Rheinmetall Rh-120 L/55 dosahuje rychlosti až 1750 m/s; úsťová energie ruského kanónu 2A82 je ovšem až o čtvrtinu vyšší. To hraje svou roli při palbě kinetickou střelou (APDS), nikoli však u chemicky působící munice (HEAT nebo HESH). Výhodou německých tanků je pokročilý systém řízení palby opřený o termozobrazovací přístroje 3. generace, který umožňuje veliteli tanku vést palbu v případě potřeby nezávisle na střelci. Vyznačuje se schopností Hunter/Killer (Lovec/Zabiják), k čemuž přispívá systém situačního povědomí v rozsahu 360°.

Je na první pohled zřejmé, že Leopard 2, a zejména v posledních verzích 2A7+ a 2A7V, je skvěle disponovaný pro nasazení v konfliktech nízké i vysoké intenzity, v městském prostředí i mimo něj. Proti T-90 mu jeho koncepce dává několik zřetelných výhod. Ruský tank je sice nižší a menší, ale Leopard 2 lépe odolává v případě účinného zásahu, a tím poskytuje lepší ochranu osádce. Nejen z izraelsko-arabských válek přitom víme, a úspěšná izraelská tanková škola je na tom přímo postavena, že "železo" lze nahradit, ale cenná je především vycvičená osádka. Přitom účelněji uzpůsobené vnitřní prostory umožňují tanku snazší implementaci moderních technologií, a tím účinné zapojení do zmíněného systému, jehož tím platnější součástí pak vozidlo či jednotka jsou.

Jak již bylo řečeno, nespornou výhodou T-90 je nižší silueta a hmotnost, tím pádem vyšší prpůchodivost v těžkém terén, kdy se méně boří. Navíc T-90 je již vybaven aktivním systémem ochrany. Leopard má  jednoznačně vyšší siluetu, hmotnost ale i odolost. Aktivnní systém je teprve v řešení a rozhoduje  se mezi izraelskou technolgií nebo německou od Rheinmetall. Rozhodující bude též kvalita a typ zvolené munice a schopnost prvního výstřelu a prvního  zásahu. Výhodou Leopardu jsou vyvinuté speciální doplňkové kity - zesilující podlahu proti IED a minám při nasazení v misích nebo čelní stranu pro tankový boj. Leopard se tak stává skutečně hrozivou průlomovou zbraní, kdy však i tak k ochraně zadní části potřebuje doprovod výkonných BVP, ideálně právě typu PUMA.

Tagy článku