Leopard 2A7V – technologie a schopnosti nejmodernějšího německého tanku slibují převahu nad libovolným protivníkem

Leopard 2A7V – technologie a schopnosti nejmodernějšího německého tanku slibují převahu nad libovolným protivníkem
Autor fotografie: foto: KMW|Popisek: Leopard 2A7V
25 / 11 / 2022, 13:00

Hlavní bojový tank Leopard 2 je již více než 40 let hlavním zbraňovým systémem německých obrněných sil. Mnozí odborníci jej hodnotí jako nejlepší bojové vozidlo své třídy. V současné době německá armáda nasazuje do výzbroje novou variantu Leopard 2A7V, která se vyznačuje mnoha vylepšeními; písmeno "V" v označení znamená Verbessert, tedy "vylepšený".

Tank Leopard 2A7V se vyznačuje zvýšenou ochranou, větší mobilitou, modernějším systémem velení a řízení, větší udržitelností a větší palebnou sílou. Hlavním důvodem pro zavedení nové varianty hlavního bitevního tanku byl požadavek německé armády na větší počet moderních tanků.

Hlavní bojový tank Leopard 2A7 vstoupil do služby v Bundeswehru v roce 2014. Tehdy bylo pořízeno pouze 20 tanků Leopard 2A7, což vycházelo z dohody mezi Kanadou a Německem. V rámci naléhavé operační potřeby si Kanada v roce 2007 od Německa pronajala 20 tanků Leopard 2A6M. Tato vozidla byla určena pro službu u kanadských jednotek nasazených v Afghánistánu v rámci ISAF a jako taková byla v mnoha ohledech upravena pro službu ve specifických podmínkách. Ještě během operačního nasazení v Afghánistánu se Kanada nakonec rozhodla, že si tyto tanky ponechá, a dohodla se s Německem, že místo těchto tanků předá zpět 20 tanků Leopard 2A6NL, které dříve pořídila z nizozemských přebytečných zásob a které budou z prostředků poskytnutých Kanadou upraveny na standard Leopard 2A6M.

Německo pak využilo možnosti dále modernizovat tato vozidla na standard Leopard 2A7 tím, že vyčlenilo finanční prostředky navíc. Vzhledem k předem stanovenému časovému rámci bylo možné realizovat pouze modernizace, které byly již dříve navrženy na standard sériové výroby. Když tedy vozidla Leopard 2A7 vstupovala od roku 2014 do služby, byla oproti vozidlům Leopard 2A6M vybavena pouze následujícími zásadními modernizacemi:

 • Modernizace pomocné energetické jednotky a klimatizačního systému (Energie – und Kampfraum Kühl Anlage – EKKA).
 • Velitelský panoramatický zaměřovač (PERI R17A3 Kommandant Enrundblick Periskop), obsahující termovizní systém ATTICA 3. generace.
 • Nový protipožární systém.
 • Integrovaný systém velení, řízení a informací (Integriertes Führungs - und Informationssystem – IFIS).
 • Palubní interkomový systém s integrovaným telefonem pro pěchotu instalovaný v zadní části korby (SOTAS-IP Bord Verständigungs Anlage).
 • Příprava pro instalaci přídavného pancéřování (pro tankový boj k posílení čelní části; pro nasazení v misích a odolnosti proti IED, tedy spodní části)
 • Nová koncepce ukládání vybavení vozidla a osobního vybavení posádky.
 • Upravená hlavní výzbroj se schopností střílet programovatelnou tankovou municí DM11 HighExplosive - Fragmentation - Tracer (HE FRAG-T), jejíž zapalovač lze nastavit na tři režimy: nárazová/bodová detonace, zpožděná/bodová detonace se zpožděním a výbuch ve vzduch. Tato munice byla navržena k zasahování nepancéřovaných a lehce pancéřovaných cílů, jako jsou vozidla či a polní opevnění, a také k prorážení překážek a zasahování cílů za krytem.

Již v době nasazení tanku Leopard 2A7 do výzbroje plánoval Bundeswehr pořízení dalších modernizovaných vozidel, u nichž měla být provedena další vylepšení. Tyto plány byly realizovány v roce 2017, kdy byl 5. května s výrobcem, společností Krauss-MaffeiWegmann (KMW), podepsán kontrakt v hodnotě 760 milionů eur na modernizaci 104 vozidel na vylepšený standard Leopard 2A7V. Leopard 2A7V byl veřejnosti představen během pařížského veletrhu Eurosatory v roce 2016.

1404069440

Modernizováno mělo být 20 existujících tanků Leopard 2A7, 68 již vyřazených tanků Leopard 2A4 a 16 tanků Leopard 2A6NL z nizozemských zásob. V případě vozidel Leopard 2A4 a Leopard 2A6NL byly opotřebované korby, jejichž oprava by byla příliš nákladná, nahrazeny nově vyrobenými. Dodávka všech 104 vozidel Leopard 2A7V má být dokončena v roce 2023.

První tank Leopard 2A7V byl Bundeswehru oficiálně předán 29. října 2019 v závodě Krauss-MaffeiWegmann v Mnichově. Následovala série zkoušek, jejichž cílem bylo zjistit, zda je nová varianta Leopardu způsobilá k provozu. Nasazení na úrovni jednotek začalo o dva roky později. První jednotkou, která nové tanky dostala, byl 15. září 2021 PanzerBataillon 393 posádkou v BadFrankenhausen. V letošním roce dosáhne plného stavu 44 tankůLeopard 2A7V.

video: youtube

Druhou jednotkou, která bude vybavena Leopardem 2A7V, je PanzerLehrBataillon 93 z PanzerLehrBrigade 9 "Niedersachsen" se základnou v Munsteru. Tento prapor obdržel svých prvních pět vozidel během slavnostního ceremoniálu, který se konal 7. února 2022.

Vylepšení verze 2A7V

Na přední části korby byla masivně zvýšena pancéřová ochrana, schopná odolat zásahuprotipancéřových střel využívajících kinetické energie. Toho bylo dosaženo instalací pasivního přídavného pancíře nad příď korby, výměnou vnitřních ochranných modulů přídě za moderní a instalací přídavného pancíře na horní část glacisové desky vozidla. Podél boků korby v přední části jsou instalovány zachycovače a univerzální držáky pro instalaci těžkých bočních plátů a podél boků věže jsou zabudovány montážní body pro přídavný pancéřový balíček, zatímco univerzální úchyty v zadní části korby umožňují instalaci zesíleného ochranného tyčového pancíře.

Pro zvýšení mobility je vozidlo vybaveno novými koncovými převody P25.000 HD. Ty umožňují rychlejší akceleraci při rozjezdu tanku, například při prorážení krytu, ale snižují maximální rychlost z 68 km/h na 61 km/h. Mají zvýšenou odolnost jak při akceleraci, tak i při náhlém brždění vozidla o hmotnosti více než 60 tun bez doplňkového pancéřování, ale i s ním.

Souhrnem úprav se celková hmotnost tanku Leopard 2A7V zvýšila z 64,5 tuny na 66,5 tuny. To si vyžádalo úpravu podvozku a odpružení, aby byly zachovány vynikající jízdní vlastnosti a sníženo opotřebení. Tyto úpravy zahrnují nová hnací kola, nové silnější torzní tyče a instalaci hydraulických tlumičů na všech sedmi kolových pozicích na každé straně, na rozdíl od dřívějších pouze pěti na každé straně.

Pro zlepšení bojových schopností tanku v noci a ve prospěch velení a řízení vykonávaného velitelem vozidla je Leopard 2A7V vybaven multispektrálním systémem vidění Spectral Technology forUnlimitedSight II (SPECTUS II). Tento systém vyvinuly společně společnosti KMW a Hensoldt Optronics GmbH a je vybaven televizními kamerami CMOS s nízkou úrovní osvětlení (LLL) a termovizními systémy vpředu a vzadu; jimi pořízený záznam se zobrazuje na monitorech v prostoru řidiče. Tento systém umožňuje řidiči couvat s vozidlem bez navádění dalším členem posádky a řídit jej v podmínkách omezené viditelnosti.

Klimatizační systém ve věži byl nahrazen výkonnějším s chladicím výkonem 10 kW. Na rozdíl od předchozího systému nyní reguluje teplotu v bojovém prostoru věže, v muničním prostoru a v prostoru elektroniky. Přetlakový systém ochrany proti NBC je nyní integrován do klimatizačního systému, čímž se uvolnil prostor, který původně zabíral systém v levém sponsonu. Ten nyní zabírá druhý klimatizační systém s chladicím výkonem 6 kW, který reguluje teplotu v prostoru řidiče.

Leopard 2A7V používá jako hlavní výzbroj tankový kanón s hladkým vývrtem L55A1. Tato zbraň zvládá mnohem vyšší tlak plynu a umožňuje zasahovat cíle až na vzdálenost 5000 m. V současné době německá armáda pro tuto zbraň používá čtyři typy munice: DM11 HighExplosive - Fragmentation - Tracer neboli HE FRAG-T; DM63A1 Armour Piercing Fin-StabilisedDiscardingSabot neboli APFSDS; DM98 Practice-Trainer UEB-T; a DM88 ConeStabilised, DiscardingSabot-TracerPractice Cartridge neboli CSDS-T PRAC CTG.

V oblasti optického vybavení a systému řízení palby byl hlavní zaměřovač střelce EMES 15A2 vybaven termovizním systémem ATTICA 3. generace a novým laserovým dálkoměrem bezpečným pro oči. Střelec byl rovněž vybaven novým displejem vlevo od ovládacích prvků zbraně, který mu umožňuje sledovat záběry generované zaměřovačem EMES 15A2 a velitelským panoramatickým zaměřovačem PERI R17A3 z ergonomičtější pozice a snižuje tak únavu při delším pozorování.

V rámci výměny zastaralé technologie byl monitor velitele vozidla nahrazen novým 8,4palcovým displejem a elektrické ovládání systému sledování zbraní bylo nahrazeno digitálním. Navigační systém vozidla byl modernizován instalací nového a vysoce přesného přijímače GPS odolného proti výbuchu (ERGR), který rovněž nabízí určitý stupeň odolnosti proti rušivým opatřením nepřítele.

Přepracována byla také koncepce ukládání munice, vybavení vozidla a osobního vybavení posádky. V rámci toho jsou nyní sněhové podpůrné prvky pro pásy, dříve uložené na přední části korby, uloženy v konzolách v zadní části věže. Na boky věže byly připevněny úložné koše a uvnitř muničního skladu musely být upraveny držáky pro náboje, aby se do nich vešly náboje 29.2 DM11 HE FRAG-T.

Systém vystřelování 76 mm zadýmovacích granátů má na Leopardu 2A7V na každé straně věže šest odpalovacích trubic namísto osmi trubic u dřívějších modelů. .Zadní světla byla integrována do výstupní mřížky chladicího systému v zadní části korby. V zadní části korby bylo instalováno nové tažné zařízení s nosností 70 tun. Společně se 104 Leopardy 2A7V Bundeswehr pořizuje také 40 sad multispektrální kamufláže Barracuda, kterou vyrábí společnost Saab.

S Leopardem 2A7V získává Panzertruppe německé armády moderní zbraňový systém nejvyšších standardů, který slibuje obrněným jednotkám schopnost dominovat na bojišti a překonávat nepřátelské systémy stejné kategorie. Minimálně na stejný standard bude možné modernizovat také tanky Leopard 2A4, které zanedlouho přijdou formou daru od německé vlády do výzbroje AČR; probíhají jednání o dalších pěti desítkách tanků 2A7V, které by měly tvořit jádro tankové výzbroje naší armády v budoucích desetiletích.

Takticko-technické specifickace Leopardu 2A7V

 • Hlavní zbraň: kanón Rheinmetall L55 – 120 mm, délka 55 ráží, hladký vývrt hlavně
 • Náměr: -9° až +20°
 • Sekundární zbraně: 1 koaxiální kulomet ráže 7,62mm, 1 kulomet 7,62mm na věži
 • Zásoba munice: 42 granátů ráže 120 mm, 4 x 750 nábojů ráže 7,62mm
 • Motor: MTU Mb 873 ka 501, přeplňovaný diesel o výkonu 1500 k
 • Převodovka: RENK HSWL 354, 4 rychlosti vpřed/2 vzad
 • Maximální rychlost na silnici: 61 km/h
 • Dojezd na silnici: 550 km
 • Objem palivové nádrže: 1160 litrů
 • Překonání vertikální překážky: 1,1 m
 • Brodivost: bez přípravy 1 m, se šnorchlem 4 m
 • Překonání příkopu: 3 m
 • Stoupavost: 60%
 • Boční sklon: 30%
 • Délka včetně hlavně namířené vpřed: 9,67 m
 • Délka trupu: 7,72 m
 • Šířka: 3,75 m (s bočním pancířem)
 • Výška: 2,48 m (střecha)
 • Světlá výška: 0,54 m
 • Hmotnost: 66500 kg

Zdroj: joint-forces.com, fighting-vehicles.com, KMW

Tagy článku