Leopard 2A8 by se měl rovnat Abramsu, KMW vyvinulo vysoce speciální slitinu pancíře

Leopard 2A8 by se měl rovnat Abramsu, KMW vyvinulo vysoce speciální slitinu pancíře
Autor fotografie: KMW / Public domain|Popisek: Leopard 2A7+
30 / 10 / 2023, 16:30

AČR s největší pravděpodobností obdrží v rámci obrněné brigády nejnovější Leopardy 2A8. Bude se jednat o absolutní špičku mezi MBT

Česká republika by do roku 2026 měla v rámci smlouvy s NATO disponovat těžkou obrněnou brigádou, jejíž základ by měly tvořit moderní hlavní bojové tanky (MBT) a bojová vozidla pěchoty (BVP). Termín s největší pravděpodobností nestihneme, ale nutno podotknout, že současná vláda se snaží modernizaci Armády České republiky urychlit. Již bylo avizováno, že ohledně tankového vojska budou s největší pravděpodobností pořízeny Leopardy od německé firmy KMW

Z logistického hlediska i hlediska investic se jedná o poměrně rozumné řešení, protože KMW i Rheinmetall, jenž na výrobě participuje, jsou na našem trhu již aktivní a český zbrojní průmysl by měl být obohacen o další segmenty výroby. Pomalu se vracíme do role zbrojní velmoci, kterou jsme historicky dlouhodobě zaujímali. Již v této chvíli vyrábíme Pandury II, velmi kvalitní samohybné houfnice a Aero Vodochody směřuje vývoj do nadzvukového letadla. 

Leoprard 2A7+

Je známo, že 2A8 bude vyzbrojen dělem ráže 120 mm/L55 s hladkým vývrtem od Rheinmetallu. Jedná se o kanón se standardizovanou municí NATO. Bude o 1,3 metru delší než jeho předchůdce, což umožní vyšší dostřel, přesnost a průbojnost. Kromě jiných druhů munice bude Leopard využívat DM11, programovatelnou munici, jež umožní explozi na jakémkoliv místě trajektorie letu systémem řízení palby tanku. Součástí výzbroje bude tradičně koaxiální kulomet 7,62 mm. 

Zcela zásadní bude ochrana tanku a oosádky. KMW sbíralo zkušenosti z Ukrajiny a přijde definitivní umístění aktivní ochrany Trophy z Izraele. Ta by měla být schopna včasné detekce letící protitankové střely a její zneškodnění. Na tanku budou instalovány kontejnery s wolframovými projektily, které budou v případě nebezpečí automaticky odpáleny směrem k letící střele. Systém je odzkoušený a měl by být schopen vyřešit i moderní Javeliny nebo ruské Kornety. 

Leoprard 2A7+

Opět byla zesílena ochrana spodní části obrněnce proti IED a kumulativním minám, stejně jako byl zesílen pancíř na horní části věže stroje. Klíčovým a pochopitelně i nejutajovanějším faktorem je slitina pancíře. Ukrajina jasně ukázala, že i nejmodernější ruské obrněnce nejsou sto odolat moderním PTŘS. Tank nejde donekonečna zvětšovat kvůli váze a tím pádem je velký důraz kladen na slitinu pancíře. 2A4 bude mít novou generaci pancéřové ochrany, jež bude složená z oceli, wolframu, kompozitního plniva a keramických komponentů. 

Snaha je odolat kumulativní střele, tandemové vlastnosti PTŘS by měl řešit reaktivní pancíř. Jde o klasickou snahu ocelářů vyvinout co nejodolnější a také nejpružnější materiál. Všechny výše uvedené komponenty s v pancéřování západních strojů objevují dlouhodobě, narozdíl od těch ruských. Nejde jen o složení slitiny, jednotlivé vrstvy, ale také o teploty, při kterých se pancíř zpracovává. Obecně se jedná o velkou alchymii a každá firma si pečlivě střeží tajemství výroby. 

To byl jeden z důvodů, proč Britové tolik řešili nasazení svých Challengerů 2 na Ukrajině. Stroj má velké množství patentů, u kterých je nežádoucí, aby padly do rukou Rusů. Stejně jsou na tom francouzské Leclercy, které na Ukrajinu zatím nedorazily vůbec. V každém případě západní konstrukční škola navazuje na svou tradici a nadále zásadně dbá na bezpečnost osádek tanků a pravděpodobnost jejich přežití v boji. V tomto směru očekávání naplňuje v ukrajinském konfliktu i starší Leopard 2A4. 

 Zdroj: AR, autorský komentář Jaroslava Červenky

Tagy článku