Autor fotografie: KNDS / Public domain|Popisek: Leopard 2A7+
AČR s největší pravděpodobností obdrží v rámci obrněné brigády nejnovější Leopardy 2A8. Bude se jednat o absolutní špičku mezi MBT.
Česká republika by do roku 2026 měla v rámci smlouvy s NATO disponovat těžkou obrněnou brigádou, jejíž základ by měly tvořit moderní hlavní bojové tanky (MBT) a bojová vozidla pěchoty (BVP). Termín s největší pravděpodobností nestihneme, ale nutno podotknout, že současná vláda se snaží modernizaci Armády České republiky urychlit. Již bylo avizováno, že ohledně tankového vojska budou s největší pravděpodobností pořízeny Leopardy od německé firmy KMW.
Nový Leopard 2A8
Z logistického hlediska i co se týká investic je tank Leopard 2A8 poměrně rozumným řešením, protože KMW i Rheinmetall, jenž na výrobě stroje společně participují, jsou na našem trhu již aktivní. Český zbrojní průmysl by tak mohl být obohacen o další segmenty výroby. Pomalu se vracíme do role zbrojní velmoci, kterou jsme historicky dlouhodobě zaujímali. Již v této chvíli vyrábíme Pandury II, velmi kvalitní samohybné houfnice a Aero Vodochody směřuje k vývoji nadzvukového letadla.
Je známo, že 2A8 bude vyzbrojen dělem ráže 120 mm/L55 s hladkým vývrtem od Rheinmetallu. Jedná se o kanón se standardizovanou municí NATO. Bude o 1,3 metru delší než jeho předchůdce, což umožní vyšší dostřel, přesnost a průbojnost. Kromě jiných druhů munice bude Leopard využívat DM11, programovatelnou munici, jež umožní explozi na jakémkoliv místě trajektorie letu systémem řízení palby tanku. Součástí výzbroje bude tradičně koaxiální kulomet 7,62 mm.
Zcela zásadní bude ochrana tanku a jeho osádky. KMW stále sbírá zkušenosti z Ukrajiny, což vedlo k umístění APS Trophy od izraelské společnosti Rafael přímo na novou verzi tanku. Systém by měl být schopen včasné detekce letící protitankové střely a jejího zneškodnění. Na tanku budou navíc instalovány také kontejnery s wolframovými projektily, které budou v případě nebezpečí automaticky odpáleny směrem k letící střele. Systém je odzkoušený a měl by být schopen vyřešit i moderní Javeliny nebo ruské Kornety. Více na konci článku.
Na modernizované verzi byla opět zesílena ochrana spodní části obrněnce proti IED a kumulativním minám, stejně jako byl posílen pancíř na horní části věže stroje. Klíčovým a pochopitelně i nejutajovanějším faktorem je proto samotná slitina pancíře. Ukrajina jasně ukázala, že i nejmodernější ruské obrněnce nejsou sto odolat moderním PTŘS. Tank nejde donekonečna zvětšovat kvůli váze a tím pádem je velký důraz kladen na složení pancíře. Tank 2A8 bude mít novou generaci pancéřové ochrany, jež bude složená z oceli, wolframu, kompozitního plniva a keramických komponentů.
Odolnost Leopardu 2A8 proti kumulativním střelám
Snahou vývojářů nového modelu bylo, aby pancír odolal také kumulativní střele s tandemovými vlastnostmi PTŘS, kterou by měl řešit reaktivní pancíř. Jde o klasickou snahu ocelářů vyvinout co nejodolnější a také nejpružnější materiál. Všechny výše uvedené komponenty s v pancéřování západních strojů, narozdíl od těch ruských, objevují dlouhodobě. Nejde jen o složení slitiny, jednotlivé vrstvy, ale také o teploty, při kterých se pancíř zpracovává. Obecně se jedná o velkou alchymii a každá firma si pečlivě střeží tajemství výroby.
Právě výroba pancíře byl jeden z důvodů, proč Britové tolik řešili nasazení svých Challengerů 2 na Ukrajině. Stroj má velké množství patentů, u kterých je nežádoucí, aby padly do rukou Rusů. Stejně jsou na tom francouzské Leclercy, které na Ukrajinu zatím nedorazily vůbec. Západní konstrukční škola však v každém případě navazuje na svou tradici a nadále dbá především na bezpečnost osádek tanků a pravděpodobnost jejich přežití v boji. V tomto směru očekávání naplňuje v ukrajinském konfliktu i starší Leopard 2A4.
Leopard 2A8 a systémy Trophy
Pancíř však pochopitelně není jedinou zásadní inovací Leopradu 2A8. Zcela zásadním problémem na Ukrajině jsou moderní ATGM. Přenosné protiancéřové systémy mají aktuálně nad obrněnci navrch. Každý, kdo se o problematiku zajímá, si pamatuje začátek agrese Ruska a jeho útočné kolony. Veké množství techniky totiž dokázali Ukrajinci pomalu rozstřílet za pomoci rychle dodaných Javelinů, vlastních ATGM Stugna-P nebo třeba švédských RBS 70. Nutno podotknout, že se v té době navíc na ruské straně jednalo o modernizované MBT, pochopitelně deriváty T-72, T-80 a T-90.
Tato technika byla většinou vybavena reaktivním pancířem a ruskou aktivní ochranou. Nic však nepomohlo a kumulativní tandemové střely dělaly mezi nepřipravenými osádkami ruských MBT naprostou paseku. Munice uložená v prostoru operátorů přinesla velké množství videí a fotografií s utrženými věžemi MBT agresora, které se staly jedním ze symbolů celé zločinné agrese. Proti moderním ATGM je aktuálně jediná kvalitní obrana. Tanky nejde donekonečna nafukovat a pancíře dosahují hranic aktuálních možností. Budoucnost je v aktivní ochraně a tou je v této chvíli výhradně izraelský systém Trophy, který bude na Leopardy 2A8 instalován.
Jedná se o systém aktivní ochrany založený na vysokém výpočetním vykonu. ATGM jsou zbraně, které střílejí z blízké vzdálenosti a MBT mají velmi malou reakční dobu. Trophy systém dokáže velmi rychle identifikovat nízko letící cíl, dráhu letu, místo dopadu a z výmetnic vyslat přesný tvar projektilů, které dokáží protitankovou střelu eliminovat. Aktuálně se tak jedná o jedinou cestu ochrany pro obrněnnce. Pro AČR je proto velice dobré, že budou tanky Leopard 2A8 APS mít k dispozici.
Zdroj: AR, autorský komentář Jaroslava Červenky