Leopard 2A8 hlavním tankem Evropy, Norové si budou vyrábět MBT poprvé sami

Leopard 2A8 hlavním tankem Evropy, Norové si budou vyrábět MBT poprvé sami
Autor fotografie: Metziker / Flickr|Popisek: Norský Leopard 2A4
16 / 06 / 2024, 05:00

Různé verze Leopardů se nacházejí v armádách napříč celou Evropou a je vysoce pravděpodobné, že v kontextu války na Ukrajině se v rámci modernizací stane Leopard 2A8 nejrozšířenějším tankem na kontinentu.

Webový portál Army Technology informoval, že německo-francouzská společnost KNDS odsouhlasila rozšíření výroby své vlajkové lodi do Norska. Zcela jistě promyšlené rozhodnutí, protože Finsko, Švédsko i Dánsko provozují různé verze Leopardů a budou je výhledově modernizovat. Především Švédové s povedeným derivátem 2A5 Stridsvagn 122 bude chtít své osvědčené tanky, které se účastní i války na Ukrajině, dostat do co nejmodernějšího stavu. V Norsku se výroby ujme společnost RITEK a zahájí ji ve střední části země. 

Výroba Leopardu 2A8 v Norsku 

 

Bude to zcela poprvé, kdy dojde k výrobě tanku na norském území. Vláda si objednala celkem 54 kusů Leopardu 2A8, z toho 37 jednotek bude vyrobeno společností RITEK. Celý kontrakt má hodnotu 1,8 miliardy dolarů. Plán je tedy skutečně takový, že Norové se chtějí stát evropským centrem servisu německých strojů. Jen severské státy provozují více než 500 Leopardů různých typů. Oslo má 64 kusů Leopardů 1, 42 tanků typu 2A4 a 10 stojů 2A5. Finsko má rovnou stovku Leopardů 2A4 a 100 dalších kusů typu 2A6. Dánové disponují 44 kusů Leopardů 2A7. Součástí transakce je pochopitelně i Rheinmetall, který dodá 120mm kanóny L55A1, technologii řízení palby a sadu senzorů. 

Není známo, že by Norsko přímo podporovalo Ukrajinu ve válce s Ruskem, ale poměrně výrazně přispívá finančně. Podle Yahoo!News právě Oslo přidělilo na podporu protivzdušné obrany Ukrajiny 240 milionů eur (5,9 miliard Kč). Jen 125 milionů z tohoto obrovského objemu finanční pomoci půjde na rakety do systému Patriot. Účel ostatních peněz však zatím nebyl upřesněn. Norové pomoc pro ukrajinskou protivzdušnou obranu podle Kyiv Independent zdůvodňují tím, že ruský agresor pravidelně v zemi likviduje civilní cíle a ohrožuje obyvatelstvo. Měla by být podpořena i česká iniciativa  na nákup 155mm dělostřeleckých granátů do samohybných houfnic. 

 

Vítězství Leopardu 2A8 nad K2 Black Panther

 

Norsko původně uvažoval i o jihokorejském K2 Black Panther, ale nakonec volba padla na KNDS a Leopard 2A8. Důvodů může být celá řada, ale dva mohou být zcela zásadní. Jednak si Oslo dojednalo kompletaci na svém území, což bylo jistě součástí dohody, ale německé MBT mají navíc zajištěné izraelské systémy aktivní ochrany Trophy. Ty jsou jako jediné na světě aktuálně schopny čelit moderním ATGM (přenosným protipancéřovým systémům). Javeliny nebo NLAW na Ukrajině jasně ukázaly, že ani modernizované T-90M Proryv, T-80BVM nebo různé typy T-72 nejsou sto čelit moderním kumulativním střelám ani s reaktivním pancířem. 

Stridsvagn 122

K2 je sice zbrusonový a moderní stroj, ale není narozdíl od Leopardu vyzkoušený v boji, a proto aktuálně kvalitní ochranu proti PTŘS nemá. Trochu zvláštní je postup Polska, kde se Jihokorejci pevně uchytili. Varšava bude kupovat jednak Black Panthery, ale i americké Abramsy. Po německých Leopardech Poláci však ani nevzdechli. Za to si vyjednali kompletaci MBT na svém území. KNDS celkově nezahálelo a promptně reaguje na válečné události na Ukrajině. U strojů dojde k celkovému zesílení pancíře především na vrcholu věže, kde je Leopard zranitelný před útoky UAV a také některými ATGM. 

Tank 2A8 bude mít nový motor o 100 kW silnější než jeho předchůdce. Stroj by měl zvládnout překonat tři metry široký zákop, boční sklon o 30 procentech a vystoupat do 60% sklonu. To jsou relativně standardní parametry v rámci mezinárodní konkurence. Uvažovalo se o novém 130mm kanónu, ale zůstane původní 120 mm/L55. Samozřejmostí je spřažený kulomet. Tank 2A8 nebude mít výzbroj pro boj s pěchotou a žádný slat. Předpokládají se však dodatečné způsoby ochrany proti UAV. Norové, stejně jako AČR koupí německého Leopardu 2A8 jistě neprohloupili.

Tagy článku