Autor fotografie: Fric.matej, CC BY-SA 4.0|Popisek: Leopard 2A7
Historie tanků LEOPARD se začala psát v roce 1965, kdy byly LEOPARD 1 zavedeny do Bundeswehru a v různých armádách slouží dodnes. Vývoj se však nezastavil a do služby nastoupil v roce 1979 LEOPARD 2. A tomu se do ,,leopardího" důchodu zatím nechce. LEOPARD 1 byl lehčí, v rámci vývojových verzí ztěžknul z původních 40,0 t na 42,2 t. LEOPARD 2 to s dietou nikterak nepřehání a ,,ztloustl" na 65-67 t u poslední vyvíjené verze 2A8. Ale to je daň za bezpečnost danou balistickou ochranou, tedy pancéřováním a aktivní ochranou.
LEOPARD je produktem zbrojovky KMW (Kraus-Maffei Wegmann), ale kanon a munice je produktem konkurenční společnosti RHEINMETALL a na motory má monopol firma MTU a převodovky RENK. RHEINMETALL by evidentně chtěl získat dominanci v této oblasti, tedy být klíčovým výrobcem nebo spoluvýrobcem MBT v Evropě. Jeho aktivity sahají jak do projektu MGCS (Main Ground Combat Systém), jenž je v gesci KNDS, tedy německo-francouzského konsorcia KMW a NEXTER. Zároveň na trhu představil MBT KF51 PANTHER.
Ale touha po ovládnutí trhu se zřejmě prodražuje a stáčí jiným směrem, než byly plány vedení RHEINMETALLu. Současná mezinárodně politická situace reinkarnovala potřebu moderních MBT, které ještě nedávno armádní plánovači odsouvali do pozadí. Různé konflikty, a především válka na Ukrajině potvrzují, že role MBT je nezastupitelná. Obdobné experimenty se děly i v jiných druzích sil, kdy dělostřelectvo postupně odcházelo od hlavňových systémů, stejně jako PVO začalo preferovat pouze raketové systémy. I v letectvu, kde pojem stíhací letoun je již nahrazen pojmem víceúčelovým, a například stíhací bombardér je vzpomínka na minulost, se stále ještě řeší schopnosti pro manévrový boj, tedy „Dogfight“, kde je důležitý palubní kanon, manévrovatelnost a stoupavost, ale současné boje i vzhledem k hustotě prostředků PVO se posouvají k raketám s dosahem mimo přímou viditelnost. Je to obdoba jiných systémů se schopností „vystřel a zapomeň“.
Německý Bundeswehr se zřejmě bude ubírat cestou modernizace své flotily LEOPARD 2 z logických důvodů. Komplexní změna na KF-51 se nejeví jako dostatečně výhodná, a to i vzhledem k licenčním problémům. RHEINMETALL obdržel v historii licenci pouze na tank LEOPARD 2A4, tedy bez možnosti zasahovat do konstrukce vozidel. KF-51 údajně využívá podvozkovou část právě z LEOPARDu 2, na což nemá RHEINMETALL oprávnění. Pokud nebude uzavřena mezi společnostmi RHEINMETALL a KMW nová smlouva, což se může ještě nějakou dobu vléct, a Bundeswehr potřebuje modernizovat nyní a bez právních sporů.
KF51 je sice vyvinut, ale bez historie z použití, MGCS stále vyvinut není, LEOPARD 2 je průběžně modernizován. Jeho kapacita již též končí, ale zřejmě je nejlepším řešením k přechodu na MGCS, jež však nárůstem poptávky po LEOPARD 2 je upozaděno. Má to své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že do Evropy se tlačí i jiní výrobci, jako Jižní Korea s MBT typu K2 BLACK PANTHER. USA též vyvíjejí náhradu za M1 ABRAMS, která je zatím pracovně označována jako ABRAMS X. Pohon by měl být hybridní a věž bezosádková. MGCS též míří k bezosádkové věži, LEOPARD 2A8 zachovává klasickou konfiguraci, což znamená osádkovou věž s ručním i automatickým nabíjením, tedy věž s dvěma nebo třemi osobami. Přechod na automatické nabíjení instalací například věže z francouzského tanku LECLERC se sníží osádka na 3 a hmotnost věže je nižší o zhruba 6 tun, a to není málo. Tedy instalace aktivní ochrany typu TROPHY by neměla na MBT zásadní hmotnostní dopad.
Jak již bylo řečeno, RHEINMETALL se snaží získat dominanci v obchodu s MBT Evropské produkce. Vývoj MGCS byl v KNDS záležitostí KMW a NEXTER, kdy francouzský stát drží tzv. „zlatou akcii“, čili svým způsobem má právo veta. Tyto dvě firmy jsou rovnoměrně zastoupeny v představenstvu KNDS a ve vedení a do programu přinášejí nesporné odborné znalosti. KMW vyrábí Leopard 2 MBT, zatímco NEXTER vyrábí tank LECLERC. Jdeme ještě o krok dále, KNDS a RHEINMETALL vytvořily v prosinci 2019 společný podnik zaměřený na MGCS (Arbeitsgemeinschaft – pracovní společnost nebo ARGE). ARGE vystupuje jako jediná smluvní strana při jednání s orgány pro státní zakázky.
Vládními protějšky ARGE jsou agentury pro zadávání zakázek francouzských ozbrojených sil (Direction Générale de l'Armement – DGA) a BAAINBw Bundeswehru (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr – Federální úřad pro výzbroj Bundeswehru, informační technologie a využití). BAAINBw se ujímá vedení jako společný orgán pro zadávání zakázek programu, který jedná jménem Německa i Francie. V rámci agentury je za program MGCS přímo odpovědné bojové ředitelství BAAINBw. Od roku 2020 je programová kancelář K5.6 pobočky ředitelství zřízena jako tým MGCS Combined Projects Team (CPT), osazený personálem obou zemí, pod vedením německého důstojníka.
Dalším zásadním faktorem bude kontrola hmotnosti. Současné MBT přidaly váhu s každou novou variantou a každou novou komponentou. To v konečném důsledku ovlivňuje přepravitelnost, rychlost a mobilitu, včetně schopnosti překonávat mosty nebo manévrovat v městských aglomeracích. Vyšší hmotnost také zvyšuje spotřebu paliva, nepříznivě ovlivňuje dojezd a obvykle vede k vyššímu opotřebení hnacího ústrojí a podvozku, což má za následek nižší spolehlivost a vyžaduje zvýšenou údržbu. Uvažuje se o různých opatřeních ke snížení hmotnosti vozidla, včetně snížení počtu osob osádky použitím věže pro dvě osoby nebo dokonce věže bez osádky, použití lehčího kompozitního pancíře; a větší spoléhání na aktivní versus pasivní ochranu – zejména aktivní ochranné systémy (APS), které umožňují vozidlu potenciálně vystačit s méně pasivním pancéřováním. V této souvislosti NEXTER navrhuje systém PROMETEUS (Protection Multi Effets Terrestre Unifiée) APS, který vyvíjí společně se skupinou Thales.
MBT bude obsahovat hlavní dělo velké ráže s výrazně zvýšeným výkonem ve srovnání se 120 mm děly používanými na LECLERC a LEOPARD 2.
NEXTER navrhuje nově vyvinutou zbraň ASCALON (Autoloaded and SCALable Outperforming gun) jako hlavní zbraň MBT. 140 mm ASCALON pojme širokou škálu munice a umožní operátorům vybrat si mezi různými požadovanými koncovými efekty. Dosah a průbojnost projektilu bude zvýšena, aby porazila reaktivní pancíř a další obranné technologie. Podle NEXTER bude zbraň také obsahovat budoucí inteligentní tankovou munici schopnou zasahovat cíle na vzdálenost za přímou viditelnost/bez viditelnosti (BLOS/NLOS). Firma předpovídá, že technická řešení, na kterých je ASCALON založen, budou plně zralá do roku 2025. Partner KNDS ARGE RHEINMETALL za sebe prosazuje svůj 130 mm Rh-130 L/52 samonabíjecí kanon s hladkým vývrtem, který také slibuje výrazné zlepšení rychlost palby, dostřel a průbojnost v porovnání se současnými kanony MBT.
Zvýšení ráže však zvyšuje hmotnost munice, snižuje její přepravitelné množství a jednoznačně požaduje automatické nabíjení. Zde záleží i na tom, zda munice bude kompaktní nebo dělená.
Jedna věc je jistá: pokud nebude rozhodnutí učiněno včas, časová osa zavedení MGCS by se mohla výrazně prodloužit. V závislosti na délce prodlevy by to mohlo vést k riziku závažných důsledků od překročení nákladů až po potenciální mezeru ve schopnostech, pokud by se datum počáteční operační schopnosti (IOC) posunulo příliš doprava na časové ose, kdy vlevo je současnost a vpravo vzdálená budoucnost. Vliv může mít i zapojení dalších zemí, kdy projekt MGCS je od počátku otevřený. A multinárodní projekty obvykle nabraly zpoždění kvůli příliš moha požadavkům. Již nyní je plánováno zavedení MGCS v letech 2035–2040.
Výsledek – LEOPARD 2A8 je optimální řešení.
Zdroj: euro-sd.com, military-today.com, kmweg.com