Leopardy 2A6 mají na "vaně" třikrát silnější pancíř než T-72, zachraňují životy Ukrajinců

Leopardy 2A6 mají na &quote;vaně&quote; třikrát silnější pancíř než T-72, zachraňují životy Ukrajinců
Autor fotografie: KNDS / Public domain|Popisek: Leopard 2A6
21 / 05 / 2024, 06:00

Válka na Ukrajině nemilosrdně prověřuje kvalitu používané bojové techniky, jež v celkových číslech utrpěla obrovské ztráty. Leopard 2A6 jednoznačně patří k tomu lepšímu, co se na bojišti objevuje.

Podle německého serveru Merkur obdržela Ukrajina v rámci západní pomoci asi 75 tanků Leopard 2 všech typů. Z tohoto množství bylo zhruba dvacet kusů tanků verze Leopard 2A6, které poskytly Německo a Portugalsko. Tento typ společně s britským Challengerem 2 patří mezi to nejlepší, co se na ukrajinském bojišti pohybuje. Zatímco početně nejsilněji zastoupený Leopard 2A4 je posledním studenoválečným MBT, který KNDS (dříve KMW) vyvinul, Leopard 2A6 už výrazně reagoval na v podstatě guerillové boje konce 20. a 21. století. Kromě nového 120mm kanónu Rheinmetall L/55 dostal také výrazné zesílení spodní části tanku. 

 

Leopard 2A6 versus miny

 

Kromě dronů jsou jedním z nejzásadnějších problémů na Ukrajině miny. S nadsázkou lze říci, že východní Ukrajina je prakticky zaminovaná. Velmi často se jedná o vrstvená pole, kdy se v horní části nachází protipěchotní nálože, ale pod nimi jsou schované protipancéřové kumulativní výbušniny, jež se dokáží propálit zespodu dovnitř obrněnce. Ukrajinci si v tomto směru nemohou Leopard 2A6 vynachválit. Ve spodní části má vrstvený pancíř o síle až 750 mm, zatímco třeba T-72 pouhých 200 mm. Je to důsledek snahy Západu o ochranu obrněnců proti improvizovaným výbušným zařízením, kterým čelil třeba v Iráku nebo Afghánistánu

Leopard 2A6

Ukrajinci ze svých zkušeností říkají, že pokud na kumulativní minu najede MBT sovětské provenience, znamená to většinou smrt osádky. Leopard 2A6 je však schopen výbuch velmi často vydržet a muži v naprosté většině případů přežijí i přes případné poškození tanku. Další záležitost, kterou si podle Merkuru Ukrajinci velmi chválí, je munice. Rheinmetall v roce 2014 vyvinul pro Bundeswehr tříštivý granát HE, který má speciální trajektorii dopadu a lze ho použít proti pozicím nepřítele, jenž je dislokován za krytem. Střela má časovou roznětku a lze ji odpálit kdykoli v průběhu jejího letu. Stejným způsobem hovoří o protipancéřových střelách KE, jež mají velmi vysokou kinetickou energii, prakticky se “zavrtají” do tanku, kde tříštivě vybuchnou a zlikvidují osádku.

Přesto Ukrajinci ohledně Leopardů čelí několika objektivním i subjektivním problémům. Především jim chybí výše zmíněná munice, dodávky také váznou a nutno podotknout, že bez ní se bojová hodnota Leopardu 2A6 výrazně snižuje. Navíc KE i HE činí na bojišti právě ten technologický rozdíl, protože Rusové podobnými střelami nedisponují. Další potíží jsou náhradní díly. V Litvě je opravárenské centrum německého zbrojního průmyslu a již několik měsíců trpí akutním nedostatkem náhradních dílů. Stroje navíc potřebují pravidelný servis. Důsledkem je, že Ukrajinci jsou nuceni některé Leopardy kanibalizovat, aby jiné MBT zůstaly provozuschopné. S tím právě souvisí nasazení tanků v boji.

 

Ztráty na účet Leopardu 2A6

 

Média se v poslední době velmi věnovala ztrátám západní techniky na Ukrajině. Podle řady zdrojů dodalo Německo na Ukrajinu 18 Leopardů 2A6 a Portugalsko tři kusy tohoto typu tanku. Webový portál Oryx, mapující stavy vojenské techniky na ukrajinském bojišti, hovoří o šesti zničených, dvou opuštěných a třech poškozených strojích. To při intenzitě bojů na Ukrajině nejsou nijak fatální ztráty. Navíc zásadní subjektivní potíž je způsob jejich používání. Leopard 2A4, jakožto poslední studenoválečná verze, je MBT určené proti velkým svazkům sovětských T-72, T-80 a T-90. Leopard 2A6 je na tom i přes svá vylepšení podobně. To znamená, že disponuje vysokou operabilností, bojem a střelbou v pohybu a rychlostí. Fronta na Ukrajině je však víceméně měsíce statická a Leopardy jsou častěji v roli stacionárního dělostřelectva než agresivních útočných strojů. 

Přirozeně navíc tyto západní tanky nemají prakticky žádnou ochranu proti dronům. Především ruské Lancety jim proto zřejmě působí velké potíže. Jenže ani modernizovaný Leopard 2A6 prostě nebyl koncipován na boj s UAV a nemá aktivní ochranu. V každém případě lze podle všech ohlasů z Ukrajiny vyhodnotit působení německých tanků jako takových velmi pozitivně. Ukrajinci se obecně shodují, že ochrana osádky je nesrovnatelně větší než u strojů sovětské provenience a muži mají výrazně větší šanci na přežití. Jako vysoce pozitivní jsou navíc označovány zaměřovací systémy, které tvoří s moderní municí doslova vražednou kombinaci. Vše naznačuje, že AČR proto zvolila Leopardy velmi správně.


 

Tagy článku