Leopardy jsou volné a mohou na Ukrajinu - ruská média zuří

Leopardy jsou volné a mohou na Ukrajinu - ruská média zuří
Autor fotografie: KMW media site|Popisek: Leopard 2A6
24 / 01 / 2023, 20:45

Německý kancléř Olaf Scholz se rozhodl poslat hlavní bitevní tanky Leopard 2 na Ukrajinu a umožnit tak dalším zemím, jako je Polsko totéž. Spojené státy by mohly dodat tanky Abrams, řekly agentuře Reuters dva zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Mluvčí vlády, ministerstva zahraničí a obrany se odmítli vyjádřit. Rozhodnutí se týká nejméně 14 tanků Leopard 2 A6, které budou dodány ze zásob Bundeswehru, uvedl magazín Spiegel, který o novinkách informoval jako první.

"Dnes kancléř učinil rozhodnutí, které nikdo nebral na lehkou váhu. Skutečnost, že Německo podpoří Ukrajinu tanky Leopard, je silným znakem solidarity," citoval zpravodajský portál t-online Christiana Duerra, parlamentního šéfa vládních Svobodných demokratů (FDP).

„Leopard je osvobozen!,“ napsala na Twitteru Katrin Goering-Eckardtová, viceprezidentka Bundestagu, a sdílela odkaz na zprávu o novince týkající se německých tanků.

Podle Sky News, která se odvolává na své zdroje, se o přesunu vojenské techniky může rozhodnout už tento týden.

Dříve Sky News Arabia oznámila, že prezident Spojených států Joe Biden se chystá poskytnout Kyjevu 10 tanků Abrams, aby dotlačil Berlín k rozhodnutí o možné dodávce tanků Leopard na Ukrajinu. Podle CNN by se mělo jednat až o 30-50 tanků. Je zajímavé, že přitom před několika dny mluvčí Pentagonu Sabina Singhová prohlásila, že v tuto chvíli nemá smysl na Ukrajinu tyto tanky posílat (SM informoval).

Pokud by Němci i Američané dodali Ukrajině své tanky Leopard 2, znamenalo by to výraznou vojenskou pomoc zemi, která se brání od února 2022 ruské agresi. Ještě před oznámením Berlína Velká Británie potvrdila, že na Ukrajinu dodá své tanky Challenger 2.

Ruský portál Pravda.ru komentuje situaci s Leopardy jako smutnou událost pro Německo, které bylo Spojenými státy dotlačeno k dodávce tanků. Berlín se stal „nejtlustším býkem“ mezi vazaly Spojených států, který je veden na porážku. A prostě už nemá ruské zdroje, aby tomuto scénáři odolal, tvrdí Pravda.ru.

Na ruském Telegramu si uživatelé začínají sdílet informace, jak "zabít" Leoparda.

Zdroj: Reuters, Gazeta.ru, Pravda.ru

 

Tagy článku