Leopardy proti Putinovi. Ukrajinu by mohlo posílit až 50 německých tanků. Kancléř však váhá

Leopardy proti Putinovi. Ukrajinu by mohlo posílit až 50 německých tanků. Kancléř však váhá
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Leopard 1A1
13 / 04 / 2022, 09:00

Ukrajině by mohlo být dodáno až 50 použitých tanků Leopard 1, pokud to schválí německá vláda. Německý kancléř je k dodávce této těžké techniky zatím liknavý a ještě nerozhodl.

Pro Ukrajinu by to mohla být pomoc z kategorie zásadnějších. Německá zbrojovka Rheinmetall je připravena tanky nabídnout válkou zkoušené zemi, pokud to schválí vláda. Mohlo by se jednat až o 50 tanků Leopard 1, Rheinmetall je schopen dodat první várku tanků za 6 týdnů a další vozidla potom za 3 měsíce.

Nicméně zatím neznámou zůstává, jak se nakonec zachová německý kancléř Olaf Scholz, který zatím váhá a nedal příslušný pokyn k transferu techniky, i když roste podpora v jeho ,,mateřské" sociálně demokratické straně. Německá vláda je v dodávání hlavně těžké techniky rozdělená. Například ministryně zahraničí Annalena Baerbocková prohlásila, že Ukrajina potřebuje nyní kromě dalšího vybavení především těžké zbraně. A ve vládě není sama.

Na druhé straně Německo může nakonec transfer tanků na Ukrajinu schválit, protože další západní státy již těžkou techniku do napadené země dodávají, a tak vytvoří na Německo tlak.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje nyní po státech NATO, aby dodávaly právě pozemní techniku, tanky a bojová vozidla, neboť Rusko chystá velkou ofenzivu na východě Ukrajiny. Aktivní roli hraje v tomto ohledu hraje i Česká republika, která várku tanků T-72 a vozidla BMP-1 již odeslala na Ukrajinu, australský premiér Scott Morrison již před několika dny přislíbil, že jeho země pošle na Ukrajinu obrněná vozidla Bushmaster. Dá se očkávat, že těžkou techniku včetně tanků začnou posílat i další státy NATO.

Leopard 1 vstoupil do služby v roce 1965 a sloužil v mnoha světových armádách jako například dánské, belgické, italské, norské či turecké. Jednalo se o první tank, který byl vyroben v Německu po druhé světové válce. Celkem vzniklo 6485 exemplářů v různých variantách, z čehož bylo 4744 bojových tanků a 1741 užitkových a protiletadlových modifikací.

Zdroj: US News, The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.