Letadlová loď HMS Queen Elizabeth jako symbol obnovy britské námořní síly

Letadlová loď HMS Queen Elizabeth jako symbol obnovy britské námořní síly
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0)|Popisek: HMS Queen Elizabeth
23 / 03 / 2019, 09:00

Článek, který byl publikován na serveru ukdefencejournal.org.uk, se zabývá tématem obnovy námořní síly Velké Británie stavbou letadlové lodě HMS Queen Elizabeth a její sesterské lodě HMS Prince of Wales. Ty mají symbolizovat obnovu někdejší britské námořní síly.

Není pochyb o tom, že právě stavba letadlových lodí HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales obnovila alespoň v očích britských politických či vojenských elit někdejší lesk ostrovního námořnictva, což má samozřejmě i globální přesah. Právě zmíněné lodě se mají stát novými symboly britské moci, protože představují v současné době technologickou špičku. A právě symboly, ke kterým je možné se upřít, jsou v mezinárodní politice velmi důležité.

Tak to alespoň vidí bývalý velící důstojník Simon Petitt, který poukazuje na to, že symbolismy je třeba hledat i v moderním vedení válek či boje a právě letadlová loď HMS Queen Elizabeth je v tomto ohledu zvlášť důležitá. S tím také ruku v ruce stoupá britské vojenské či ,,námořní sebevědomí", kdy berme v potaz, že se Velká Británie v současné době řadí k zemím, která je pátou v celosvětovém měřítku ve vynákládání vojenských výdajů. Každopádně praktický dopad na britské sebevědomí má HMS Queen Elizabeth i její sesterská loď HMS Prince of Wales poměrně značný, protožuje symbolizují obnovenou námořní moc Velké Británie.

Simon Petitt v této souvislosti upozorňuje, že Američané používají své letadlové lodě jako odstrašující prostředek, které současně mají velký a především pozitivní dopad na jejich sebevědomí. Podle Petitta pak více letadlových lodí o větším výtlaku přirozeně vzbuzuje větší respekt a ta země, která těmito plavidly disponuje, si zjedná v celosvětovém měřítku i větší vliv. A o to stojí i Velká Británie, jejíž námořní síla stavbou obou zmíněných letadlových lodí znovu silně vzrostla, o tom není pochyb.

HMS Queen Elizabeth, která v roce 2017 vyplula ze skotských doků, je schopna nést na palubě až 40 letadel. V pondělí vyplula ze skotských doků největší letadlová loď britské Royal Navy HMS Queen Elizabeth. Její rozměry budí respekt. Plavidlo má délku 280 metrů váží 65 000. Je například větší než než dosud největší britská válečná loď HMS Vanguard (délka 248 metrů), která byla uvedena do provozu koncem druhé světové války. Podle dohody s Američany z roku 2016 bude z paluby ,,vysílat" letouny F-35. Stavba HMS Queen Elizabeth včetně její sesterské lodi HMS Prince of Wales stála britskou pokladnu astronomických šest miliard liber (asi 179 miliard korun) a letadlová loď se tak stala nejdražším plavidlem v historii Royal Navy.

Zdroj:ukdefencejournal.org.uk

Tagy článku