Létající tank Tiger - eurovrtulník měl zastavit tanky Varšavské smlouvy

Létající tank Tiger - eurovrtulník měl zastavit tanky Varšavské smlouvy
Autor: Sgt. Rick Frost, U.S. Army, CC Public Domain Mark 1.0|Popisek: Tiger německého Bundeswehru
04 / 08 / 2020, 10:00

Cílem projektu Eurocopter Tiger bylo vyvinut bitevní vrtulník schopný účinného nasazení proti obrněným silám Varšavské smlouvy v případě jejich útoku proti západní Evropě. S koncem studené války byla koncepce upravena a výsledkem je víceúčelová bitevní helikoptéra zajímavých parametrů, dodnes vyráběná a sloužící v armádách Francie, Německa, Španělska a Austrálie.

Vývoj se neobešel bez problémů s financováním. Program byl dokonce v roce 1986 kvůli narůstajícím výdajům zrušen. Pořízení amerických vrtulníků AH-64 Apache se jevilo jednoznačně jako ekonomičtější řešení. Po reorganizaci a zpřísnění kritérií byl vývoj obnoven o rok později, a spolu s tím byl také položen důraz na protitankové schopnosti stroje. To bylo od roku 1992 doplněno požadavkem na schopnosti provádět ozbrojený průzkum, přímou podporu pozemních jednotek a doprovod jiných vrtulníků. První Tigery byly objednány německou a francouzskou armádou v roce 1999, po osmdesáti kusech, první sériový stroj byl dokončen 22. března 2002, a první dodávky pak proběhly v březnu a dubnu 2005.

Tiger je vskutku všestranná zbraň. Kromě plnění pestré škály misí je připraven operovat také v podmínkách po nukleárním, biologickém či chemickém útoku, může být nasazen z paluby lodí i v extrémním počasí. Díky svému čtyřlistému třináctimetrovému tuhému rotoru je mimořádně obratný a zvládá úplné lopingy a manévry s negativním přetížením.

Je dvoumístný, pilot sedí vpředu, střelec za ním, jeden i druhý mohou ovládat zbraňové systémy i pilotovat, přičemž role si mohou v případě potřeby měnit. Přežití v bojových podmínkách je založeno jednak na technologii stealth, jednak na manérvovacích schopnostech. Trup je postaven z kompozitních materiálů, které odolávají ráži do 7,62 mm, a na kritických částech stroje do 23 mm.

video: youtube

Výzbroj vrtulníku je variabilní, zahrnuje kanóny, rakety i řízené střely vzduch-země a vzduch-vzduch. Varianta pro německý Bundeswehr nese označení UH Tiger (UHT) nese střely PARS 3 LR nebo HOT3 typu vystřel a zapomeň, 70mm neřízené rakety Hydra a proti vzdušným cílům AIM-92 Stinger. Nemá kanónovou výzbroj, ale může nést podvěšený kulomet ráže 12,7 mm. Bundeswehr Tigery nasazuje v rámci vrtulníkového pluku 36.

Francouzská a španělská armáda užívá varianty HAP (Hélicoptère de Combat Polyvalent, Helicóptero de Apoyo y Protección – víceúčelová bojová helikoptéra, španělsky odkazující na podporu a ochranu), která disponuje příďovým 30mm kanónem a nese 68mm neřízené rakety SNEB, podvěšené 20mm kanóny a protivzdušné střely Mistral. Do roku 2025 mají být vrtulníky HAP vylepšeny na variantu HAD (Hélicoptère d’Appui Destruction, Helicoptero de Apoyo y Destrucción – vrtulník pro podporu a ničení) , se silnějším motorem, zvýšenou nosností, lepší balistickou ochranou, a schopnou nést střely Hellfire II a Spike ER. Francouzské Tigry létají v sestavě 4. vrtulníkového pluku speciálních sil a 5. pluku bojových vrtulníků, španělské pak u útočného vrtulníkového praporu č. 1.

Austrálie disponuje u 1. leteckého pluku 22 Tigery ve verzi ARH (Armed Reconnaissance Helicopter, vrtulník pro ozbrojený průzkum), jimiž nahradila OH-58 a na UH-1 založené Bushrangery, a jde o modifikovanou variantu HAP s výzbrojí střel Hellfire II.

Dosud bylo vyrobeno na 180 kusů a byly bojově nasazeny v Afghánistánu, Libyi a během francouzských operací v Mali, kde byly nasazeny také Tigery Bundeswehru. V roce 1995 si prototyp zahrál v Bondovce Golden Eye.

 

Zdroj: army-technology.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace