foto: Sgt. Rick Frost, U.S. Army / Public Domain / Wikimedia Commons/Tiger německého Bundeswehru
Cílem projektu Eurocopter Tiger bylo vyvinout bitevní vrtulník schopný účinného nasazení proti obrněným silám Varšavské smlouvy v případě jejich útoku proti západní Evropě. S koncem studené války byla koncepce upravena a výsledkem je víceúčelová bitevní helikoptéra zajímavých parametrů.
Vývoj celého projektu nového vrtulníku se neobešel bez problémů s financováním. Program byl dokonce v roce 1986 kvůli narůstajícím výdajům zrušen. Pořízení amerických vrtulníků AH-64 Apache se jevilo jednoznačně jako ekonomičtější řešení. Po reorganizaci a zpřísnění kritérií byl o rok později vývoj obnoven a spolu s tím byl také prohlouben důraz na protitankové schopnosti stroje. To bylo roku 1992 doplněno požadavkem na schopnosti provádět ozbrojený průzkum, přímou podporu pozemních jednotek a doprovod jiných vrtulníků. První Tigery byly objednány německou a francouzskou armádou v roce 1999 po osmdesáti kusech. První sériový stroj byl dokončen 22. března 2002 a dodávky pak proběhly v březnu a dubnu 2005.

Tiger je vskutku všestranná zbraň. Kromě plnění pestré škály misí je připraven operovat také v podmínkách po nukleárním, biologickém či chemickém útoku. Stroj může být nasazen z paluby lodí i v extrémním počasí. Díky svému čtyřlistému třináctimetrovému tuhému rotoru je mimořádně obratný a zvládá úplné lopingy a manévry s negativním přetížením. Je dvoumístný, pilot sedí vpředu, střelec za ním, jeden i druhý mohou ovládat zbraňové systémy i pilotovat, přičemž role si mohou v případě potřeby měnit. Přežití v bojových podmínkách je založeno jednak na technologii stealth, ale také na manérvovacích schopnostech. Trup je postaven z kompozitních materiálů, které odolávají ráži do 7,62 mm a na kritických částech stroje do 23 mm.
Eurocopter Tiger pro Bundeswehr
Vrtulník UH Tiger (UHT), vyvinutý pro německý Bundeswehr, je vybaven širokou škálou zbraní pro různé bojové situace. Hlavní protitankovou výzbroj tvoří střely PARS 3 LR, které mohou ničit obrněná vozidla na vzdálenost až sedmi kilometrů a fungují na principu "vystřel a zapomeň", což umožňuje vrtulníku okamžitě po odpálení opustit nebezpečnou zónu. Alternativně může používat střely HOT 3. Pro vzdušné cíle je vybaven raketami AIM-92 Stinger, schopnými ničit nepřátelské letouny a vrtulníky na vzdálenost až šesti kilometrů. Ačkoliv stroj nemá integrovaný kanón, může nést podvěšený kulomet ráže 12,7 mm. Na trupu může mít zavěšeny také neřízené rakety Hydra ráže 70 mm. Tento vrtulník má maximální rychlost 268 km/h, dolet 725 km a ve vzduchu vydrží až 2,5 hodiny. UH Tiger (UHT) je nasazován v rámci vrtulníkového pluku 36, kde poskytuje podporu pozemním operacím, provádí průzkum a zajišťuje blízkou leteckou podporu
Psali jsme
Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový stíhací letoun kachní konstrukce původně určený pro vybojování vzdušné převahy. Eurofighter je považován...
Tiger pro Francii a Španělsko
Francouzská a španělská armáda užívá varianty HAP (Hélicoptère de Combat Polyvalent, víceúčelová bojová helikoptéra, španělsky odkazující na podporu a ochranu), která disponuje příďovým 30mm kanónem a nese 68mm neřízené rakety SNEB, podvěšené 20mm kanóny a protivzdušné střely Mistral. Do roku 2025 mají být vrtulníky HAP vylepšeny na variantu HAD (Hélicoptère d’Appui Destruction, vrtulník pro podporu a ničení) se silnějším motorem, zvýšenou nosností, lepší balistickou ochranou a schopnou nést střely Hellfire II a Spike ER.
Francouzské Tigery létají v sestavě 4. vrtulníkového pluku speciálních sil a 5. pluku bojových vrtulníků. Španělské stroje jsou zařazeny do útočného vrtulníkového praporu č. 1. V současné době se připravuje rozsáhlý modernizační program Tiger MkIII, který zahrnuje upgrady pro 42 francouzských a 18 španělských vrtulníků. Tento program, který byl zahájen v roce 2022, má za cíl zlepšit propojení, přesnost a palebnou sílu těchto vrtulníků. První prototyp by měl vzlétnout v roce 2025 a dodávky jsou plánovány na rok 2029 pro Francii a 2030 pro Španělsko.
AHR Tiger v Austrálii
Austrálie disponuje u 1. leteckého pluku 22 vrtulníky ve verzi ARH (Armed Reconnaissance Helicopter, vrtulník pro ozbrojený průzkum), které nahradily vrtulníky OH-58 a na UH-1 založené Bushrangery. Tato modifikovaná varianta HAP (Hélicoptère d'Appui Protection) je vybavena střelami Hellfire II pro boj proti obrněným cílům. Kromě toho mají australské Tigery vylepšené motory MTR390, laserový zaměřovač integrovaný do systému Strix a mohou nést 70mm rakety Hydra a čtyři střely Stinger vzduch-vzduch . Tyto vrtulníky byly navrženy tak, aby splňovaly specifické požadavky australské armády, včetně pokročilých komunikačních a avionických systémů. V minulosti byly nasazeny pro různé mise, včetně průzkumu a podpory speciálních sil.
Psali jsme
Mezi nejznámější vojenské vrtulníky patří bezesporu Boeing AH-64 Apache, útočná helikoptéra z výzbroje americké armády zařazená do služby v roce...
Vrtulníky UH Tiger, vyvinuté společností Airbus Helicopters (dříve Eurocopter), jsou stále klíčovou součástí vojenského arzenálu několika zemí. Dosud bylo vyrobeno přibližně 180 kusů těchto vrtulníků. Byly bojově nasazeny v Afghánistánu, Libyi a během francouzských operací v Mali, kde sloužily také Tigery Bundeswehru. V poslední době byly tyto vrtulníky modernizovány a vybaveny pokročilými technologiemi pro zvýšení jejich efektivity na bojišti. Pokud jde o historické zajímavosti, prototyp Tigeru si dokonce zahrál v Bondovce "Golden Eye" z roku 1995, což podtrhuje jeho význam nejen ve vojenském, ale i v kulturním kontextu.
Zdroj:Militaryfactory.com, Bundeswehr.de, airforce-technology.com, Helis.com
Tagy