Letoun EA-18G Growler má dostat v polovině příští dekády modernizační balíček, bude ještě více smrtonosnější

Letoun EA-18G Growler má dostat v polovině příští dekády modernizační balíček, bude ještě více smrtonosnější
Popisek: E/A-18G Growler
17 / 05 / 2019, 14:30

Letoun EA-18G Growler se může ,,těšit" na nová vylepšení v elektronickém boji s nepřítelem.

V tomto roce US Navy poskytla firmě Boeing počáteční finanční zdroje na studium technologií, které mohou mohou být implementovány do letounu specializovaného pro elektronický boj EA-18G Growler v rámci plánované modernizace. Informaci potvrdil Jen Tebo, ředitel vývoje pro letouny EA-18G Growler a F/A-18E/F Super Hornet. Modernizací tak vznikne verze Block II.

Tyto technologie v podobě modernizačního balíčku by měly Growleru dodat nové účinné nástroje pro zlepšení elektronického boje s nepřítelem. Podle Teba je právě Growler jedinou platformou svého typu, která je dnes vyráběna a proto dává modernizace v tomto směru smysl pro další dekády.

US Navy se podle serveru defensenews.com zajímá o modernizaci některých, ale možná i všech Growlerů, přičemž tento proces by měl uskutečnit v polovině příští dekády, okolo roku 2025. Boeing plánuje vylepšení elektronických senzorů, modernizace by se měl dočkat i přijímač rádiového signálu ALQ-218 od společnosti Northrop Grumman, který slouží k zachycení nepřátel. Tebo rovněž zmínil, že Boeing chce do palubních počítačů Growlerů implementovat prvky, které umožní počítačům velmi rychle vyhodnotit nepřátelskou hrozbu či nebezpečí. 

Některá vylepšení si pak Growler ,,vypůjčí" i od letounu F/A-18E/F Block III Super Hornet, tedy plánované nejmodernější varianty tohoto stroje. Řeč je například o úpravě kokpitu nebo konformních palivových nádržích, které pojmou téměř 1 600 kg paliva. Nádrže jsou lehčí a podporují aerodynamičnost letounu, navíc se díky nim zvyšuje i dosah stroje na zhruba 129 námořních mil. Boeing také zvažuje prodloužit Growlerům životnost tak, jak to dělá u Super Hornetů.

Modernizační balíček by pak měl z Growlera, verze Block II učinit ještě smrtonosnější a účinnější stroj v pokročilém vedení elektronického boje.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku