Letoun Gripen E poprvé v ČR na Dnech NATO

Letoun Gripen E poprvé v ČR na Dnech NATO
Autor fotografie: Saab|Popisek: Gripen E
16 / 09 / 2022, 15:00

Na Dnech NATO 2022 se představí poprvé v ČR i nový letoun Gripen E od švédského výrobce Saab.

Společnost Saab představí na dalším ročníku Dnů NATO návštěvníkům nový letoun Gripen E. Podle švédského výrobce se jedná zatím o jeho nejmodernější stroj a bude mít na Dnech NATO také jeden primát. Na této akci se totiž letoun ,,živě" předvede v rámci střední a východní Evropy vůbec poprvé.

Víceúčelový letoun 4,5 generace, který představuje novou generaci Gripenu, společnost Saab odhalila poprvé Gripen E v květnu 2016 během slavnostního ceremoniálu ve výrobním závodě společnosti Saab ve městě Linköping.

Gripen E je vylepšení současné verze Gripen C / D,  především z hlediska senzorů, užitečného zatížení, komunikace, výkonu, doletu, avioniky a rozhraní člověk-stroj. Nový Gripen má již AESA radar, systém Infra Red Search and Track (IRST), a soupravu elektronického boje (EW). Gripen E je stejně jako jeho předchůdce méně náročný na údržbu, náklady na životní cyklus strojů je také nižší než u jeho srovnatelných konkurentů.

V roce 2017 se uskutečnil jeho první let. O čtyři roky později oznámil Saab, že první várka 6 strojů je připravena pro dodávky švédskému a brazilskému letectvu. Brazílie si nasmlouvala celkem 36 letounů za zhruba 90 miliard korun, přičemž poslední letoun by měl být podle stanoveného harmonogramu dodán v roce 2024.

V rámci programu dodávek bylo navázáno mezi Švédskem a Brazílií poměrně silné partnerství, jehož součástí je rovněž transfer technologií.

Zdroj: Saab

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace