Letouny F-15 jako stále nedostižná meta pro Ukrajinu. Může Washington změnit názor?

Letouny F-15 jako stále nedostižná meta pro Ukrajinu. Může Washington změnit názor?
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-15
14 / 07 / 2022, 13:00

Jedním ze zbraňových prostředků, které požaduje Ukrajina po spojencích, resp. USA, jsou letouny F-15, případně F-16. Nicméně Ukrajina zatím vždy narazila na odmítavé stanovisko administrativy Joea Bidena a je velkou neznámou, zda těžce zkoušená země, která se stala obětí ruské agrese, někdy a za jakých okolností zmíněné stroje dostane.

I když nedosáhlo Rusko stále vzdušné nadvlády nad Ukrajinou, má nad napadenou zemí stále mnohonásobnou přesilu, o tom není pochyb. Ukrajina zaznamenala některé významné úspěchy, když například poslala k zemi v několika případech bitevní vrtulník Ka-52, mělo se jí podařit také sestřelit stíhací bombardéry Su-34, respektive víceúčelový stíhač Su-35. Na druhou stranu chybí údaje o ztrátách na ukrajinské straně. A vzhledem k požadavkům na doplňování asi nejsou malé.

I když se boje nyní víceméně přesunuly na východě Ukrajiny na zem a hlavní ,,roli" převzalo dělostřelectvo a raketomety, v němž má Rusko citelnou převahu nad Ukrajinou, vzdušný prostor nelze z konfliktu přirozeně vynechat. Ruská protivzdušná obrana se konsolidovala a ničí ukrajinské letouny i bezpilotní prostředky. Ukrajina proto požadovala již od začátku války kromě moderních pozemních zbraňových prostředků také letouny.

Ve hře byly stíhače MiG-29, o jejichž předání hovořily USA s Polskem a už to vypadalo, že je vše na dobré cestě. Nicméně potom Washington změnil názor a k této transakci nedošlo. Podle Bidena by se tím eskaloval konflikt a ministerstvo obrany k tomu podotklo, že tyto stíhací stroje by kvalitativně nezlepšily kapacitu ukrajinského letectva. Podotkněme, že jakékoliv jiné letouny vyžadují přeškolení pilotů a technického personálu, dodávky munice a náhradních dílů.

Ukrajina začala také volat po modernějších letounech, než jsou dýchavičné MiGy, a to po možném dodání strojů F-15 či F-16 z USA. Tam ovšem vládne podobně skeptický názor Bidenovy administrativy - letouny by přilévaly olej do ohně již tak vyostřenému konfliktu, mohly by vyprovokovat Rusko k nepředvídatelnému kroku, a přes tuto pomyslnou linii zřejmě v nadcházejícím období zkrátka ,,nepojede vlak".

Toto stanovisko je (zatím) výrazně většinové, nicméně je třeba upzornit rovněž na iniciativu dvou veteránů USAF a kongresmanů Adama Kinzingera a Chrissyho Houlahana, kteří volají po tom, aby se ukrajinští piloti cvičili na letounech F-15, respektive F-16, otázkou je jak dlouho by trval výcvik a jak dlouho samotné dodávky.

Bidenova administrativa by mohla změnit své stanovisko tehdy, kdyby hrozila ještě hlubší eskalace války na Ukrajině, konflikt by se územně rozšířil dosud na oblasti, kde se nebojuje, a Ukrajina by nebyla již tak úspěšná v sestřelování ruských letounů a vrtulníků jako přinejmenším na začátku, a začala by ve válce zřetelně ztrácet. Nicméně jak definovat rozšíření konfliktu, když rakety nebo výbuch probíhají i v oblasti Lvova nebo u polských hranic, tedy na samém západě Ukrajiny. A jakým aktem by USA legálně potvrdily nasazení sil či dodávky zbraní na Ukrajinu. Toto totiž není boj proti terorismu jako Afghánistán.

Zajímavé je v této souvislosti vnímat starší apel amerického analytika Stephena Blanka z think-thanku Foreign Policy Research Institute, který již před rokem, tedy před válkou, volal po tom, aby se právě letouny F-15 dodaly Ukrajině (SM informoval). Ukrajina disponuje v současné době zastaralými stíhacími letouny Su-27 a MiG-29. Blank se domnívá, že existuje pouze západní alternativa, jak zastaralou sovětskou techniku nahradit, a nejlépe z toho vychází právě legendární F-15, kterých by si měla Ukrajina pořídit nejméně 100. F-15 by však zřejmě nepůsobil v roli vybojování vzdušné převahy, ale jako úderný letoun proti pozemním cílům. Vzdušnou převahu totiž vybojují F-16 nebo F-18. 

Odhlédneme-li nyní od probíhajícího vojenského konfliktu, je v praktické rovině jasné, že ukrajinské letectvo potřebuje tak jako tak výrazněji modernizovat. Země se poohlíží v rámci programu Vize letectva 2035 po nových stíhačích, ale vše je samozřejmě otázkou financí, a zde se nabízí F-16, F-35, JAS-39 Gripen nebo Rafale.

Až válka skončí, a nikdo neví kdy se tak stane, protože může trvat měsíce, v krajním případě v určité podobě i roky, bude Ukrajina finančně vyčerpaná, protože bude potřebovat především obnovit standardní fungování země jako takové, zejména zničenou infrastrukturu a též obchodní vztahy a zemědělství, jež bylo její doménou. Otázkou tak je, zda bude mít potřebné finanční prostředky na akvizici moderních stíhačů, a nemusejí to být již zmíněné stroje F-15 či F-16, i když se dá očekávat, že sondáže o nákupu nových letounů proběhnou právě v USA, ale o takto velký trh budou usilovat i další zájemci. 

Jestli Ukrajina dostane vytoužené stroje F-15 ještě za trvání konfliktu, je velkou neznámou a bude záležet na mnoha faktorech, zda Washington na možnou dodávku stíhačů nakonec kývne. Ukrajina by každopádně ve vzdušném prostoru výrazně posílila a stroje F-15 by zatím tvořily osu takto nově a rychle upgradovaného letectva.



Zdroj: 19fortyfive.com

Tagy článku

-->