Letouny F-16 pro Bulharsko nejsou jisté. Hlavní překážkou je cena

Letouny F-16 pro Bulharsko nejsou jisté. Hlavní překážkou je cena
19 / 05 / 2019, 14:30

Bulharsko může vycouvat z jednání s USA o možném nákupu letounů F-16 Block 70/72, prohlásil ministr obrany Krassimir Karakachanov. Hlavní překážkou může být vysoká pořizovací cena strojů. Šanci tak mohou mít i letouny Eurofighter Typhoon nebo JAS-39 Gripen.

Bulharsko chce v rámci tendru koupit 8 nových stíhačů. V lednu tohoto roku schválila vláda plán začít jednat s americkou stranou o možném nákupu těchto letounů, přičemž vítěz tendru by měl být vyhlášen do konce roku 2019. Bulharsko chce nahradit novými letouny zastaralé stroje MiG-29, kterých má ve službě 15. 

Bulharský ministr obrany Krasimir Karakachanov prohlásil, že vláda neočekávala, že od Američanů dostane ,,cokoli zadarmo", ale na druhé straně byla připravena vyjednávat o ,,normální" ceně, která brala v úvahu takové podmínky, jež byly nabídnuty i ostatním zemím, jako například Slovensku. To nakoupilo 14 od USA strojů F-16 Block 70/72 za 1,78 miliard dolarů. Že cena může být problémem, potvrdil i náměstek ministra obrany Atanas Zapryanov. Cena za stroje F-16 Block 70/72 je vyčíslena zhruba 859 miliony dolarů, a to jak Karakachanov i Zapryanov považují za neadekvátní částku.

Není tak jisté, zda si Bulhaři nakonec s Američany plácnou. Kromě F-16 jsou totiž ve hře ještě letouny Eurofighter Typhoon a JAS-39 Gripen. A zdá se, že i ty mají šanci, byť to vypadalo na to, že americko-bulharská jednání zdárně směřují k podpisu kontraktu. 

 

Zdroj: defensenews.com, sofiaglobe.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace